Problém a řešení,  Psychologie,  Rubriky

Ach, ti kluci!

Pět věcí, které malí kluci dělají neradi, a co s tím.

Máte doma hodného, inteligentního jedenáctiletého kluka. Ze školy nosí jedničky, vyhrává matematické soutěže, jeho slohové práce jsou nejlepší. Profesoři na gymnáziu si ho nemohou vynachválit. Když přijde domů, nejdřív si udělá úkoly a připraví tašku do školy. Hraje dobře fotbal i tenis a miluje lyžování. Má rád přírodu a zvířata, a dokonce občas pomáhá s úklidem. Takřka ideální dítě. Ale jsou činnosti, ke kterým ho ne a ne donutit. Přitom podle vás jsou to činnosti pro život zásadní. Tady je pár rad, co s tím. Ale berte je s rezervou. Mnohé vyřeší život sám.

1. Nechce si mýt hlavu

V porodnici to bylo nejhodnější miminko. Ani nezaplakal, všechny sestřičky ho zbožňovaly. Ale pak přišla chvíle, kdy ho jedna z nich zvedla z postýlky, aby ho vykoupala. Nikdo netušil, že to tříkilové tělíčko dokáže vyprodukovat takové decibely. Celou cestu od postýlky k mycímu boxu řval a řval, a dokonce sestřičku počural. Vrchol ale nastal, když si „dovolila“ mu sáhnout na hlavu a umýt vlásky. A tak to už zůstalo. Každé mytí hlavy se u něj dlouho odbývalo s křikem. Dneska už sice nebrečí, ale vlasy si myje s reptáním a strašně nerad. Bude z něj jednou špindíra, který o sebe nedbá a od kterého se budou všichni odtahovat?

Co s tím: Zkuste udělat z nepříjemného příjemné. Nejprve se opatrně zeptejte manžela, jestli by nemohl jít synovi příkladem, místo aby prohlašoval, že správný chlap má smrdět a že starat se o sebe je zženštilé. Zaveďte syna do kadeřnického salonu. Umyjí mu tam vlasy a udělají masáž hlavy, která je opravdu příjemná. Sám si vybere účes a ještě se pocvičí ve společenské konverzaci s mladou sympatickou kadeřnicí. Taky si tam může objednat třeba svůj oblíbený sprite nebo fantu. S fotbalistou to budete mít jednoduché, ti dnes soutěží nejen v počtu kliček, ale i originalitě účesu. A když nic nezabere, počkejte dva tři roky, až se mu zalíbí holka z vedlejší třídy. Možná ho budete vyhánět od zrcadla!

2. Nechce se narovnat

Hlava mezi rameny, vystrčené břicho, kulatá záda. Průběžné poznámky jako Nehrb se, Narovnej se, Zastrč břicho, Stůj rovně, Seď rovně stejně jako šťouchance mezi lopatky a snahy vlastníma rukama dítěti srovnat ramena, zkrátka všechno to, čím rodiče v dětství mučili i vás, se míjí účinkem a vy boj pomalu vzdáváte. Nakonec se vypravíte k dětské lékařce, třeba zabere její varování. Následuje odborné vyšetření a doporučení: cvičit, posilovat zádové svaly, plavat. Jinak hrozí deformace páteře a v dospělosti potíže se zády a krční páteří s komplikacemi, jako jsou bolesti hlavy a mnohé další. Zkrátka to, co máte vy. Probůh, toho ho musím uchránit, zapřísaháte se… A tak poctivě absolvujete návštěvy na rehabilitaci, kde vašeho syna naučí speciální cviky. Jenže cvičit doma a denně? To jde možná týden dva, ale dlouhodobě to nemůže u jedenáctiletého kluka fungovat. A tak se hrbí dál.

Co s tím: Zkuste udělat z nepříjemného příjemné. Natáhněte si podložky vedle sebe a cvičte společně. Prospějete i sobě. A můžete u toho pokecat o životě. Ukažte synovi v zrcadle, jak dobře vypadá, když stojí správně. Zkuste mu vysvětlit, že vzpřímený postoj svědčí o zdravém sebevědomí a že on je přece sakra dobrý. Můžete mu také povyprávět o tom, jak vás bolí hlava od krční páteře. A taky mu můžete navrhnout, aby přešel z fotbalu na balet. To zřejmě nezabere, a tak počkejte dva tři roky, až se mu zalíbí holka z vedlejší třídy. Nejlíp o hlavu větší!

3. Nechce nosit rovnátka

Zubaře se bojí každý, ale když člověka pošlou na ortodoncii, bývá spíš zvědavý. Zuby se tu nevrtají, většinou ani netrhají a nikdo vám do nich bolestivě nešťourá. Nepříjemné je snad jen pořizování otisků, kdy vám nacpou do pusy kus podivné, ne příliš chutné modelovací hmoty. Pokud vaše dítě ještě nemá stálý chrup, „hrozí“ mu jen snímací rovnátka, která se nosí omezeně. Jakmile se všechny zuby vymění a nerostou, jak by měly, nastává chvíle pro fixní aparát. Nejenže sáhnete hluboko do peněženky, ale hlavně začne boj. Rovnátka dnes nosí kdekdo včetně dospělých, jsou téměř součástí image a dětem se kvůli nim nikdo nesměje. Jejich nasazování a upevňování jsou ale zdlouhavé, zezačátku mohou trochu tlačit a vyžadují pravidelné návštěvy v ordinaci. Je to cizí předmět v ústech, a hlavně chrup s rovnátky se musí odpovídajícím způsobem a poctivě čistit, aby se nenarušila zubní sklovina. A to je kámen úrazu. Většina dětí totiž odbývá i běžné čištění zubů, natož aby si speciálními kartáčky „pižlaly“ zuby pod drátky.

