Jak se dobře a kvalitně vyspat
Mezi nešvary naší doby patří nedostatek spánku a jeho špatná hygiena, s níž souvisí i jeho kvalita, respektive nekvalita. Z mnoha průzkumů vyplývá, že většina lidí nemá k opravdu kvalitnímu spánku vhodné podmínky. Mnozí ani nevědí, jaké to jsou.
Spánek je důležitý pro všechny živé tvory, ale délka, po kterou si ho dopřávají, je různá. Mezi největší zvířecí spáče patří netopýři, kteří denně probdí pouze čtyři hodiny. Naopak žirafám žijícím ve volné přírodě musí stačit necelá půlhodinka. V potřebě spánku a jeho délce jsou rozdíly i mezi námi lidmi – někomu bohatě stačí šest hodin, pro jiného je i osm hodin málo. V každém případě dlouhodobý nedostatek odpočinku může vést ke zdravotním problémům, jakými jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, ale dokonce i demence nebo Alzheimerova choroba. Zvyšuje se také riziko infarktu a cévní mozkové příhody. O psychické nepohodě a s ní související podrážděnosti, nesoustředěnosti a neschopnosti ovládat emoce ani nemluvě.
Postel je základ
Při jejím nákupu bychom měli zohlednit několik základních faktorů. V první řadě musí být dostatečně velká, abychom se v ní mohli pohodlně natáhnout a otáčet. Důležitá je i výška, za optimální je považováno 40 až 50 centimetrů, ale pro starší či méně pohyblivé osoby je ideální výška 60 centimetrů. Při výběru rámu je důležité brát ohled na jeho materiál a stabilitu. Jednou z nejlepších investic je postel vyrobená z masivního dřeva, které má dlouhou životnost i vysokou odolnost, a navíc se jedná o voňavý přírodní materiál. Zavrhovat ale nemůžeme ani kovové postele, jejichž konstrukce zaručuje dlouhodobou životnost, odolnost proti škrábancům a rozvrzání. Velké pohodlí a navíc zabudované úložné prostory poskytují čalouněné postele. Jsou měkké, dodávané včetně roštů i matrací a nabídka potahových látek je velmi široká. Při volbě rámu postele myslete i na to, aby měla u hlavy čelo, které chrání před průvanem, dá se o ně opřít a polštář díky němu nepadá.
Čím vyplnit rám
Sebelepší a sebehezčí postelový rám by nám byl k ničemu, kdybychom do něj neumístili pořádný rošt a kvalitní matraci. Postelový rošt je velice důležitý, protože podporuje ortopedické vlastnosti matrace, má vliv na její provzdušnění, životnost a schopnost poskytnout optimální oporu všem částem těla. Rošty se dělí na pevné (laťkové i lamelové), polohovací a motorové. Laťkové se vyrábějí z rovných dřevěných latí, lamelové z pružných dřevěných nebo syntetických lamel zasazených do rámu pod mírným úhlem. Kvalitní rošt musí mít nejméně 28 lamel a mezery mezi nimi mají být maximálně 4 cm. Lamely ve výkyvných pouzdrech se v rámu roštu mírně pohybují a tím vyrovnávají rozložení váhy a přizpůsobují se tvaru těla. Některé rošty mají v nejnamáhanějších zónách zdvojené lamely s nastavitelnou pružností. Při výběru polohovacího roštu se zaměřte na to, jak snadná je manipulace s polohovacím mechanismem a které části lze polohovat – v oblasti hlavy, nohou nebo kolen. Motorové rošty umožňují změnu polohy lůžka jednoduchým stiskem tlačítka.
Jakou matraci zvolit?
„Matraci bychom měli vybírat individuálně podle naší konstituce, výšky, váhy, věku, polohy, ve které nejčastěji spíme, ale i podle našeho zdravotního stavu. Pokud je matrace příliš tvrdá, nepřizpůsobí se tvaru našeho těla a můžeme pociťovat bolesti. Pokud je naopak příliš měkká nebo proleželá, tělo nemá dostatečnou oporu,“ konstatuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Vyzkoušejte jednoduchý test – pokud se na matraci položíte a tělo se v oblasti kyčlí prohne do V, je matrace zcela nevhodná. Správná matrace v kombinaci s kvalitním roštem poskytne páteři dostatečnou podporu a dokonale rozloží hmotnost vašeho těla.
