Pleť bez pupínku? Jde to!
Doba dospívání, dysbalance pohlavních hormonů, ale také genetické dispozice stojí za nepříjemným kosmetickým problémem zvaným akné.
Taky si občas při pohledu do zrcadla říkáte, že snad prožíváte druhou pubertu? Porozhlédněte se kolem sebe a zjistíte, že rozhodně nejste sami, koho trápí černé tečky, občas i zanícené pupínky, i když už jste odrostli školním lavicím. Tento typ akné vzniká po 25. roce buď jako přetrvávající pubertální akné, nebo se v tomto věku objeví poprvé. Postihuje přibližně 15 procent dospělé populace, zejména ženy, u některých jedinců přetrvává i po 40. roce věku.
Proč a kdy vzniká akné?
Akné je zánětlivé onemocnění kůže v místech s větším počtem mazových žláz, tedy v obličeji, ale také na horní části zad, ve středu hrudníku, na ramenou a šíji. Typicky se objevuje v pubertě a odeznívá po 20. roce života, ale může se objevovat i kdykoliv později. Důležitou roli při vzniku akné hraje genetická dispozice jedince a další faktory, mezi které patří zvýšená tvorba mazu – vlivem zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů – společně se zvýšeným rohovatěním ve vývodu chloupku. Tento proces vede k ucpání vývodu a vzniku bílého komedomu, který zpozorujeme jako bílé pupínky například na bradě, následovaného vznikem černého komedomu, což jsou typicky černé póry na nose. V další fázi vývoje dojde v komedomu k pomnožení bakterií, což se projeví vznikem červených a hnisavých pupínků až bolestivých podkožních bouliček. Tyto léze se někdy mohou zejména při jejich nešetrném odstraňování zhojit jizvou.
To z toho nikdy nevyrostu?!
Určitě jste si tuto otázku, především pokud patříte mezi ty, kteří bojují s akné, i když už rozhodně nejsou pubescenti, položili. Vina za problém s aknózní pletí ale rozhodně nepadá na vaši hlavu, i když i my můžeme mnohé ovlivnit, ale o tom později. Proč nás tedy trápí akné i v dospělosti vysvětluje dermatoložka:Důvodem může být dysbalance hladiny pohlavních hormonů nebo zvýšená citlivost receptorů kůže vůči mužským pohlavním hormonům. Postiženým často způsobuje značné psychické obtíže nejen svým vzhledem, ale i nutností dlouhodobé léčby a faktem, že akné je laickou veřejností spojováno s obdobím puberty.
Péče o pleť s projevy akné
U velmi mírných projevů akné si vystačíme s přípravkem určeným k čištění a následně přípravkem k ošetřování aknózní pleti, které lze zakoupit v lékárně. Na našem trhu je k dispozici několik osvědčených značek, s výběrem nám mohou poradit přímo v prodejně. Tyto prostředky způsobují vysušení kůže zejména během prvních čtyř týdnů, což je možné kompenzovat aplikací speciálního hydratačního krému určeného k ošetření pleti s akné. Neměli bychom ale zapomínat, že ke zlepšení projevů akné rozhodně nedojde ze dne na den. Musíme být trpěliví, protože výsledek se může projevit až za několik týdnů nebo měsíců. Jestliže se ale projevy dlouhodobě nelepší nebo se jedná o středně těžkou či těžkou formu akné s četnými zánětlivými projevy, pak bychom měli navštívit dermatologa, který předepíše účinnější lokální prostředky, eventuálně nasadí celkovou léčbu.
Co nahrává akné do karet
Důležité je eliminovat všechny faktory, které mohou akné zhoršovat, zejména se zaměřit na výběr vhodné kosmetiky včetně make-upů a opalovacích krémů, které nesmějí podporovat tvorbu komedomů. Samozřejmě akné zhoršuje i kouření, které obecně pleti neprospívá. Vyhnout bychom se ale měli i pobytu ve výrazně vlhkém a teplém prostředí, jako je například sauna. A jak je to s vymačkáváním, o kterém všichni tvrdíme, že ho neprovádíme, ale moc dobře víme, že často neodoláme? Co se týče mechanického odstraňování kondomů, ať domácím či prováděném v kosmetickém salonu, měli bychom mít na paměti, že neopatrné vymačkávání projevů často vede k jejich zhoršení a možnosti zhojení jizvou. I když víme, že je těžké odolat, věřte, že v tomto případě se vyplatí pár dní vydržet s pupínkem než mít mnohem déle na tváři zhnisaný červený bolák.
Vyzkoušejte bylinky
Víte, co se říká: když nepomůžou, neublíží. A tak můžete vyzkoušet některé z léčivek i při péči o pleť s akné. Většina z nich potlačuje především tvorbu mazu a bojuje s bakteriemi osídlujícími folikuly. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud zkombinujete vnitřní a vnější léčbu. Bylinkáři tvrdí, že každodenní dávka mnišského pepře pomáhá zvládat hormonální výkyvy, které zvětšují mazové žlázy a zvyšují produkci mazu. Proti jeho nadměrné produkci, ale i antisepticky působí šalvěj. Zvýšenou sekreci mužských hormonů reguluje pravidelné pití zeleného čaje. Při zevní lokální péči můžete vyzkoušet gel nebo olej z tea tree, který má antiseptické účinky, a navíc postižená místa vysušuje. Při mírných projevech akné můžete sáhnout po pleťových vodách s adstringentními (stahujícími) účinky, jimiž jsou růže, bezový květ nebo citronela.
Text: Beata Křeneková, foto: Shutterstock