Zahřejte se a získejte energii!
Chladné dny jsou tu. Spolu s nimi často měníme jídelníček. Lehké zeleninové saláty střídají teplé polévky nebo horké nápoje z čerstvého zázvoru, které nás zahřejí a dodají nám energii. Právě ta nám v zimním období, kdy se dříve stmívá, může chybět.
Jídlo by člověku mělo dodat energii. Přesto se poté, co se najíme, můžeme cítit unavení. Platí to hlavně pro čas oběda. Větší porce teplého jídla člověka mnohdy udolá a nad prací se mu pak v odpoledních hodinách klíží víčka.Proč se tak děje, se ví už dlouho.Vědci totiž zjistili, že vysoká hladina glukózy v krvi, jež po jídle přichází, může „vypínat“ mozkové buňky, které člověka normálně udržují ve stavu bdělosti a čilosti.
Vsaďte na zázvor a vývary
Co tedy jíst, když nám chybí energie? Sáhněte po potravinách, které vás zahřejí. Posnídejte například horkou ovesnou kaši, nejlépe s medem. Skvěle vás prohřeje také čaj z čerstvého zázvoru, který se podává při léčbě běžných nachlazení, protože působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém. Obsahuje totiž celou řadu vitaminů, třeba vitaminy A, B1, B2, C, E, ale i minerálních látek – sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo. Dále stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol, předchází vzniku chronických onemocnění a dýchacích cest, pomáhá při redukci váhy a mimo jiné působí jako afrodiziakum. Mezi další potraviny, které nám v zimě udělají dobře, patří špalda, pohanka, čočka nebo fazole. Intuitivně zařazujeme do jídelníčku v chladném období také nejrůznější druhy polévek, vývary, růžičkovou kapustu nebo červenou řepu. Na zimu se také lépe hodí tepelně upravená zelenina. A nikdo by neměl šetřit cibulí, česnekem anebo třeba křenem.
5 dalších hřejivých a zdravých potravin
Černé fazole
Obsahují složené sacharidy, což znamená, že tělo tráví fazole pomaleji, nekolísá tak hladina cukru v krvi a člověka díky tomu netrápí neovladatelné chutě. Mimo to jsou fazole dobrým zdrojem železa, draslíku, zinku a dalších minerálních látek.
Dýně
Dýně slouží nejen jako krásná podzimní dekorace, ale hlavně je zdrojem provitaminu A. Díky obsahu betakarotenu má také antioxidační vlastnosti. Lahodná je například dýňová polévka.
Pečená jablka
Udělejte si hřejivý dezert z podzimních jablíček a dostaňte do svého těla nerozpustnou i rozpustnou vlákninu. Budete mít menší hlad. Při přípravě pečených jablek vynechte cukr. Jablíčka jsou sama o sobě dost sladká. Pro vylepšení chuti je raději posypte troškou skořice.
Sladké brambory
Batáty oživí váš talíř barevně, a především do sebe dostanete betakaroten, vitamin C a vlákninu. Můžete je dusit, udělat z nich kaši nebo péct v troubě jako hranolky. Nepotřebují solit. Stačí je ochutit třeba rozmarýnem.
Chilli
Další úžasnou ingrediencí v kuchyni jsou chilli papričky s obsahem kapsaicinu, který podporuje metabolismus a pomáhá v boji proti hromadění tělesného tuku. Prohřeje vás i stopové množství.
Text: Beata Křeneková, foto: Shutterstock