Postelí to nekončí
I když máme kvalitní rám, rošt a matraci (ani na jednom se nevyplatí přehnaně šetřit), ještě to neznamená, že se skutečně dobře a zdravě vyspíme. Stejně důležité je to, co máme na posteli, tedy polštáře a přikrývky. Výběr materiálu závisí na vaší preferenci, ale vždy by měl být prodyšný, antialergický, hygienický a měl by umožňovat praní při teplotě nejlépe 60 °C. Do módy se opět vrací prachové husí peří, které vyniká lehkostí, vzdušností, dokonalou termoregulací, schopností pohlcovat vlhkost, vysokou hřejivostí a dlouhou trvanlivostí. Ovšem je rájem pro roztoče, a proto je nutné ho nechávat čistit. Dalším oblíbeným materiálem je ovčí vlna, která má termoregulační vlastnosti, takže se rychle přizpůsobí tělesné teplotě, a proto vám pod přikrývkou nebude zima, ale ani se nezpotíte. V ovčí vlně je navíc obsažená přírodní látka na bázi lanolinu, která ji chrání před bakteriemi, snižuje prašnost a má uklidňující účinky na pokožku. Nejjemnější a nejkvalitnější je vlna merino. Kromě ovčí vlny se používá také velbloudí srst či srst angorské nebo kašmírské kozy. Mezi moderní materiály patří dutá vlákna.
Špatný polštář, špatné spaní
To, čím se přikrýváme, je pochopitelně důležité, ale správný polštář je základ. V ideálním případě působí jako opora krční páteře, aby nebyla prohnutá dolů či naopak nahoru – měla by být co nejvíce v rovině. Při volbě velikosti polštáře záleží především na tom, v jaké poloze nejčastěji spíte. Pokud spíte na břiše, je vhodné vybrat si měkčí nižší polštář, aby se vaše páteř příliš nenamáhala. Pokud spíte více na boku či na zádech, můžete si pořídit i vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář. Pokud své polohy při spánku často střídáte, je dobré si vybrat přizpůsobivý polštář s pružnou náplní. V nabídce jsou nejrůznější ortopedicky tvarované polštáře nebo anatomický polštář s pamětí, které přispívají k dobrému spánku a skvělé relaxaci.
Postel, tma a klid
Existuje několik základních pravidel, která bychom měli dodržovat, aby se celá rodina dobře a zdravě vyspala. Na kvalitu spánku mají kromě vhodné postele významný vliv světelné podmínky, v ložnici bychom pomocí rolet či závěsů měli zajistit co největší tmu. Roli hraje i prostředí, v místnosti, kde spíme, by mělo být uklizeno, neměla by být přeplácaná věcmi, a hlavně by měla být pořádně vyvětraná. Vydýchaný vzduch obsahuje oxid uhličitý, který je pro naše tělo ve větším množství škodlivý a způsobuje únavu, bolest hlavy a malátnost. Dalším důležitým faktorem je teplota. V ložnici dospělých lidí by se měla pohybovat okolo 16–18 °C, u starších osob a u dětí by teplota neměla přesáhnout 20 °C. Podle odborníků při těchto teplotách metabolismus pracuje správně a dochází k regeneraci. Vyšší či nižší teploty nás mohou v noci budit a narušovat spánek. To, že do ložnice nepatří elektrotechnika, je snad jasné, takže žádná televize, mobilní telefony nebo počítače!
I vlhkost hraje roli
Optimální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat okolo 40 %. Vyšší způsobuje plísně, které mohou mít vliv na zdravotní potíže především respiračního rázu, příliš nízká vlhkost zase vysušuje sliznice. Nejjednodušším způsobem, jak udržovat vlhkost ve správných mezích, je pravidelné větrání, a to nejen před spaním. Dobrým pomocníkem může být i klimatizace, pochopitelně kvalitní. Na trhu jsou jednotky, které nejen chladí a vytápějí, ale také čistí vzduch a regulují jeho vlhkost.
Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock