Zdraví v kuchyni

Nadopujte se vitaminy, které si lze vypěstovat na parapetu!

Obzvláště v prvních jarních měsících odborníci doporučují do jídelníčku zařadit co nejvíce ovoce a zeleniny. Vhodné jsou také luštěniny. Že je to nuda? Zkuste tedy klíčky, které jsou nejenom plné vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek, ale také mají tu výhodu, že když si je zasejete, už za pár dnů si můžete pochutnávat na vlastní úrodě.

Právě naklíčená semena představovala pro naše předky alternativu, která jim pomáhala udržovat si pevné zdraví i v zimě, kdy byl nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Jsou totiž plná vitaminů, minerálů, všech esenciálních bílkovin, navíc jsou lehce stravitelná. Obsahují také množství aktivních enzymů, nukleových kyselin a vitaminu B12. Vysoký obsah antioxidantů v klíčcích napomáhá odstraňovat škody způsobené volnými radikály, tedy látkami, které způsobují poškození buněk a urychlují proces stárnutí. Naklíčit lze například vojtěšku, čočku, fazole, cizrnu, sezam, brokolici, slunečnici, pohanku, proso, sóju, hrách i pšenici. Zajímavé je, že tím, jak semena klíčí, jejich zásaditost stoupá a dochází v nich k nesmírnému nárůstu množství živin. Obsah vitaminů stoupne podle odborníků až o 500 procent! Obsah kyseliny listové stoupne o 600 procent, vitaminu B až o 1300–2000 procent. Obsah bílkovin a nukleových kyselin se zvýší o 30 procent a množství enzymů vzroste až 20násobně.

Jíst lze klíčky i výhonky

Než se pustíte do klíčení, ujasněte si, kterou část z rostlinky chcete konzumovat. Pokud máte v úmyslu jíst například celé klíčky sóji včetně zrn, jedná se o klíčky v pravém smyslu slova. Pokud ale preferujete zastřihávání pouze zelených částí klíčků, jde o výhonky. Ty se pěstují trochu jiným, ale také velmi jednoduchým způsobem.

Jak si vypěstovat klíčky

Není potřeba si pořizovat žádné speciální vybavení (i když jej lze běžně koupit). Postačí pohár se širokým hrdlem, plátno nebo síťka, gumička a semínka. Semínka nasypte do sklenice tak, aby pokryla dno, velká semena (například cizrnová) by měla sahat maximálně do třetiny poháru. Během klíčení totiž cizrna zvětší svůj objem a klíčky potřebují dostatek prostoru. Zalijte je vodou zhruba do tří čtvrtin sklenice a nechte je 6–12 hodin nasát vodou. Potom vodu vylijte, semínka propláchněte a pohár znovu naplňte vodou. Přes otvor ve sklenici natáhněte plátno a zavažte gumičkou, obraťte a nechte vytéct přebytečnou vodu. Pohár se semínky pak umístěte šikmo tak, aby ze semínek prostřednictvím síťky mohla volně odkapávat voda a zároveň otvorem proudil vzduchu. Stačí ho postavit v nakloněné poloze do misky či podepřít dno utěrkou. Semínka skladujte na místě, kde je dostatek světla a tepla (ideálně okolo 20 ° C), ale zároveň tam nesvítí přímé slunce. Během klíčení semínek propláchněte dvakrát až třikrát denně vodou. Doba klíčení závisí na druhu semínek, některá naklíčí už po dvou dnech, jiným klíčení trvá týden. Po sklizni je nezapomeňte ještě propláchnout, dobře usušené klíčky vám v ledničce vydrží až týden.


Šťavnaté klíčky a výhonky dodají vašemu tělu esenciální aminokyseliny, vitaminy B, C a E, vlákninu, minerály a bílkoviny. Navíc chuťově obohatí téměř každé jídlo.

Tipy na konzumaci

Využití klíčků v kuchyni může být opravdu pestré, stačí jen popustit uzdu fantazii. Můžeme je přidávat do salátů, pomazánek, obilných kaší či jogurtů. Výborně chutnají i rozmixované v zeleninových či ovocných šťávách nebo dokonce v mléčných koktejlech. Pokud jimi posypete brambory, rýži nebo celé hlavní jídlo, bude nejen zdravější, ale i lákavější pro oči. Některé hospodyňky dokonce používají klíčky jako koření pro jejich charakteristickou vůni. Pokud se rozhodnete vydat na cestu objevování nových chutí a vůní zdravého stravování, klíčky vás nezklamou. Svým obsahem a chutí obohatí nejen váš jídelníček, ale zejména váš imunitní systém.

Jak si vypěstovat výhonky

Vybraná semínka umístěte do sklenice a nechte je nasát vodou stejným postupem jako při klíčení. Přichystejte si obyčejný mělký talíř a na něj položte vatu, jemnou utěrku z papíru nebo buničinu. Mírně ji navlhčete, ale voda by v ní neměla stát. Rovnoměrně po talíři rozmístěte semínka a nechte je na teplém místě. Podle potřeby semínka opatrně zalévejte, aby zůstávala mírně vlhká. Vzrostlé výhonky můžete postupně odstřihávat, nejlépe co nejblíže k semínku. V těchto částech se totiž ukrývá nejvíce vitamínů.

Z výhonků vede řeřicha

Obsahuje železo i vitamin C a právě tato kombinace je skvělá na to, aby se železo vstřebalo do organismu. Svá okna byste si měli osetá řeřichou zejména tehdy, když vás trápí anémie. Kromě céčka a železa bylinka obsahuje vitaminy A, B a E a minerály draslík, vápník a hořčík. Tato rostlinka vás dokáže povzbudit ve vyčerpávajícím období, když své tělo namáháte více než jindy. Pomáhá i při chronické únavě. Kromě řeřichy si můžete na parapetu vypěstovat i tradiční pažitku. Ale i rukolu! Ta je o něco pálivější a hodí se k ochucení různých pomazánek a salátů. A ti, kdo zeleným výhonkům zcela prodali, nedají dopustit ani na výhonky ředkvičky, fenyklu, brokolice, hořčice nebo listové asijské zeleniny.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Koupit časopis