Co s tím: Zkuste udělat z nepříjemného příjemné. Občas prolistujte se synem časopisy pro teenagery. Rovnátky se dnes pyšní kdejaká hvězda a hvězdička. Nechte mu rovnátka ozdobit podle jeho vkusu. Vyberte si ortodontistu nejen podle doporučení, ale také podle toho, jak se k vašemu potomkovi chová. Choďte na pravidelné prohlídky a buďte u nich osobně. Nepovolte a dohlédněte, aby nosil snímací rovnátka. A hlavně aby si správně čistil zuby, pokud nosí fixní aparát. A když nic nezabere, nezoufejte. Počkejte dva tři roky, až se mu zalíbí holka z vedlejší třídy. Bude určitě taky nosit rovnátka!

4. Nechce jíst zdravé věci

Co je zdravé, to je dobré… Tak úplně to neplatí, přizná i dospělý. V každém druhém americkém filmu se najde dítě, které se ofrňuje nad brokolicí. Američtí odborníci ji svého času doporučovali konzumovat coby neocenitelný zdroj zdraví. Bohužel je málo lidí, kteří opravdu milují právě brokolici. Proč by váš syn měl být výjimkou? A proč by mu měl chutnat špenát, když ta zelená šlichta v jídelně vypadá tak nevzhledně? A co plody moře s těmi klepítky a chapadélky nebo škeble s tím podivným slizem uvnitř? Nejenže vypadají tak nevábně, ale navíc jako Středoevropané jejich konzumaci nějak „nemáme v genech“. Podobné je to s nejrůznějšími druhy exotického ovoce, které dnes sice prodávají v každém hypermarketu, ale většinou je nevalné chuti i vůně.

Co s tím: Zkuste udělat z nepříjemného příjemné. Třeba si společně zasaďte do květináče keříček cherry rajčátek, pažitku nebo bazalku. Ke každému jídlu přidejte kousek zeleniny na ozdobu. Zdravé omega-3 kyseliny a jód najdete nejen v plodech moře, ale taky v lososu. Dá se připravit tak, že chutná i dětem, které ryby nerady. Pomazánku ze sardinek a tuňáka jí snad každý. A sardinky jsou navíc výborným zdrojem vápníku. S ovocem můžete experimentovat. Vyzkoušejte všechno, třeba v podobě salátů doplněných rozinkami, kokosem nebo oříšky. Nejlépe uděláte, když vsadíte na domácí sezonní ovoce a zeleninu. Neptejte se a předkládejte misku s nakrájenou zeleninou nebo ovocem při každé příležitosti. Nakonec nikdo neodolá. Místo chipsů k sobotní televizi nakrájejte na kostičky tvrdý sýr. I obyčejný eidam chutná líp, když ho posypete lahůdkovou paprikou, oreganem nebo drceným tymiánem.

Nemá rád nákupy? Zkuste udělat z nepříjemného příjemné a spojit návštěvu inkriminovaných obchodů s návštěvou multikina, výjimečně i obchůdku s lákavými pamlsky. Foto: Sutterstock

5. Nenávidí nákupy

Každý rok je to stejné. Přijde jaro(nebo podzim)a to dítě se zase o pár centimetrů vytáhlo. Nedá se nic dělat, bude potřebovat nové botasky (zimní boty), kalhoty, mikinu a bundu. Nepříjemná záležitost, že? Nejenže sehnat boty, které by aspoň trochu splňovaly zdravotní požadavky, dobře vypadaly a finančně nezruinovaly rodinný rozpočet, je náročný úkol, ale dotáhněte kluka do obchodu s obuví! S oblečením je to podobné. Pravda, jsou matky, které mají míry v oku a nakoupí všechno samy. Ostatně v některých obchodech vám zakoupené zboží bez potíží vymění nebo je vezmou zpátky. Ale vy nechcete synáčka rozmazlovat a všechno mu podstrčit přímo před nos. Ať se trochu snaží. Koneckonců jednou se bude muset o sebe postarat sám, tak ať trénuje a taky si tříbí vkus, je to v jeho zájmu, říkáte si. Opatrně prohlásíte: Zítra odpoledne jdeme nakupovat. Stejně víte, že napoprvé ho neukecáte. Vždyť on nic nepotřebuje! Nakonec použijete zbytky rodičovské autority a jde se.

Co s tím: Zkuste udělat z nepříjemného příjemné. Můžete krámy předem oběhnout a jít tak trochu cíleně. Záruka úspěchu to není, ale třeba se zadaří a uspějete hned napoprvé. Také můžete mezi stojany s oblečením nebo regály s krabicemi uspořádat soutěž, něco na způsob „kdo dříve najde manšestráky či boty dané barvy nebo velikosti“. Jsou totiž povahy, které rády soutěží vždy a všude. Na dětský koutek jedenáctiletého gymnazistu už zřejmě nenalákáte, a tak, i když je to nevýchovné a drahé, často nezbývá než spojit návštěvu inkriminovaných obchodů s návštěvou multikina nebo aspoň obchodu s pamlsky. A když nic nezabere, počkejte, až se mu zalíbí holka z vedlejší třídy. Uvidíte, co to s ním udělá!

Text: Jana Brodanská, foto: Sutterstock







Koupit časopis