Jak poznáte, že máte sezonní chřipku, a jak ji léčit
Hlavní a téměř základní léčbou chřipky zůstává klid a odpočinek.
Jak vypadá sezonní chřipka z pohledu praktického lékaře, který se s ní od podzimu do jara setkává téměř denně? „Onemocnění začne náhle, objeví se horečka přes 39 °C a bývá provázena zimnicí, bolestí svalů, kloubů a hlavy. S odstupem několika hodin se přidává suchý dráždivý kašel a pálení v krku. Na rozdíl od mnoha dalších virových onemocnění není u chřipky výrazná rýma, alespoň zpočátku. Horečka trvá obvykle tři dny, pak během dalších dvou až tří dnů klesá. Postupně mizí také ostatní příznaky, nejdéle přetrvává kašel. Nápadná únavnost může však trvat i několik týdnů,“ popisuje praktický lékař MUDr. Cyril Mucha a dodává, že pokud má chřipka klasický průběh, není okamžitá návštěva lékaře nutná. Domácí léčbu můžete případně konzultovat telefonicky. Určitě by se však s lékařem měli poradit lidé s chronickým onemocněním.
Léčba chřipky aneb Co funguje a kdy
„Léčbu chřipky dělíme na kauzální a symptomatickou. Mezi kauzální léčiva patří virostatika. Například cyklické aminy (amantadin, rimantadin) jsou účinné jen u virů chřipky typu A a je nutné podat je co nejdříve po výskytu prvních příznaků, nejpozději do 48 hodin. Pak existují inhibitory neuraminidázy (zanamivir a oseltamivir), které jsou účinné u virů chřipky A i B. Patří k novější generaci antivirotik. Obě látky brání viru proniknout dovnitř buňky nebo naopak ji opustit. Stejně jako u starší generace virostatik je nezbytné léčbu zahájit do 48 hodin od prvních příznaků,“ vysvětluje lékař. Přesto je podle něj cílem virostatik pouze podpora organismu v boji proti viru a ne léčba chřipky jako takové. Na ni funguje nejlépe symptomatická léčba. Co to znamená? „Nic jiného než klid na lůžku, hydratace a případně léčba příznaků onemocnění, jako jsou vysoká horečka, obtížný kašel nebo bolesti,“ vysvětluje MUDr. Mucha. Kromě zvýšené potřeby tekutin, kterou byste měli pokrýt ovocnými šťávami nebo nápoji s obsahem minerálních látek, je léčbu je vhodné doplnit dostatečným přívodem vitaminů (B a C). Konzumujte tudíž hodně ovoce. Kteréhokoliv, ale nejlepší jsou citrusy (kvůli vitaminu C) nebo banány (kvůli minerálům).
Co na bolesti a horečku?
Pomáhají léky snižující teplotu a tlumící bolesti – analgetika, antipyretika. Jejich užití je na místě v případě, kdy tělesná teplota měřená v podpaží přesáhne 38 °C nebo trpíte velkými bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Nejrozšířenějšími léčivy z této skupiny jsou kyselina acetylsalicylová, paracetamol a ibuprofen.
Pamatujte si! Všechny tyto léky a jejich kombinace jsou volně prodejné bez předpisu. Pokud si takový lék kupujete, přečtěte si podrobně příbalový leták, kde je přesné dávkování a kontraindikace s jinými léčivy. Děti by také nikdy neměly užívat kyselinu acetylsalicylovou kvůli riziku Reyova syndromu.
Kašel
Mnoho léků na kašel je také volně prodejných bez lékařského receptu. Nabízejí se ve formě kapek, sirupů, tablet nebo ve vodě rozpustných sáčků či šumivých tablet.
Pamatujte si! Léky na kašel se dělí na takové, které podporují odkašlávání nebo kašel potlačují. Léky první skupiny podporují tvorbu hlenu v dýchacích cestách a zároveň jej ředí. Lék z této skupiny použijte v případě, že máte spíše vlhký kašel a něco odkašláváte. Léky k potlačení kašle se hodí hlavně na počátku onemocnění, kdy je kašel dráždivý a ještě suchý nebo když trvá příliš dlouho a pacienta vysiluje.
Ucpaný nos
Na ucpaný nos nejlépe fungují kapky nebo spreje do nosu. Na trhu jsou zhruba tři základní skupiny nosních kapek – s mírně dezinfekčním účinkem, způsobující splasknutí nosní sliznice a kombinované kapky s mírně protialergickým účinkem. Všechny jsou k dostání v lékárně i bez receptu. Dávkování a způsob užití konkrétních léků konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem, zejména pokud berete jiné léky.
Pamatujte si! Většinu kapek určených k léčbě rýmy raději neužívejte déle než tři čtyři dny, abyste si příliš nevysušovali nosné sliznice. Pak je nahraďte prostředky, které mají zvlhčující účinek a které podporují imunitu nosní sliznice. Jde například o spreje a kapky s mořskou vodou.
Co ještě pomůže
Lékaři někdy doporučují při chřipce zvlhčovat vzduch a udržovat teplotu jen kolem 20 stupňů Celsia. Také prospěje jíst lehkou stravu, která by neměla být bohatá na tuky. Vyzkoušet můžete i některé volně prodejné potravinové doplňky, jako jsou echinacea (třapatka nachová), vitamin C nebo zinek, které jsou obecně doporučovány pro zmírnění obtíží a zkrácení průběhu onemocnění. Účinnou pomoc nabízejí i bylinky. V případě chřipky existuje hned několik rostlin, které se používají již celá staletí. Mezi takové patří například anýz. Podle nejnovějších poznatků má široké antivirové účinky. Velice oblíbená je i lípa – květy se používají ke snížení horečky a k podpoře pocení. Imunitní systém podporují díky vysokému obsahu vitaminu C i šípky, z kterých se dá připravit velice chutný čaj. Podpořit léčbu chřipky mohou i šalvěj lékařská, máta nebo tymián obecný.
Léčí i dobrá nálada
Abyste chřipku rychle a dostatečně vyléčili, je dobré dodržovat i některá režimová opatření. Kromě toho, že budete hodně spát a odpočívat, také nekuřte, omezte alkohol a kofein, hodně větrejte, redukujte stres na minimum a udržujte se pokud možno v optimistické náladě.
Co dělat po prodělané chřipce alespoň deset dnů
- Co nejvíce odpočívat, i v průběhu dne.
- Organismus zatěžovat postupně a velmi pozvolna.
- Snažit se vyhnout stresu a konfliktům.
- Dodržovat spánkový režim a nepracovat v noci.
- Nezatěžovat trávení těžkým jídlem.
- Jíst dostatek ovoce a zeleniny.
- Hodně pít, nejlépe lehké minerální vody.
- Omezit alkohol a nekouřit.
Text: Jana Brodanská, foto: Shutterstock