Umíte se koncentrovat?
Pokud chcete ve své práci prorazit, jen s talentem a nadšením nevystačíte. Tajemství úspěchu spočívá v koncentraci.
Všimněte si, kolik lidí problémy se soustředěním . Z množství informací, které se valí ze všech stran, si neumějí vybrat ty opravdu důležité a příliš mnoho času věnují věcem, které jsou pro jejich práci absolutně nepodstatné. Neuvědomují si stereotypy v přemýšlení, žijí v přesvědčení, že když každou hodinu hovoří o něčem jiném, vyřeší víc věcí. Ve skutečnosti však nejsou schopní pořádně udělat nic a také si málo pamatují. Mnozí se neumějí soustředit ani čtvrthodinku, psychologové přitom radí: Jestliže máte určený cíl, rychleji a snadněji se k němu dostane, když se soustředíte jen na něj a nekouskujete mysl živelnými myšlenkami.
Není za tím velmi často i vlastní pohodlnost?
Zkuste si sami pro sebe, objektivně, několik dní po sobě pravdivě zrekapitulovat, kolik času v práci jste věnovali telefonátům či mailům s přáteli, o čem jste hovořili a jaká byla hlavní témata debat s kolegy. Jistá zahraniční firma si před časem nechala udělat průzkum a vyšlo najevo, že zaměstnanci povinnostem, za které byli placeni, věnovali jen třetinu pracovní doby! Opatření v podobě zablokování soukromé mailové komunikace a kontroly telefonátů na sebe nenechala dlouho čekat. I to je sice možnost, jak lidi přinutit efektivněji využívat čas a věnovat se důležitým věcem, ale dobrou koncentraci nepotřebujete jen v práci. Takže nejlépe uděláte, když se naučíte, jak na to. Prvním krokem k úspěchu je odstranit všechno, co vám brání soustředit se.
Co rozptyluje
Chcete se naplno věnovat jen práci? Nesmíte se dát vyrušovat! Ideální samozřejmě je, když jste v místnosti sami, to ale nebývá časté. Dohodněte se s kolegy v kanceláři na pravidlech povídání, buďte vůči sobě ohleduplní a respektujte se navzájem. Problémem je, když vás, i když jste v místnosti sami, stále někdo vyrušuje, vejde do dveří a na něco se zeptá nebo něco přinese. Buďte razantní, zamkněte dveře a dejte na něj cedulku: Prosím nevyrušovat! Ani na učení, ani na práci se nikdo nemůže soustředit dlouhodobě bez přestávky. Rozdělte si čas do přesně určených fází koncentrace. Dejte si na stůl budík a začněte s deseti minutami. Během nich pracujte bez toho, abyste mysleli na čas. Nedělalo vám problémy soustředit se déle? V pořádku, přidejte si další minuty. Nejvíc jich může být třicet, po nich si bezpodmínečně dopřejte přestávku, i když se cítíte svěží. Možná i navzdory velké snaze nebudete schopni soustředit se. Někdo potřebuje víc času, ale bez toho, abyste si v hlavě nekompromisně roztřídili informace na důležité a méně důležité, se nepohnete z místa. Vyplatí se být důsledný – přijdete na to, že se to dá naučit.
Vyzkoušejte cvičení pozornosti!
Na toto nenáročné cvičení budete potřebovat jen pár minut.
- Cestou do práce i z ní sledujte okolní výklady. Zapamatujte si, co v nich je, a večer si v paměti vybavte jednotlivé detaily.
- Dívejte se na fasády domů a potom si je promítejte v mysli. Pamatujete si, kolik měly oken a dveří, jak vypadaly vchodové dveře?
- Vytipujte si někoho z lidí, kteří jdou proti vám. Vzpomenete si později, jaké měl oči a vlasy? Byl vysoký, štíhlý, co měl na sobě?
- Vyhraďte si půlhodinku na vnitřní meditaci o nějakém tématu a jeho možných variacích. V meditační fázi na sebe nechte působit myšlenky, které vás napadly.
Text: Beata Křeneková, foto: Shutterstock