Co nevidět začne škola! Jste připraveni?
Pro mnohé rodiny to bude úplně poprvé, pro jiné tak trochu utrpení. Ale škola nemusí být noční můrou pro nikoho. Stačí si vše správně zorganizovat a naplánovat. Jak na to?
Možná už máte doma seznam toho, co je potřeba koupit, tak to nepropásněte a zařiďte vše ještě před začátkem září. Usnadníte si pak život. Pravda, spoustu věcí se dozvědí děti až ve škole a seznam toho, co je potřeba, pravděpodobně dostanete do ruky opravdu až v září. Mnohé ale můžete zařídit už teď. Myslete hlavně na kvalitu, nikoli kvantitu, přemýšlejte o tom, co dítě bude opravdu potřebovat.
Co je pro školáky nezbytné?
Některé školy rozesílají chytře seznamy toho, co budou děti potřebovat, ještě před začátkem školního roku. To je ideální, protože nakoupíte opravdu jen to, co bude dítě potřebovat. Druhý stupeň už bývá složitější, seznamy dostávají žáci obvykle od každého vyučujícího zvlášť, takže může být trošku zmatek. „Máme tři syny, a když byli všichni na druhém stupni, byla to v září docela hrůza. Desítky seznamů s čísly sešitů, které je potřeba koupit, nevěděla jsem, kde mi hlava stojí. Stejně jsme nakonec sešity dokupovali ještě v říjnu,“ říká pětačtyřicetiletá Jana z Prahy. „Ostatní věci jsme ale měli v naprostém pořádku. Ovšem kluci stejně během roku spoustu věcí ztratí, takže jsem už v září věděla, že třeba pravítka a kružítka budeme kupovat několikrát,“ usmívá se Jana.
Co dítě bude určitě potřebovat
- Aktovku nebo školní batoh: Menší děti na prvním stupni ocení spíše aktovku, podle odborníků je dokonce vhodnější, protože je přehlednější a všechno v ní má svoje místo. Ovšem i moderní batohy jsou praktické, takže je to na vás. Dbejte hlavně na to, aby nebyla aktovka moc těžká, protože nevhodný způsob zatížení páteře má nepříznivý vliv na její vývoj. Musí mít anatomicky tvarovaná záda, pevnou konstrukci a tvar spíše do výšky, nikoli do šířky. Taky má mít funkční prostor a musí být bezpečná. Určitě je dobré, když bude nepromokavá.
- Psací potřeby: Nekupujte všechno, co vidíte a co se vám líbí. Máte-li seznam, je to jasné. Pokud ne, budou školáci určitě potřebovat: obyčejné tužky (od 1 do 3), pastelky (lepší jsou trojhranné, které se lépe drží a méně lámou), pero jen pro starší školáky, prvňáčkům ho kupovat nemusíte – nejdřív píší tužkou a k peru se dostanou až na Vánoce. Na výtvarku kupte dětem kufřík a co do něj, nechte na učiteli. Obvykle jsou to vodovky, tempery, štětce, kelímek na vodu, hadřík, zástěra a plastový ubrus na lavici. Pokud jde o penál, ten vyberte s dítětem sami, ale doporučujeme vícepatrový, který je přehledný. Nekupujte vybavené penály – většinu z toho, co je uvnitř, dítě nebude potřebovat.
- Krabička na svačinu: Ta by se měla vejít do aktovky, měla by těsnit, aby z ní nic nevypadlo. Existuje jich spousta, vyberete takovou, ve které se zelenina ani ovoce nerozmačkají.
NÁŠ TIP: Do konce srpna obvykle probíhají velké slevové akce na školní potřeby, které můžete objednávat přes e-shopy. Dobře si vždy přečtěte technické parametry, zvláště u aktovek.
Jak se začít připravovat na školu
Nedá se svítit, škola není žádná estráda ani místo, kam se chodí děti bavit. Je sice pravda, že pokud se učení podává poutavou formou, tím lépe, ale touha po zábavě by neměla převážit nad poznatky. Navíc některé věci se ve škole nedají ani jinak naučit než automatizací a k tomu je potřeba určitý dril a opakování – jinak se dětem do krve nedostane. Proto před koncem prázdnin prázdnin pomalu opět nastavujte režim. Neznamená to, že budete přesně kopírovat školní režim a vstávat například už v šest, ale spíše se pozvolna přibližovat, učit se chodit zase dříve spát a trochu dřív vstávat a něco podnikat už ráno. A co ještě?
- Naplánujte, jak to bude probíhat během školního roku, kdy bude čas na přípravu do školy, která by měl být ideálně každý den, u menších dětí v přítomnosti dospělých. U těch starších nebo samostatnějších budou rodiče kontrolovat jen výsledky domácí přípravy. Pravidelnost je důležitá, když si dítě zvykne, že se každý den trochu připravuje do školy, vytvoří si mozek návyk a pak už to bude brát jako běžnou věc a nebude o tom s vámi každý den vyjednávat.
- Určitě je vhodné nastavit limity pro čas strávený na elektronice (počítače, chytré telefony apod.), jak dlouho denně na nich může dítě být, mít přehled, co tam dítě dělá.
- Hlavně ale pozitivně děti naladit, aby se nebály (to se týká čerstvých prvňáčků nebo úzkostných dětí) nebo aby nešly do školy s nechutí. Obvykle se dětem po prázdninách do školy moc nechce – zvykly si na volnost, jiné trávení času. Na druhou stranu jim možná chybí pravidelnost, náplň volného času, kamarádi, někomu i to učení. Hledejte to dobré, co má školák na škole rád – cokoli, i kdyby to měly být obědy ve školní jídelně, hodná paní družinářka nebo ranní zábava s kamarády před školou.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce