Prevence,  Problém a řešení

Co pomůže, aby děti v zimě tolik nestonaly?

Zejména v zimním období se mezi dětmi šíří nejrůznější nemoci průdušek a v horším případě i plic. Jak to poznáte?

Dítě má vytrvalý kašel, bolí ho na hrudníku, je dušné a má potíže s dýcháním, vykazuje zvýšenou teplotu a mohou se objevit i bolesti zad. Nejčastěji nemocné průdušky trápí děti v zimě, kdy je jejich zánět zpravidla součástí infekce horních cest dýchacích. „Když byl náš syn malý a chodil do školky, neustále měl bronchitidy. Průdušky ho trápily skoro až do první třídy. Obvykle jsme se snažili to zvládat bez antibiotik a dobře se nám osvědčily osvědčené lidové recepty. Například klasická inhalace, kdy se kbelík naplnil horkou vodou, do ní jsme nakapali pár kapek éterického oleje z eukalyptu. Syn se naklonil nad lázeň, přikryli jsme mu hlavu ručníkem, a on asi pět minut vdechoval vlhký vzduch. Proceduru jsme opakovali několikrát denně,“ vzpomíná čtyřicetiletá Hana ze středních Čech.

Akutní zánět průdušek

Většinou začíná banální infekcí horních cest dýchacích. Dítě je „jen“ nachlazené nebo má „jen“ rýmu, a rodiče ho nedoléčené pošlou do školky. Na průdušky pak nasedne další infekce a problém je na světě. Právě záněty průdušek (bronchitidy) jsou v dětství v zimních měsících nejrozšířenější a mohou se rozvinout až v zápal plic. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů je skutečnost, že dětský imunitní systém se ještě nestačil dostatečně seznámit s bakteriemi a viry, které infekci způsobují. Odlišné jsou i anatomické poměry dýchacích cest u dětí. Dýchací cesty jsou užší a kratší, hodně malé děti si nikdy nedokážou účinně odkašlat ani se vysmrkat. V kolektivním zařízení se navíc děti dostanou do kontaktu s infekcí velmi snadno a intenzivně.

Bakterie, viry, nebo alergeny?

Zánět průdušek může mít virový nebo bakteriální základ. Téměř vždycky je průběh choroby nepříjemný a vyžaduje pečlivou léčbu. Jednou z dalších možných příčin akutní bronchitidy jsou alergeny u dětí, které trpí nějakou alergií (nebo se teprve později přijde na alergický základ). Při kontaktu s alergenem tak může dojít k obstrukci průdušek, při které dítě obtížně dýchá, s prodlouženými výdechy. Jak už bylo řečeno, akutní zánět průdušek bývá často komplikací virové infekce, kdy zánět působí na sliznici průdušek, ve které se začne hromadit hlen, což dítě dráždí ke kašli. Pokud je kašel spíše vlhký, je to většinou první příznak právě zánětu průdušek. Někdy je nutné udělat rozbor sputa, zda jde o bakteriální infekci (hlen bývá v tomto případě žlutozelený). Potom je nutné nasadit antibiotika. Nemoc často provází teplota, která trvá i několik dní. Pokud horečka přetrvává a kašel se nelepší, je nutné vyloučit další komplikaci v podobě zápalu plic.

Nejčastější příčinou zápalu plic u dětí je bakterie Streptococcus pneumoniae, vyskytující se hlavně v zimě? Často je příčinou také bakterie Haemophilus influenza, a to zvláště u kojenců. Proto se zavedlo celoplošné očkování proti této bakterii. Foto: Shutterstock

Léčba zánětu průdušek

Pokud není zánět komplikovaný, děti užívají obvykle na horečku antipyretika, vhodné jsou zábaly, eventuálně sprchové koupele. Na kašel zabírají dobře mukolytika, například Mucosolvan, dobrý efekt mají takzvaná bronchodilatancia k rozšíření průdušek, například Ventolin. Bronchitida se obvykle léčí jeden až dva týdny, k tomu ale ještě přičtěte dobu rekonvalescence. Pokud pošlete dítě do školky dřív, než je doléčené, můžete očekávat recidivu. A ta může být ještě nepříjemnější.

Komplikace v podobně zápalu plic

Zápal plic bývá komplikací bakteriálního zánětu průdušek, kdy se infekce rozšíří do plic a následně dojde k zánětu. Zvláště při častějších zánětech průdušek hrozí rozvinutí dlouhodobého zánětu, chronické bronchitidy s nepolevujícím kašlem, někdy též dušností a opakovanými infekcemi. Pokud je podezření na bakteriální infekci (neustupující horečky, větší poslechový nález, zvýšené CRP nebo průkaz bakterie v hlenu), jsou na místě antibiotika. Jestli zánět průdušek u dítěte neustupuje, na nic nečekejte a jděte k lékaři. Zápal plic je vážné onemocnění. Virovému zápalu plic předchází obvykle infekce horních cest dýchacích a zánět průdušek, kdy přetrvává kašel, který má specifický sekret i zabarvení. Děti ani nemusí být unavené, ale pořád kašlou. Někdy se stává, že i poslechový nález na plicích je sporadický nebo zcela negativní. Až teprve rentgenový nález ukáže, že jde o bronchopneumonii nebo pneumonii. Ovšem i v případě, že CRP není zvýšené, obvykle se nasadí antibiotika, protože předem se nedá odhadnout, zda nedojde k druhotné bakteriální infekci.

Co můžete udělat pro zdravé průdušky a plíce?

  • Posilujte dětskou imunitu tím, že budete chodit často ven, a to i když je venku chladno nebo mrzne. Dětská imunita potřebuje pobyt na čerstvém vzduchu. Jen je dobře oblékněte.
  • Snažte se, aby děti dobře spaly a také jedly, vhodné jsou zeleninové polévky, čerstvé i sušené ovoce. Vhodné je preventivní užívání probiotik.
  • Na imunitu skvěle funguje echinacea nebo rakytník, mateřídouška či tymián. Máte-li zkušenost s aromaterapií, můžete dítěti potírat hrudník nebo masírovat záda rostlinným olejem s přídavkem výše uvedených éterických olejů.
  • Vhodné je navštěvovat s dětmi saunu nebo solnou jeskyni. Pobyt v solné jeskyni se využívá jako léčebný prostředek pro osoby, které trpí častými záněty nosohltanu, průdušek nebo chřipkami. Prostředí v solné jeskyni napodobuje přímořské klima a je bohaté na minerální a stopové prvky. Stačí tři čtvrtě hodiny – v případě častých zánětů se doporučuje asi deset návštěv.
  • Vhodné je popíjet bylinkové čaje, nejlepší je heřmánkový nebo čaj z podbělu. Při vlhkém kašli pomáhá vymačkaná cibulová šťáva se lžičkou medu. Dětem se doporučuje také ananasová šťáva.
  • Zkusit můžete také homeopatika, například specialitu STODAL sirup, který je velmi účinný na začátku onemocnění.
  • Pokud už dítě onemocnělo, nechte ho pořádně vyležet. Je nutný klid, odpočinek a spánek.

Text: Ivana Dulková, foto: Sutterstock a archiv redakce







Koupit časopis