Zdraví v kuchyni

Vánoční hodování a mlsání trochu jinak

Mnozí lidé si stále myslí, že zdravé jídlo rovná se ne právě chutné jídlo. A slovní spojení zdravé Vánoce je pro ně nepřijatelné, protože bez tradičního bramborového salátu, smaženého kapra a cukroví si je nedokážou představit. Nikdo po nich nechce, aby se těchto jídel úplně vzdali, stačí je připravit trochu jinak a možná ještě chutněji.

Vánoce mají být svátky klidu, lásky, rozjímaní a pochopení, alespoň tak byly původně zamýšleny. Postupem času se ale zvrhly v jedno z nejvíce stresujících období roku. A také, s prominutím, v nejžravější a tím pádem zdraví ohrožující část roku. Tolik žlučníkových záchvatů a zažívacích problémů jako o vánočních svátcích lékaři neřeší snad za celý rok. Odradit vás od zbytečného gruntování a shánění spousty dárků, na které si řada lidí půjčuje peníze a zadlužuje se, asi není v našich silách, ale můžeme vám doporučit, abyste domů nevláčeli plno tašek narvaných jídlem, které pak stejně z velké části vyhodíte. A také nabízíme několik tipů na trochu jiná, leč chutná sváteční jídla.

Salát chybět nemůže

Vánoce bez bramborového salátu by nebyly Vánocemi, ale zkuste ho tentokrát nezatížit kvanty majonézy a dalších přísad. Odlehčená bílým jogurtem splní majonéza svoji funkci pojiva a mnozí strávníci ani nepoznají, že je něco jinak, a když ji vynecháte úplně, vůbec nic se nestane. Právě tak se salát obejde bez uzeniny a vajíček nebo pouze s malým množstvím, ale s větším podílem zeleniny. Ovšem také kromě kvalitních lojovitých brambor nemusíte použít takřka nic z toho, na co jste běžně zvyklí, i když asi není snadné zříci se tradičního rodinného receptu. Přesto můžete vyzkoušet některý z řady jiný bramborových salátů, takových, po kterých nehrozí žlučníkový záchvat a trávicí potíže.

NÁŠ TIP: Bramborový salát

Ingredience: 500 g salátových brambor, 200 ml silného kuřecího vývaru, 50 ml rostlinného oleje, 100 g červené cibule, 30 g plnotučné hořčice, sůl, ocet, pepř

Postup: Ve slupce uvařené brambory oloupeme, teplé nakrájíme na kolečka, přidáme k nim veškeré suroviny a přelijeme teplým vývarem. Za občasného promíchání necháme marinovat. Salát nemá být příliš hutný.

A co kapr?

V našich krajích patří smažený kapr k nejvánočnějším rybám. Objevuje se i na talířích lidí, kterým nechutná a vadí jim zápach rybiny. Některé rodiny jsou vstřícnější a kromě kapra udělají i vepřové či telecí řízky. Jedno mají ale společné – klasický trojobal rozhodně není nejzdravější a je jedno, jestli se v něm nachází ryba nebo jiné maso. Nezvratným faktem ovšem je, že ryby bychom jíst měli, a nejen na Vánoce, ale po celý rok, což příliš neděláme. Nemusí to být právě kapr, sáhnout můžeme po rybách, které se nepovalují v bahnitých rybnících, ale rejdí v proudících vodách potoků a řek nebo v mořích, tudíž nejsou cítit rybinou buď vůbec, nebo minimálně. Výborný je například pstruh, losos nebo pražma královská a mnohé další ryby, ovšem vždy čerstvé! Jsou sice dražší, ale dnes už ani kapr není laciný. I on se však dá upravit jinak, chutně a takřka bez zápachu.

NÁŠ TIP: Kapr „bez obalu“

Naporcovaného kapra vložíme na několik hodin, nejlépe na celou noc, do studeného mléka. Poté porce omyjeme vodou, nasolíme, pokapeme citronem a necháme odležet. Do hladké mouky vmícháme drcený kmín, mletou papriku – pro dospělé může být sladká promíchaná s trochou pálivé, eventuálně použijeme i kvalitní grilovací koření (pozor, většina z nich obsahuje dost soli), popřípadě podle vlastní chuti a fantazie nějaké bylinky. V této směsi obalíme porce kapra a opečeme je na rozehřátém másle na pánvi přikryté pokličkou ze všech stran. Porce vložíme do mísy a ještě horké přelijeme máslem s utřeným česnekem.

Cukroví k svátkům patří

Ale rozhodně nemusí být plné bílé mouky a rafinovaného cukru. Bílá mouka se dá úplně nebo aspoň částečně nahradit pohankovou, jáhlovou, ovesnou, amarantovou, kaštanovou či jinou, nabídka je dostatečně široká. Rafinovaný cukr zastoupí stévie, med, javorový sirup, ale třeba i datle sušené i čerstvé a jiné ovoce, kvalitních „náhražek“ existuje celá řada. Na nabídku se můžete podívat například na countryLife.cz. Pokud máte pocit, že bez cukru se neobejdete, pak sáhněte po třtinovém, který neobsahuje zbytečné chemikálie, a naopak v něm jsou minerály a enzymy.

NÁŠ TIP: Linecké těsto s javorovým sirupem

Ingredience: 200 g pohankové mouky, 300 g celozrnné špaldové mouky, 100 g javorového sirupu, 270 g másla, kyselejší marmeláda neslazená bílým cukrem

Postup: Ze všech surovin kromě marmelády vypracujeme těsto a alespoň na hodinu je uložíme do chladu. Pak vyválíme plát silný asi tři milimetry a vykrajujeme různé tvary. Ve vyhřáté troubě pečeme při 150 °C zhruba 20 minut. Po vychladnutí natřeme marmeládou a spojíme. Už po dvou dnech je toto cukroví měkké.

Jde to i bez lepku

Ani ti, kteří nemohou lepek, nepřijdou zkrátka a nebudou se pouze závistivě dívat na ostatní, jak si pochutnávají na cukroví. Česká firma Labeta nabízí kromě konvenčních také bezlepkové směsi na klasické vánoční cukroví, jakým jsou vanilkové rohlíčky a linecké koláčky, a také na perníkové mlsy, které na sváteční tabuli nemohou chybět. Ze směsi můžete připravit:

NÁŠ TIP: Voňavé perníkové muffiny

Potřebujeme: Perník Labeta, 1 vejce, 100 ml rostlinného oleje, 250 ml mléka

Postup: Směs smícháme s vejcem, olejem a mlékem a vyšleháme do krémového těsta, kterým plníme muffinové košíčky do více než tří čtvrtin objemu a pečeme v troubě na 170 °C 15–20 minut, doba závisí na velikosti košíčku. Pro obměnu chuti můžeme do těsta přidat nasekané či namleté ořechy, marmeládu, strouhaný kokos, čokoládu nebo další ingredience podle chuti a toho, co můžeme s bezlepkovou dietou jíst. Při nákupu směsi si dejte pozor pouze na to, abyste se nepřehmátli a sáhli po té bezlepkové a naopak.

Nemusí být všechno sladké

Smažené brambůrky nebo křupky jsou oblíbeným zobáním k vínu, pivu i jen tak při bezmyšlenkovitém sledování televize kdykoli v roce. Pouštíme se do nich i o Vánocích. Zkuste letos změnu a dejte na stůl zeleninové chipsy, které chutnají dětem i dospělým. Koupit je můžete hotové, ale mnohem výhodnější jsou domácí. Příprava je jednoduchá a použít můžete mnoho druhů zeleniny – mrkev, červenou řepu, celer, petržel, bílou ředkev, ale třeba i špenát, možností je opravdu hodně.

NÁŠ TIP: Zeleninové chipsy

Vybranou zeleninu, může to být více druhů najednou, omyjeme a nakrájíme na co nejtenčí plátky. Plech vyložíme pečicím papírem, lehce potřeme nejlépe olivovým olejem a naklademe na něj plátky tak, aby se příliš nepřekrývaly. V troubě pečeme při 180 °C zhruba 15 až 20 minut, podle druhu zeleniny a síly plátků. V míse si připravíme směs, ve které hotové chipsy obalíme. Základem je trocha soli a další koření, záleží na individuálních chutích – pepř, kari, sušený česnek, sladká i pálivá paprika, skořice, chilli, ale i bylinky – oregano, bazalka, rozmarýn a jiné. Na chipsy pro děti pochopitelně nepoužívejte ostré koření, jinak se fantazii, chuťovým experimentům a způsobům přípravy meze nekladou. Jako doplněk mohou posloužit různé dipy, ale raději lehké bez majonézy.

Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis