Alergie na chlad vás může překvapit i během horkých dní
Jak už název napovídá, s alergií na chlad se citliví jedinci většinou potýkají v období, kdy se venkovní teploty pohybují kolem nuly. Projevit se ale může i v létě, a to například po požití zmrzliny, příliš vychlazených nápojů, ale i při kontaktu s ledovou vodou.
Alergie na chlad, která je poměrně vzácná, není doslova alergií jako takovou. Dochází u ní sice k uvolňování hormonu histaminu, který stojí za vznikem alergických potíží, nejde však o reakci na alergen, nýbrž na změnu teploty. V zimě vzniká především v případě vystavení nechráněných částí těla mrazu. V létě se pak může ozvat jednoduše tehdy, přijde-li alergik do kontaktu s něčím velmi studeným. „V období léta se může alergie na chlad projevit například při požití studených nápojů a zmrzlin. Potíže mohou nastat také při prudkých změnách teploty, tedy při koupání v ledové vodě nebo při přechodu zvenku do silně klimatizovaných místností,“ říká MUDr. Radka Šedivá z alergologické ambulance SYNLAB.
Projevy podobné nachlazení
Příznaky alergie na zimu mohou být různé, dostavují se většinou do několika minut po kontaktu s chladem a přetrvávat mohou i hodiny. „Při požití studených nápojů či zmrzliny dochází u citlivých jedinců většinou k otoku rtů a sliznic nebo chrapotu. Nejběžnější projevy při kontaktu se studenou vodou jsou dočasné svědící skvrny nebo kopřivkové pupeny v oblasti, která byla vodě přímo vystavena. Při přechodu z tepla do prudce klimatizované místnosti je nejčastějším příznakem ucpaný nos a chrapot,“ popisuje alergoložka Šedivá. K vážné reakci ve formě anafylaktického šoku dochází u alergie na chlad jen velmi ojediněle.
Test s ledovou kostkou
Trpíte-li v popsaných situacích některými zmíněnými příznaky a chcete si ověřit, zda nemůže jít o alergii na chlad, pomůže vám jednoduchý test s kostkou ledu. Tu přiložte přibližně na dvacet sekund na kůži a sledujte, zda se neobjeví zarudnutí či pupen. „Pokud reakci zaznamenáte, je namístě informovat a navštívit svého lékaře. Kromě alergie totiž může být projevem některých infekcí či hematologického onemocnění,“ upozorňuje alergoložka Šedivá ze SYNLABu.
Léčba a režimová opatření
Vzhledem k tomu, že příčiny vzniku alergie na zimu nejsou dodnes objasněné, k její léčbě neexistuje žádný speciální lék. Víme ale, že přehnanou reakci na chlad způsobuje uvolnění hormonu histaminu, proto je pro potlačení některých akutních příznaků, jako je svědění nebo kopřivka, možné sáhnout po antihistaminikách, která účinek tohoto hormonu tlumí. Antihistaminika lze pro eliminaci potíží užívat i preventivně. Další cestou je dodržování režimových opatření, tedy vyhýbat se studenému vzduchu a vodě, ledovým nápojům a jídlům.
Text: redakce, foto: Shutterstock