Jak přežít zimu?
Patříte k těm, kteří celou zimu touží po létě, a sněhové vločky si vychutnáte jen při lyžování v horách? To je ale jenom pár dní z chladných zimních měsíců. A co se zbytkem? Zkuste se podívat na zimu jinýma očima.
Nevnímejte brzké stmívání jako zdroj deprese, ale spíš jako větší prostor pro rodinu a koníčky. Na sněhové vločky se nedívejte jako na největší nepřátele, ale aspoň chvíli si užívejte ticho a klid, když všechno přikryje bílá sněhová peřina. Stačí změnit pár návyků a zima se pro vás stane oblíbeným ročním obdobím. Špatná nálada, únava, ale i stále suchá pokožka budou minulostí.
Může za to tma a melatonin
Největší problém, který problematicky vydýchávají i zimní optimisté, jsou krátké dny a tma. Na únavu a zvláštní splín však máte plné právo. V průběhu zimních měsíců organismus přirozeně pracuje jen na úsporný režim. Za všechno může nedostatek světla. Do těla se vylučuje více spánkového hormonu melatoninu, a právě proto pociťujeme větší únavu než v letních měsících. Jestliže se k dřívějšímu stmívání přidá i sychravý zamračený den, melatonin zůstává na vysoké úrovni a biorytmus vypadává z taktu. Hned, jak se projdete na sluníčku, zvýší se produkce hormonů dobré nálady a hladina melatoninu klesá. Stačí patnáct minut na vzduchu a v těle se rozběhne nejen tvorba „veselých“ hormonů, ale organismus si načerpá i sluneční vitamin D, díky kterému opět uděláte další krok od zimního smutku. Chybí vám ještě stále energie? Výborným zdrojem je hroznový cukr. Bez dlouhého trávicího procesu vás rychle nastartuje na plné obrátky. I chuť na sladké, která mnohé provází celou zimu, je přirozená. Organismus žádá cukr, aby se zvýšila produkce hormonu dobré nálady serotoninu a tím se oslabil účinek melatoninu. Pokud je však únava dlouhotrvající a náladu vám nezlepší ani sluneční paprsky, vydejte se raději za lékařem. Můžete mít totiž problémy se štítnou žlázou, chronickou únavu, ale také depresi.
Před sáňkováním se zahřejte
Pokud ráno sednete do auta, odvezete se do práce a všechen volný čas strávíte na gauči, budete si zimní únavu, ospalost a špatnou náladu pěstovat jako v bavlnce. Mráz a sníh ještě neznamenají, že nemůžete sportovat. Nevzdávejte se dobrovolně pohybu, jinak se ochudíte o další hormony štěstí, endorfiny, které se ve větší míře vylučují právě při fyzické aktivitě. Zimní lenošení se po čase nemusí projevit jen špatnou náladou, ale také bolestmi zad nebo kloubů. Delší procházka na čerstvém vzduchu, nordic walking nebo běžky vám výborně rozproudí krev. Každý pohyb je lepší než lenošivé vysedávání v teple domova. Před jakoukoliv fyzickou aktivitou na čerstvém vzduchu dopřejte organismu čas na zahřátí. Vhodná je rychlejší chůze a krátký strečink. S chladem totiž stoupá riziko zranění. Na mráz si musí postupně zvyknout i průdušky, hrdlo a plíce. Rychlý nával studeného vzduchu je lehce podráždí. Rozcvičce věnujte alespoň deset patnáct minut. Rozhodli jste se jít ven a nabalili jste se tak, že jste unavení už jen z toho oblékání a sotva hýbete končetinami? Vraťte se domů a oblečení lépe promyslete. Zvolte raději víc vrstev, které by však měly být prodyšné. Jen tak se tělo při pohybu zbytečně nepřehřeje.
Horká koupel vás vysuší
Mrazivý chlad je pro pokožku stejnou zatěžkávací zkouškou jako horké léto. Největší problémy pleti dělají zakouřené místnosti a nízká vlhkost vzduchu. Zabrat jí dají i nízké venkovní teploty, kvůli kterým klesá tvorba přirozeného ochranného mazu. Pokožka na celém těle je v zimě sušší a často také hydratovaná. Do kosmetického kufříku si připravte mastnější krémy než v létě. U dětí to platí dvojnásobně, protože jejich pokožka je tenčí a tvorba mazu není ani na takové úrovni jako u dospělých. Jak se o pokožku postarat? I když byste v zimě nejraději relaxovali ve čtyřicetistupňové vaně, vzdejte se jí. Horká a dlouhá koupel pokožku ještě víc vysuší. Ideální je patnáctiminutová ve vodě teplé 32 – 35 °C. U citlivé a přirozeně suché pokožky by měla být teplota ještě trochu nižší. Ideální je pěti- až desetiminutová sprcha. Při koupeli i sprchování používejte výrobky s obsahem oleje. Na závěr si samozřejmě musíte celé tělo pořádně nakrémovat. Pokud máte čas, nechte mastnější krém působit aspoň pět minut, aby se pořádně vsákl a nezůstal na oblečení. Při zimní procházce u sebe mějte balzám na rty. Ochrání jemnou pokožku rtů před mrazem a zabrání tomu, aby popraskala a vznikly bolestivé záněty. Dbejte i na pravidelné krémování rukou, kterou jsou také vystavené chladu i vlhkosti. Vysušené je budete mít hlavně po pořádné koulovačce anebo po stavění sněhuláka. Ruce samozřejmě ochrání i teplé nepromokavé rukavice.
Text: Marta Žigová, foto: Sutterstock a arechiv redakce