štítná žláza
Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Dopřejte si jod i pravidelné vyšetření!

Onemocnění štítné žlázy není radno podceňovat, proto si její správné fungování nechte alespoň jednou za čas otestovat. Třeba když nemůžete otěhotnět, máte potíže s váhou nebo trpíte jinými „nevysvětlitelnými“ příznaky.

Držíte různé diety, ale kilogramy stejně nemizí, nebo dokonce postupně přibývají? Máte zplihlé vlasy, vaše nehty se lámou, špatně se soustředíte a je vám stále zima? To jsou některé z nejčastějších příznaků napovídajících, že není něco v pořádku se štítnou žlázou. A když máte ještě k tomu sklony k zácpě, otoky rukou a obličeje, hlavně kolem očí, špatně spíte a jste neustále unaveni, žádný praktický lékař by neměl mít pochybnosti o diagnóze: trpíte poruchou činnosti štítné žlázy. Onemocněním, které se nejčastěji objevuje u mladých žen a také u těch, které se přehouply přes čtyřicítku.

Nevíme o ní, přesto ji potřebujeme

Funkce štítné žlázy komplexně reguluje metabolismus organismu. Podílí se svými hormony na celé řadě metabolických pochodů organismu a je takto částečně odpovědná například za tělesnou teplotu, pocity zimomřivosti či naopak návaly horka, má vliv na spalování cukrů a tuků, ovlivňuje tělesnou hmotnost, tepovou frekvenci a podobně. Typickým onemocněním štítné žlázy je takzvaná struma. Jde o zvětšení štítné žlázy jako celku nebo o zvětšení podmíněné tvorbou uzlů ve štítné žláze. Ve štítné žláze se také může objevit zhoubné nádorové bujení, které se projeví tvorbou uzlů a růstem strumy. Nejčastější onemocnění štítné žlázy však spočívají ve zvýšené nebo naopak snížené činnosti. Při snížené funkci nestačí tvorba hormonů štítné žlázy dostatečně pokrýt potřebu organismu anebo hormon tyroxin chybí úplně. Tento stav je odborně zvaný hypotyreóza. Při zvýšené funkci zase štítná žláza tvoří hormonů mnoho a toto nadměrné množství může působit na organismus nepříznivě nebo až toxicky. Stav nadměrné produkce hormonů štítné žlázy nazýváme tyreotoxikóza.

Poznejte příznaky

Při strumě se na krku objevuje zduření podmíněné zvětšením štítné žlázy. Zvětšení štítné žlázy může vést k utlačování průdušnice a dechovým potížím nebo utlačování jícnu a polykacím potížím. Při hypotyreóze – snížené činnosti štítné žlázy – se celkově zpomaluje metabolismus, cítíme zvýšenou únavu, snižuje se schopnost učení, zhoršuje se paměť, objevuje se ospalost, nevýkonnost, klesá tepová frekvence, zhoršuje se kvalita vlasů, nehtů a kůže. Často narůstá tělesná hmotnost, tvoří se otoky, kůže je prosáklá zvláště v obličeji v okolí očí. Při tyreotoxikóze – zvýšené činnosti štítné žlázy – pozorujeme opačné příznaky. Nejčastější je zrychlená tepové frekvence, subjektivně cítíme bušení srdce. Bývá patrný jemný třes rukou, svalová slabost, zvýšené pocení a ve většině případů dochází také k poklesu tělesné hmotnosti. S poruchami činnosti štítné žlázy bývá u některých vážných případů patrné vypoulení očí, které se odborně jmenuje exoftalmus.


Nemocem štítné žlázy lze předcházet dostatečným příjmem jodu. Jod je prvek důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. Jeho nedostatek v období vývoje způsobuje strumu a poruchy funkce štítné žlázy. Najdete jej v mořských plodech a mořských řasách, ale také v ovoci a zelenině. Tam ovšem jeho množství závisí na tom, jak byla na jod bohatá půda, kde plody rostly. Jod je přítomen i v mase a mléce.
Foto: Suttertsock

Něco není v pořádku. Co dělat?

Příznaky onemocnění štítné žlázy mohou být velmi nenápadné, zvláště v počátku onemocnění. Celá řada příznaků je také velmi nespecifických. Například běžná únava v naprosté většině případů neznamená onemocnění štítné žlázy. Zato růst strumy asi nepřehlédnete, protože vyvolává pocit tlaku nebo bolesti na krku. Můžete pozorovat i polykací potíže. Při podezření na onemocnění by měl každý vyhledat především svého praktického lékaře, který příznaky zhodnotí, má možnost provést základní laboratorní odběry a při prokázání onemocnění doporučí pacienta k vyšetření na endokrinologii, doporučují lékaři.

Která vyšetření je nutno absolvovat

V případě strumy je důležité vyšetření ultrazvukem. Ultrasonografické vyšetření zobrazí velikost a strukturu štítné žlázy. Uzly a zvětšenou štítnou žlázu je nutné pravidelně ultrazvukem sledovat, aby byl vyloučen růst. Každý rostoucí útvar ve štítné žláze je podezřelý ze zhoubného bujení, a proto je při prokázání rostoucího uzlu ve štítné žláze nutná operace. Uzly ve štítné žláze bývají nacházeny docela často, ale většinou při léčbě dále nerostou, takže není potřeba podléhat panice. K vyšetření oblasti krku je možné použít také rentgen, kde snímek zobrazí utlačování průdušnice. Nezbytná jsou laboratorní stanovení hormonálních hladin v krvi.

Léky jsou nutné

Zvýšenou činnost štítné žlázy lékaři léčí léky zvanými tyreostatika. Podle vývoje onemocnění a odezvy na léky pak v další fázi musí rozhodnout, zda bude potřebná operace štítné žlázy nebo zda bude po zklidnění stavu možné tyreostatika vysadit. V řadě případů se po vysazení léčby zvýšená činnost štítné žlázy vrací a je nutná operace. V některých případech se k léčbě onemocnění štítné žlázy používají také radioaktivní izotopy jodu I131 , který se ve štítné žláze vychytává a svým zářením může štítnou žlázu zničit nebo zastavit její zvýšenou funkci. I sníženou činnost štítné žlázy léčí odborníci podáváním speciálního léku. Tablety tyroxinu je v tomto případě nutné užívat pravidelně a celoživotně. Funkci štítné žlázy lze takto plně nahradit.

Text: Ivana Dulková, foto: Sutterstock







Koupit časopis