Gynekologické potíže v létě nepodceňujte!
Překvapilo vás svědění, či pálení v intimní oblasti? Může jít o příznak vaginální infekce, které se v létě objevují častěji než jindy. Naučte se je správně léčit a předcházet jim.
Pravděpodobně byste stěží našli ženu, která alespoň jednou v životě nepocítila v oblasti intimních míst nepohodu v podobě svědění, pálení či výtoku. Pokud se tak stane v létě, jde nejčastěji o narušení rovnováhy poševní mikroflóry a z toho plynoucí infekce. Některé mikroorganismy (hlavně kvasinky rodu Candida albicans) totiž sebemenší narušení rovnováhy využijí a začnou se překotně množit. Vzniká tak onemocnění zvané kandidóza, populárně nazývaná i vaginální mykóza nebo kvasinková infekce. Poradíme vám, co dělat v případě, že kandidózou onemocníte, i jak jí předcházet.
Jak ji poznáte
Vaginální mykóza je jedním z nejběžnějších typů gynekologických infekcí a podle odborníků ji prodělalo více než 75 procent žen. Bohužel asi polovina z nich je infekcí postižena opakovaně, a pět procent žen jí dokonce trpí chronicky. Projevuje se výtokem, zarudnutím zevních rodidel, nepříjemným svěděním a pálením. Svědivý pocit se stupňuje v klidu v noci, vliv na jeho zintenzivnění má i teplo pod peřinou. Příznaky akutní kvasinkové infekce ale mohou být různé. Její rozpoznání proto není úplně jednoduché a dnes už neplatí, že se projevuje jen typickým tvarohovitým výtokem. Ten může být i vodnatý nebo hustě homogenní.
Pozor, milují teplo!
Kvasinky milují teplé a vlhké prostředí. Právě se vzrůstající teplotou se v pochvě přemnožují a způsobují gynekologické potíže. Kromě tepla jejich množení přispívá neprodyšné oblečení, mokré plavky, ale i oslabení imunity. Objevit se mohou i po léčbě antibiotiky. Protože přítomnost kvasinek je vázána na přítomnost estrogenu v organismu ženy, vyskytuje se hlavně v období mezi pubertou a menopauzou. Dalšími rizikovými faktory jsou těhotenství, neléčený diabetes mellitus, kortikosteroidní terapie, imunosuprese, vysoce dávkovaná hormonální antikoncepce. Tento hrozivý výpočet se však naštěstí netýká většiny žen, které mykózou onemocní: Zdaleka nejčastějším rizikovým faktorem u zdravé ženy je ale podle odborníků způsob oblékání a životní styl,
Chcete se mykózám vyhnout aneb Co můžete změnit
Způsob oblékání
Mykóza může mít souvislost s nošením džín, přiléhavého syntetického prádla, stejně působí i punčocháče nebo neprodyšné cyklistické kalhoty. Dochází ke zvýšení vlhkosti, zapářce a následně většímu množství mikrotraumat, což vytváří příznivé podmínky pro přemnožení kvasinek.
Sexuální praktiky
Ke vzniku vaginální mykózy mohou vést i sexuální praktiky. Kombinací vaginálního styku s análním lze zavést kvasinky ze střeva do pochvy, podobného výsledku lze docílit i kombinací styku vaginálního a orálního.
Pitný režim
Při nedostatečném pitném režimu dochází k dehydrataci, zahustí se poševní hlen a zvýší se koncentrace kvasinek.
Hygiena
Ženy s výtoky bývají až přehnaně čistotné – používají výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory vždy ovlivní a zhorší křehkou poševní rovnováhu. Vsaďte na čistou vodu nebo přípravky určené pro intimní hygienu.
Časté užívání antibiotik
Léčba antibiotiky zvyšuje pravděpodobnost vzniku, ovšem jednorázová aplikace antibiotika riziko mykózy nezvyšuje. Opakovanou léčbu antibiotiky je vhodné zajistit preventivním podáváním antimykotik do pochvy.
Jídelníček
Množení kvasinek podporuje i rafinovaná strava s nadměrným množstvím jednoduchých cukrů. Omezte proto jednoduché cukry a zařaďte do jídelníčku produkty na posílení střevní mikroflóry a imunitního systému. Například bílé jogurty s živou mikroflórou, echinaceu, česnek, vitamin C, vitamin E, panthenol, vápník a hořčík. Pokud se u někoho záněty opakují, stojí za úvahu užívání laktobacilů v tabletách. Volte ty, které jsou certifikovány jako léky, protože u nich je zaručena účinnost.
Vsaďte na prevenci
Pokud máte sklony k vaginálním mykózám, můžete zkusit potížím předejít preventivní kúrou pomocí volně prodejných přípravků – například těch, které obsahují tea tree oil nebo kyselinu mléčnou. Podobná prevence je vhodná po návštěvě bazénu, po menstruaci a pohlavním styku.
Nečekejte, až to přejde samo!
Prvním krokem, který byste měla při podezření na mykózu udělat, je jít ke svému gynekologovi nebo alespoň navštívit nejbližší lékárnu. Na našem trhu existuje značné množství přípravků k léčbě kvasinkových infekcí (nebo jejich příznaků) a některé jsou i bez lékařského předpisu. V léčbě dominují lokální antimykotické preparáty, které se zpravidla ve formě čípků aplikují krátkodobě do pochvy a v kombinaci s následnou podpůrnou terapií obnovují přirozenou poševní kolonizaci laktobacily. Při svědění lze aplikovat antimykotické krémy na zevní genitál. Pokud nemá partner pacientky žádné potíže, není nutné jej léčit. V opačném případě (má-li svědění, pálení), může použít stejný krém, který používá partnerka.
Co ještě (ne)dělat, když máte mykózu
- Sprchovat intimní partie čistou studenou vodou, která zklidní pokožku a zmírní svědivé pocity.
- Neobviňovat partnera z nákazy (poševní mykóza není primárně považována za pohlavně přenosnou nemoc).
- Nezavádět si jogurt do pochvy, protože laktobacily v jogurtu jsou jiného druhu než ty v pochvě a stejně samy o sobě nevyléčí přemnožené kvasinky.
- Pokud štípe sliznice po zavedení antimykotického čípku, není třeba ukončit aplikaci – každá zánětlivě změněná sliznice je zvýšeně citlivá k jakýmkoliv přípravkům. Naopak je vhodné v aplikaci pokračovat – jak se bude hojit sliznice, vymizí i nepříjemné pocity bezprostředně po zavedení léku.
- Pokud domácí léčba není do tří dnů úspěšná a příznaky neustupují, nebo se dokonce zhoršují, vyhledejte pomoc svého gynekologa.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock
Dobrý tip
Pokud jste mykózou nikdy netrpěla (anebo si nejste jistá příznaky), je dobré si koupit test na vaginální kvasinkovou infekci. Stojí kolem dvou stovek, ale pokud infekci prokáže, můžete si být skoro jistá, že vám léčivo na kvasinkovou infekci zabere.