
Antikoncepce na míru
Víte, jaké máte možnosti a jak si volit, co vyhovuje právě vám?
Od antikoncepce očekáváme nejen spolehlivost, ale také komfort, ohleduplnost a šetrnost. Hledáme řešení, které co nejméně zatěžuje naše tělo, nezpůsobuje vedlejší účinky a dává nám svobodu rozhodování. Ale kde začít? Nabídka je široká a orientace v možnostech nemusí být snadná. Proto jsme pro vás připravili přehled metod, abyste si mohla vybrat tu správnou metodu právě pro vás.
Když hledáte dlouhodobou jistotu
Hormonální antikoncepce je jednou z nejrozšířenějších možností a je vhodná zejména pro ženy s pravidelným sexuálním životem, které hledají vysoce spolehlivé řešení bez nutnosti příprav před každým sexuálním stykem. Díky široké nabídce forem si každá žena může zvolit tu, která nejlépe vyhovuje jejím potřebám. Každá z nás má jiné požadavky a to je v pořádku. Hormonální náplasti a vaginální kroužky se nemusí na rozdíl od tabletek aplikovat každý den a jejich užívání nezatěžuje trávicí trakt. Mohlo by se to zdát jako jasná volba, ale nic není tak jednoduché. Některým ženám není kroužek příjemný, mohou ho cítit, nebo se jim špatně zavádí. Stejně tak může být pro některé z nás nepohodlné nošení náplastí, které se mohou na skrytých partiích odchlipovat, a vystavovat je na odiv se nám většinou nechce. Pro ty, které preferují opravdu dlouhodobé řešení, jsou zde nitroděložní tělíska, jež po odborném lékařském zavedení poskytují ochranu po dobu až osmi let. „V ordinaci se často setkávám s pacientkami, které hledají dlouhodobé a spolehlivé řešení. Hormonální antikoncepce je pro mnohé z nich ideální volbou, protože kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím dokáže zmírnit i obtíže spojené s cyklem, jako jsou bolestivá menstruace nebo nepravidelnost,“ vysvětluje MUDr. Jan Greguš z Centra ambulantní gynekologie a primární péče v Brně. Dále dodává: „Na druhou stranu často řeším i otázky a obavy pacientek ohledně vedlejších účinků, jako jsou změny nálad, bolesti hlavy nebo přibývání hmotnosti. Důležité je zvolit formu, která nejlépe odpovídá životnímu stylu a zdravotnímu stavu konkrétní pacientky.“ Pokud se řadíte mezi ženy, které hormonální metody dobře tolerují a jejich užívání je pro ně pohodlné, nemusíte se jich tedy bát.

Proč nehormonální metody?
Možná jste si už někdy řekla: „Proč bych měla zatěžovat své tělo hormony, když to jde i jinak?“ A právě zde přicházejí na scénu nehormonální metody. Jsou šetrné, bezpečné a nezatěžují tělo látkami, které by mohly ovlivnit jeho přirozenou rovnováhu. Mezi nejznámější patří bariérové metody, jako jsou kondomy nebo pesar. Kondomy jsou jednou z nejdostupnějších a nejuniverzálnějších metod. Nejenže chrání před nechtěným otěhotněním, ale zároveň poskytují ochranu před pohlavně přenosnými nemocemi. Výhodou pesarů je zase to, že jsou opakovaně použitelné. Jejich aplikování ale vyžaduje trochu více praxe. Někomu mohou bariérové metody překážet, kazit spontánnost okamžiku. V tom případě se obraťte na moderní vědu, která přináší rafinovanější způsoby, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím.
Diskrétní a šetrná cesta
Méně rozšířenou metodou je lokální antikoncepce. Ta funguje jen tam, kde je potřeba – nedostává se do celého těla. Nemusíte pravidelně brát žádné tabletky a bát se, že zapomenete, nehrozí ani hormonální výkyvy. Mezi lokální metody antikoncepce řadíme vaginální krémy a vaginální globule. Aplikují se před intimním stykem a mají účinek, který může vydržet až po dobu několika hodin. „Lokální antikoncepce obsahuje látky se spermicidním účinkem, tedy látky, které ničí strukturu spermií, takže zcela ztrácejí schopnost oplodnit vajíčko,“ vysvětluje MUDr. Jan Greguš. „Při aplikaci se látka rovnoměrně rozptýlí v pochvě, čímž pokryje děložní hrdlo a brání spermiím proniknout dále. Výhodou tohoto druhu antikoncepce je, že není hormonálního charakteru a neovlivňuje ovulační ani menstruační cyklus. Je vhodná pro ženy bez omezení věku, především pak ty, které nemohou nebo nechtějí užívat hormony. Je možné ji používat po porodu a během kojení. A dále je vhodná pro příležitostný pohlavní styk. Zde je ale důležité vědět, že existují rozdíly mezi produkty, které si můžete zakoupit. Některé produkty dostupné trhu jsou doporučovány v kombinaci s další formou antikoncepce, jiné je možné použít samostatně.

Jak si vybrat tu správnou metodu
Ačkoliv je dnes na trhu mnoho možností, důležité je najít řešení, které bude nejlépe vyhovovat právě vám. Konzultace s gynekologem je skvělým prvním krokem. Profesionál vám poradí, které metody jsou pro vás vhodné s ohledem na vaše zdraví, životní styl a přání. Každá z nás je jiná a hledá něco jiného. Jedna žena touží po jednoduchém a dlouhodobém řešení, jiná hledá flexibilitu a možnost rozhodnout se na poslední chvíli. A právě proto je důležité, abyste výběru antikoncepce věnovala dostatečnou pozornost. Věřte, že najdete takovou, která bude vyhovovat vašemu tělu, životnímu stylu i osobním preferencím. MUDr. Greguš závěrem dodává: „V každé životní etapě a zdravotní situaci může dané ženě vyhovovat a být pro ni vhodná jiná metoda antikoncepce, tedy že není jedna antikoncepce na celý život.“
Text: redakce, foto: Shutterstock