Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení

Blíží se vám čtyřicítka? Připravte se!

Co se děje v mužském světě po čtyřicítce a jak se s tím správně vyrovnat.

Hodně závisí na kondici, celkovém zdraví, ale také dědičnosti. Přesto tomu žádný muž neunikne. Někdy mezi 40 a 55 lety začne v mužském těle docházet k poklesu hormonální aktivity. Na rozdíl od žen nedochází u mužů k tomuto poklesu v krátkém časovém úseku, ale postupně a velice zvolna. Pro některé muže je toto období spojeno s nepříjemnou změnou kvality života, poklesem sexuality, nálady, energie, a někdy dokonce může vést i k zdravotním problémům.

Když klesá testosteron

Tento hormon je v mužském těle produkován po celý život a jeho tvorba nikdy úplně nevymizí, jenom se s přibývajícím věkem jeho hladina snižuje. Právě toto snížení může vést k různým obtížím. Testosteron totiž potřebují všechny lidské tkáně ke své stavbě, výměně opotřebovaných částí a také pro správnou funkci. I proto nedostatek mužských pohlavních hormonů může negativně ovlivnit celý organismus. Nejčastěji se však objevuje pocit únavy, podrážděnosti a mrzutosti či únavy.

Změna je i v sexu

Vzhledem k tomu, že testosteron je hormon, který je z velké většiny zodpovědný za mužskou sexualitu, při jeho nedostatku se mohou objevit i poruchy erekce, snížení vzrušivosti a chuti k pohlavnímu styku. Tyto potíže mají negativní vliv na psychiku a mohou ovlivnit vztahy. Pak existují některé další problémy spojené s testosteronem, které se vyvíjejí skrytě a muži o nich dlouho nevědí. Pokud se projeví, je to již většinou v podobě onemocnění. Jedná se hlavně o osteoporózu nebo o snížení tvorby červených krvinek, protože testosteron je zodpovědný za tvorbu látky, která reguluje jejich tvorbu.

Řešení existují

Za žádné potíže spojené s poklesem hormonální hladiny není potřeba se stydět. S některými z nich se během svého života setká každý muž, někdo v menší míře a pouze přechodně, jiný může trpět více a dlouhodoběji. Vždy je však důležité tyto potíže nepřehlížet a adekvátně je léčit. Zatímco ženy mohou problémy probrat s ženským lékařem, muži se mohou obrátit na androloga. Lékařů s touto specializací naštěstí postupně přibývá. Pokud se potvrdí, že příčinou potíží je převážně snížená hladina testosteronu, existuje velmi jednoduché a účinné řešení v podobě substituční léčby, kdy se testosteron dodává v podobě léků. Ale léčba opravdu nemusí znamenat jen užívání pilulek nebo operaci, na potíže středního věku zabírá často i úprava stravovacích návyků nebo životosprávy. Co například?

Foto: Shutterstock

Pohyb, ale hlavně ten pravidelný!

Mnoho mužů tráví pracovní den sezením v kanceláři a doma relaxují pasivním způsobem. Přitom mužské tělo je postaveno na fyzickou zátěž a fyzickou aktivitu jako takovou. Pokud muž necvičí pravidelně, zatěžuje tělo i mysl. Pomáhá jakékoliv pravidelné (nejlépe každodenní) cvičení. Určitě však nezačněte ze dne na den běhat nebo jezdit na kole desítky kilometrů. Pokud člověk pravidelně nesportoval, může mu takováto aktivita víc uškodit než pomoci. Nejlepší je začít pomalu a postupně zvyšovat zátěž.

Foto: Shutterstock

Zdravý jídelníček a některé vitaminy

Ve zkratce to znamená preferovat pestrý jídelníček chudý na tuky a cukry. Vhodná je i strava obsahující zinek (hovězí maso, drůbež, luštěniny, ořechy). Prospěšné je omezit alkohol, který snižuje množství zinku, má toxický vliv na varlata a snižuje koncentraci testosteronu. Pozor také na přejídání a nadváhu. Při ní se totiž zvyšuje hladina estrogenu v mužském těle. Tento ženský hormon pak má za následek zmíněnou podrážděnost a nespokojenost. Pro lepší psychickou pohodu je dobré přidat více vitaminu B, kyseliny listové nebo vitamin E, který chrání buněčné membrány před účinkem volných radikálů, čímž hraje roli v prevenci degenerativních chorob. Na zlepšení soustředění a oběhu krve v mozku pak skvěle působí například ginkgo biloba.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock







Koupit časopis