Novinky,  Problém a řešení

Atopický ekzém není jen neškodné „svěděníčko“

Odborníci v rámci Světového dne atopické dermatitidy upozorňují, že počet pacientů s touto nemocí roste A čekací lhůty na dermatologa jsou až půl roku!

Atopický ekzém je geneticky podmíněným chronickým onemocněním, mezi jehož projevy patří zejména suchá, podrážděná a popraskaná kůže doprovázená svědivou vyrážkou. Atopický ekzém se dělí na tři základní formy, a to kojeneckou, dětskou a dospělou. „Není však podmínkou, že se pacienti potkají s veškerými formami. Někteří projdou všemi stadii, jiní se s ním můžu setkat až v dospělosti. To, jestli se ekzém projeví, záleží na mnoha vnitřních a vnějších vlivech, které propuknutí nemoci vyprovokují a zároveň rozhodují o jejím trvání,“ objasňuje MUDr. Lenka Vášová.

O spuštění a průběhu rozhodují provokační faktory

Atopie je vrozenou náchylností k přecitlivělosti na alergeny, která může vyústit k rozvoji alergií, ekzému nebo dokonce astmatu. V současné době není prokázáno, že by existovala pouze jedna příčina vzniku atopického ekzému. Pokud se ale bude pacient vyhýbat provokačním faktorům a dbát na pravidelnou péči i v době, kdy není ekzém aktivní, může tak prodloužit období, kdy se neprojevuje. Dle odborníků patří mezi potvrzené spouštěče stres, hormonální výkyvy, potravinové intolerance, nešetrná kosmetika nebo známé alergeny např. v podobě prachu, pylu, peří, roztočů, zvířat, plísní či parfémů. Vliv má také počasí, stav kůže se totiž častěji zhoršuje v zimních měsících, kdy je na vině vlhko a mráz, přetopené místnosti či silný vítr. Právě díky těmto vlivům dochází k narušení pokožky a ta následně ztrácí schopnost funkce bariéry a nezadržuje vlhkost. Výsledkem je suchá kůže s vyrážkou, která nepříjemně svědí.

Podrážděná, zarudlá a intenzivně svědící pokožka – řeč je o atopickém ekzému, který umí potrápit nejen dospělé, ale také děti. Dle dostupných dat počet pacientů v České republice roste, trpí jím 10 % obyvatel. Do prvního roku života se objeví u 60 % dětských pacientů, někteří se s ním naopak setkají až v dospělosti. Foto: Shutterstock

Na dermatologa si počkáte až 6 měsíců, někde i déle

Pacientů s atopickým ekzémem neustále přibývá, což může mít vliv také na vytíženost lékařů. „Z naší zkušenosti víme, že mnoho pacientů čeká na první návštěvu dermatologa několik týdnů či měsíců, výjimkou není ani lhůta delší než půl roku,“ říká zakladatelka webu www.atopikonline.cz  Zdenka Soukupová. Právě proto vznikl již před 3 lety ve spolupráci s lékaři – dermatology edukační projekt www.atopikonline.cz, na který nyní navazuje, v rámci Světového dne atopické dermatitidy, první ročník ATOPIKONLINE DAY.  Návštěvníci se tam budou moct setkat s odborníky z řad lékařů a konzultovat s nimi svoje onemocnění atopickým ekzémem. Přítomná bude např. dermatoložka MUDr. Nina Benáková, Ph.D. a další dermatologové, ale také psychoterapeutka MUDr. Tereza Hodycová a další odborníci. Pokud tedy trpíte atopickým ekzémem nebo jinou formou vyrážky, navštivte ATOPIKONLINE DAY v Praze 14. 9. 2024 v Michnově paláci (Újezd 150/40, Praha 1), na nějž je vstup zdarma a poraďte se s kožním lékařem pro dospělé, pro děti, také s psychologem nebo lékárníkem. Jistě pomůže také sdílení zkušeností s ostatními pacienty s atopickým exémem.

Základem úspěchu je správná péče

Pacienti trpící atopickým ekzémem mají v pokožce nižší obsah lipidů a jejich kůže mnohem rychleji ztrácí vodu ze své horní vrstvy. Zcela zásadní je ji tedy intenzivně promazávat správně zvolenou péčí. Své o tom ví i rodiče šestiletého Filipa trpícího diagnostikovanou atopickou dermatitidou, a to už od šestého týdne po svém narození. Na dermatózy mu byly předepsány masti s kortikoidy a další masti určené k léčení jeho kožních potíží, které ale neměly dlouhodobějš efekt. Následně začal léčbu pomocí gelu (L-Mesitran Soft) s obsahem lékařského medu. „Medicínský med působí antibakteriálně a hojivě při kožních infekcích. Bakterie si na něj navíc nemůžou vytvořit rezistenci jako k například k antibiotikům, která při častém používání mohou ztrácet účinnost a bakterie se stává vůči nim rezistentní,“ vysvětluje MUDr. Lenka Vášová. Dle Filipova lékaře byla po 4 týdnech jeho kůže jemná, bez známek ekzému a veškerých malých ranek, přičemž vymizelo také svědění.  Filip i jeho rodina byli výsledkem velmi potěšeni. Gel lze zakoupit v lékárně i bez lékařského předpisu. Pomáhá také při drobných rankách, odřeninách, popáleninách 1. a 2. stupně, při poštípání od hmyzu, je vhodný na puchýře, akné i opary.

Text: redakce, foto: Shutterstock







Koupit časopis