Hrozba černého kašle se zvyšuje: Jak se před ním bránit?
Kašel, který se nedá zmírnit. Naopak se zhoršuje, člověk se až dusí a není výjimkou vyvolání zvracení. To je jen jeden z příznaků nebezpečného a vysoce infekčního černého kašle. Tato nemoc je na vzestupu, tento rok se očekávají tisíce infikovaných.
Navzdory tomu, že proti černému kašli existuje prevence ve formě očkování, počet nakažených stoupá a infekční onemocnění s dlouhou dobou rekonvalescence má už i své oběti. Černý (dávivý) kašel způsobuje bakterie Bordetella pertussis. „Na povrchu vydrží až několik dní, takže infekce se nepřenáší jen kapénkovou cestou – kašel, kýchání, ale i kontaktem/dotykem s nakaženým,“ upozornil Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické laboratoře Natures.
Jed z bakterie
Bakterie Bordetella pertussis je mimořádně agresivní a životaschopná. „Vyvolává těžké stavy, jelikož vylučuje toxin (PTX), který brání povolávání neutrofilů, to je typ bílých krvinek a je součástí vrozeného, nespecifického imunitního systému i součástí prvotní imunitní odpovědi vůči patogenům“ vysvětlil Adrián Doboly. Tím pádem je imunitní odpověď organismu napadeného touto bakterií významně zpomalená. „Navíc, pokud už se neutrofily dostanou na místo infekce, čelí dalšímu silnému toxinu, který zabraňuje vykonávat adekvátní imunitní odezvu. A aby toho nebylo málo, bakterie vytváří okolo sebe silný biofilm, který bráni imunitním buňkám – neutrofilům a makrofágům – dostat se k ní. Tento biofilm spolu s toxiny vyvolává kašel a jelikož jsou kvůli němu řasinky v dýchacích cestách paralyzované, neumíme ho vykašlat a zároveň brání volnému dýchání,“ pokračuje odborník. Baktéria Bordetella pertussis a její toxiny způsobují otok dýchacích cest, to též přispívá k dýchacím obtížím. Toxiny produkované bakterií navíc způsobují apoptózu – sebedestrukce imunitních buněk. Proto je černý kašel opravdu závažné onemocnění.
Průběh onemocnění
Černý kašel je nebezpečný pro všechny věkové kategorie. Jediná prevence je očkování. Děti se očkují v prvním půl roce života, potom v pěti a deseti letech. Úplná ochrana proti infekci je rozvinutá až po půl roce od očkování. To je i důvod, proč by se měli dát ve třetím trimestru přeočkovat budoucí maminky – ochrání tak nejen sebe, ale i své dítě před rizikem nákazy. Je dokázáno, že až 67 % dětí do jednoho roku, které se nakazí černým kašlem, jsou infikování nejbližšími příbuznými, a to nejčastěji matkou. Jen v lednu tohoto roku bylo České republice hlášeno téměř tři tisíce případů černého kašle. Odborníci očekávají, že do konce roku může jít až o deset tisíc případů. Nejvyšší výskyt černého kašle je mezi tennagery (15–19 let), hned za nimi jsou to děti do jednoho roku. Na rozdíl od jiných infekčních onemocnění dýchacích cest, nedokážou běžné preparáty na kašel při dávivém kašli pomoct. Naopak, kašel se stupňuje, velmi intenzivní je především v noci. První příznaky mohou připomínat obyčejnou rýmu s horečkami a pokašláváním. Po pěti až deseti dnech horečky ustupují, ale mění se charakter kašle, který je dráždivější a opakuje se v záchvatech v noci. Záchvaty kašle jsou křečovité, člověk až nemůže dýchat. Typický je prudký nádech připomínající hlas kohouta. Kašel se opakuje a končí vykašláváním hlenu nebo zvracením. U malých dětí typickým projevem i nechutenství. Černý kašel může způsobit zánět středního ucha, zápal plic a může vést až k hypoxii (nedostatku kyslíku v tkáních), k zástavě dýchání a ke smrti. Inkubační doba onemocnění je přibližně 7 až 21 dní. Nakažený člověk je infekční v prvních dvou týdnech onemocnění. Domácí léčba nepomůže, je potřeba navštívit lékaře. Léčba a rekonvalescence je dlouhá. „Kvůli výrazně snížené imunitě se doporučuje kromě jiného užívat imunostimulanty, například mikronizované beta glukany v co nejčistší formě“, doporučuje odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly.
Zopakují se dějiny?
Ještě před pár lety se zdálo, že černý kašel patří minulosti, ale snížená míra očkovaných dětí a též téměř nulová přeočkovanost dospělých může vést k nepříjemnému stavu. Černý kašel patří k nejčastějším onemocněním na světě bez ohledu na rasu. Ročně jím onemocní 20 až 40 milionů lidí a na jeho následky jich zemře 200 až 300tisíc.
Text: redakce, foto: Shutterstock