Chřipka není příjemná a ani levná!
Kolik utratíme, když nás přepadne viróza? Jdeme hned k lékaři, nebo volíme jiné možnosti? A jakou prevenci během chřipkové sezóny dodržujeme? Nový průzkum zjišťoval, jaký má chřipka vliv na chování i peněženky Čechů.
Od listopadu do února, tedy v chřipkové špičce, se s nějakým druhem viru chřipky nebo jiným virem horních dýchacích cest setká většina z nás. Tato nežádoucí pauza nás stojí nejen osobní komfort a výpadek z pracovního tempa, ale také zásah do rodinného rozpočtu. To, jakým způsobem viróza ovlivňuje naše chování a finance, zjišťoval nový průzkum pro společnost Herb-Pharma AG sběrem dat prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Kolik stojí chřipka?
Chřipka a jiná virové onemocnění horních cest dýchacích se neléčí antibiotiky, ale obvykle pouze symptomaticky, tedy potlačením akutních příznaků jako je horečka nebo zvýšená teplota, bolest svalů, hlavy, krku, také kašel, kýchání, výtok z nosu či rýma. Běžně se používají léky s obsahem léčiv, jako jsou analgetika a antipyretika, dekongestiva, antitusika, mukolytika a expektorancia, lokální anestetika či další přípravky podle konkrétního neduhu. Těch bývá při nástupu i průběhu onemocnění několik, proto z lékárny často odcházíme s plnou taškou přípravků. Z průzkumu agentury Ipsos na reprezentativním vzorku 1100 lidí vyplynulo, že při příznacích chřipky, rýmy či nachlazení, které nevyžaduje antibiotika, něco málo přes polovinu respondentů (50,6 %) zaplatí v lékárně do 300 KČ, téměř 40 % do 600 korun a více než 9 % i více než 600 korun.
Většina k lékaři nejde
Léky či jiné přípravky si v lékárně koupíte buď na recept od lékaře, nebo v režimu „volně prodejné“. Jak dále vyplývá z průzkumu, právě na volně prodejné přípravky bez předchozí návštěvy lékaře se spoléhá většina Čechů. S farmaceutem v lékárně o možnostech pro potlačení symptomů pomocí volně prodejných zdravotnických prostředků se poradí 31,8 %, k lékaři nejde a léčí se tím, co má doma k dispozici 54,2 %, k lékaři pro doporučení vhodné léčby jde 10,5 % pacientů a zbytek (3,5 %) se neléčí nijak, s očekáváním, že nemoc přejde sama, zatímco nadále chodí do práce či školy.
Volně prodejné léky
Pokud je pacient nemocný, má mírné příznaky virového onemocnění a nemusí navštívit lékaře – ušetří si nejen cestu, ale ušetří i čas lékaře, který je také velmi cenný. „Na léčbu symptomů existuje množství i volně prodejných přípravků – ať už léků nebo zdravotnických prostředků, jako jsou různé pastilky či spreje. Výhodou zdravotnického prostředku v podobě spreje je mimo jiné to, že můžeme zvolit přírodní variantu, tedy s šetrnějším složením z rostlinných a bylinných extraktů. U tohoto spreje je možnost delšího i preventivního užívání, nejen během akutní fáze a nehrozí na něm návyk. Jaký přípravek je vhodný pro vaše příznaky, vám kvalifikovaně poradí i lékárník,“ říká MUDr. Martin Duračinský, Ph.D. odborný garant VIROSTOP, a zároveň doporučuje v ideálním případě navštívit kamennou lékárnu, kde máte možnost léčbu konzultovat. Pokud objednáváte léky online, dělejte tak pouze z ověřené a osvědčené internetové lékárny, která je registrována mezi subjekty zajišťujícími internetový výdej. V takovém případě máte zaručeno, že tak jako v kamenné lékárně všechny prodávané produkty splňují podmínky účinnosti a bezpečnosti.
Prevence šetří peníze i životy
I Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že včasná zdravotní intervence má významné ekonomické přínosy. Navíc podle expertů zlepšením prevence je možné dosáhnout menšího množství předčasných úmrtí ekonomicky aktivních lidí, snížit počet nemocí i zdravotních komplikací. Ani chřipka není banální onemocnění, pokud se nesprávně nebo nedostatečně léčí, může se komplikovat s fatálními následky. „Ve svých rukách máme do velké míry nejen naše zdraví, ale i zdraví našich blízkých. Tím, že se budeme chránit, snížíme pravděpodobnost přenosu viru na osoby se sníženou imunitou či starší osoby,“ dodává na závěr jednu praktickou informaci MUDr. Martin Duračinský. Pokud se vám onemocnění nezlepšuje během sedmi dní, či dokonce zhoršuje, vždy svůj stav konzultujte s lékařem.
Text: redakce, foto: Shutterstock