Co musíte mít doma po ruce?
Žádná domácnost by neměla podcenit základní bezpečnostní opatření. Mezi ně patří i přítomnost lékárničky. Díky ní můžete například v případě poranění okamžitě poskytnout první pomoc a rychle tak stabilizovat zdravotní stav osoby. Co by měla lékárnička obsahovat?
Náplasti využijete nejčastěji
Mezi nejčastější domácí poranění patří různé drobné oděrky, odřeniny nebo třeba řezné ranky od kuchyňského nože způsobené třeba při krájení cibule. Proto právě náplastí je v lékárničce největší spotřeba. Doporučujeme vám kvalitní náplasti značky Leukoplast. Na většinu ran se hodí náplast s polštářkem. Je dobré, pokud je náplast prodyšná, aby rána mohla dobře dýchat. Zejména pro děti a drobná poranění na prstech se pak může hodit náplast voděodolná.
Na větší poranění, která ošetřujeme gázou či obvazem, se zase hodí náplast bez polštářku, s jejíž pomocí můžete obvaz dobře zafixovat.
Když už jsme u oděrek, řezných ran a odřenin, součástí každé domácí lékárničky by měla být dezinfekce. Pozor ale na to, že lidé často dezinfekci používají přímo do rány ve chvíli, kdy to není zcela žádoucí. Místo toho by se zpravidla mělo dezinfikovat především její okolí. Záleží ale na konkrétním poranění a způsobu, jakým vzniklo.
Často sáhnete i po obinadlu
Další hojně využívanou součástí každé lékárničky jsou obinadla. Ta se hodí ve chvíli, kdy si podvrknete kotník, nebo vás třeba z nějakého důvodu píchlo v koleni. Děti jej zase často využijí po pádu na zápěstí. Obinadlo se zkrátka hodí vždy, když potřebujete kloub částečně zafixovat.
Stejně tak se elastická obinadla používají při otocích, nebo v nouzi například na křečové žíly. Právě obinadlo můžete také fixovat pomocí náplasti bez polštářků.
Základní léky na tlumení bolesti
Důležitou složkou krabičky s první pomocí jsou základní léky tlumící bolest. Typicky v nich máme ibalgin nebo paralen. Kdo má doma malé děti, může zařadit i sirupy s obdobným účelem.
Tyto léky se mohou hodit při bolestech hlavy, zad nebo třeba akutně při bolesti zubů. Stejně tak se některé z těchto léků mohou využívat pro tlumení horečky. Vždy si ale důkladně prostudujte, jak se má konkrétní lék užívat a k čemu je primárně určený.
Kdo má v domácnosti členy trpící na alergie, ten by měl v lékárničce mít i léky na tlumení alergické reakce.
Sterilní nástroje
Nezapomínejme na nástroje, které budete při ošetření využívat. Pamatujte na to, že by měly být sterilní. Dezinfikujte je proto po každém použití, chcete-li je používat opakovaně. Ve vaší výbavě by měla být pinzeta (např. na vyjmutí zaražené třísky), kleštičky na odstranění klíštěte, vhodné je mít v lékárničce také nůžky na stříhání obvazů či náplastí.
Foto: Pexels