Problém a řešení

Jak si mít zdravá játra?

Většinou ani nevíme, že je máme. Přesto hrají naprosto zásadní roli v metabolismu našeho organismu a jsou tak trochu i zázračným orgánem. I při velkém poškození totiž velmi rychle regenerují a dorůstají.

Játra hrají ústřední úlohu v látkové přeměně našeho organismu. Jsou takovou metabolickou továrnou s aktivním filtrem. Tvoří se v nich bílkoviny a jiné látky nezbytné pro fungování našeho organismu. V játrech se také ukládá glukóza – nebo se v případě potřeby uvolňuje do krevního oběhu. Dále v nich probíhá zpracování a odstraňování většiny cizorodých látek (zřejmě nejčastější cizorodou látkou, kterou jsou játra nucena odstraňovat, je alkohol). A v neposlední řadě jsou játra orgánem, kde se tvoří žluč nezbytná pro správné trávení tuků.

Játra ohrožuje nadváha, alkohol i akutní onemocnění

Rozlišovat musíme mezi akutním a chronickým jaterním poškozením. Akutní stavy (například virové hepatitidy A a E, otravy nebo mononukleóza) ve valné většině případů odezní bez následků. Ty chronické vedou k dlouhodobé, často celoživotní jaterní chorobě. A to navzdory faktu, že žádný jiný orgán nemá tak úžasnou schopnost regenerace jako játra. I po jejich odstranění ze tří čtvrtin dorostou během pár týdnů do původního objemu a jsou schopna opět plně fungovat. To je podobná situace jako při akutních jaterních poškozeních, kdy nemoc nezanechá prakticky žádné následky. Oproti tomu chronické stavy, způsobené trvalou přítomností poškozujícího faktoru, vedou k chronickému zánětu, tvorbě a ukládání vaziva a vzniku cirhózy. Nejčastější příčiny takového stavu jsou chronické virové hepatitidy (B a C), opakovaný a nadměrný příjmu alkoholu nebo poškození související se zvýšeným ukládáním tuku při nadváze, s diabetem či zvýšenými hodnotami krevních tuků. Už dnes je tato tzv. nealkoholová jaterní steatóza (ztučnění) nejčastější chronickou jaterní chorobou na světě. Postihuje až 25 % populace západních zemí, nevyjímaje děti a mladistvé! Játra ale mohou být poškozena i řadou léků a také některými z takzvaných přírodních léčiv.

 
Jídelníček pro lidi s jaterním onemocněním by podle nejnovějších poznatků odborníků měl splňovat zásady zdravé výživy a měl by být dostatečně pestrý! Foto: Shutterstock

Poškození, která nevidíme

Akutní jaterní onemocnění se může projevit nejčastěji žloutenkou, svěděním kůže, únavou a tlakovou bolestí v pravém podžebří. Chronická jaterní onemocnění jsou zrádná tím, že dlouhou dobu probíhají zcela bezpříznakově a projeví se až v pozdní fázi choroby – ve stadiu cirhózy, kdy mohou být možnosti léčby omezené. Prosté ztučnění jater tedy většinou sami nepoznáme, dá se ale odhalit vyšetřením jaterních testů nebo ultrazvukovým vyšetřením jater. Samotné ztučnění jater však nemusí být provázeno zvýšenými jaterními testy a nemusí mít zásadní vliv na naše zdraví. Podstatná je přítomnost chronického zánětu. Neví se přesně, proč u někoho zůstane choroba ve stadiu prostého ztučnění, a u někoho pokračuje do cirhózy. Chronická jaterní choroba se někdy může projevit zvýšenou únavností, zažívacími obtížemi, hubnutím, ale většinou probíhá skrytě a projeví se až ve fázi pokročilého onemocnění. Pokročilé jaterní chorobě bychom měli předcházet a případné jaterní onemocnění zachytit v časné fázi. Varovným znamením by tak měla být jakákoli forma jaterního postižení – ta by měla vést k podrobnému vyšetření a případné včasné léčbě. Může se jednat například o náhodný (i jednorázový) nález vyšších jaterních testů či náhodný nález jaterní steatózy (hromadění tuku v jaterních buňkách) při ultrazvukovém vyšetření břicha. Všechny tyto stavy by měly být objasněny.

Jaká je prevence?

Kromě vyhýbání se nadměrnému přísunu alkoholu (více než 2 dcl vína denně či více než jedno pivo denně) nepotřebují nepoškozená játra žádná zvláštní preventivní opatření. Nejlepším postupem je zdravý životní styl včetně stravovacích návyků bez nadbytečných tuků, uzenin apod. Jako prevence je proto důležité nezanedbávat preventivní prohlídky, v rámci kterých probíhá měření hodnot krevního cukru, cholesterolu i tuků v krvi. Součástí preventivních prohlídek u lékaře by měly být i jaterní testy. Samozřejmě je třeba se vyvarovat rizikového jednání. Chronické hepatitidy jsou přenášeny obdobně jako virus HIV.

Játra musí dostat šanci regenerovat

U chronických jaterních chorob platí, že odstranění vyvolávajícího činitele může znamenat zastavení vývoje cirhózy či dokonce obrácení tohoto vývoje. Musíme dát ale játrům šanci na regeneraci. Je pravda, že dříve se játra léčila dietou, ale to je dnes přežitek. Žádná speciální jaterní dieta neexistuje. Jaterní choroby se dnes léčí podle příčiny. Například nealkoholové ztučnění lze ovlivnit redukcí váhy a zdravým životním stylem. A jídelníček pro lidi s jaterním onemocněním? Ten by podle odborníků měl splňovat zásady zdravé výživy a měl by být dostatečně pestrý. Jediným smysluplným dietním opatřením je abstinence alkoholu.

Jedlé byliny k ozdravení jater

V souvislosti s játry se často mluví o jejich očistě. Pokud chceme prospět svým játrům a zároveň si zpestřit jídelníček, můžeme využít několika druhů zeleniny a bylin. Které jsou nejúčinnější?

1. Jedlé byliny z čeledi hvězdnicovitých

Do této skupiny patří z jedlých bylin např. pampeliška, kopretina bílá, řebříček obecný, pelyněk černobýl a samozřejmě mnoho dalších. (Je známo, že příbuzný posledně jmenovaného, pelyněk pravý, je významná léčivka při různých zažívacích obtížích, ale pro svou výraznost se v kuchyni dá používat jen ve velmi malých množstvích.) Byliny můžeme použít do salátů nebo polévek. Pro použití za syrova je krájíme na velmi jemné nudličky a používáme spíš v množství, které se podobá dávkování koření (jako třeba bazalka na caprese). Naopak ne zcela výhodné je zpracovat je do smoothies. Tyto módní nápoje nás připravují o trávicí procesy, které probíhají v ústech při žvýkání. Mnohé obsažené látky, které se mají vstřebat sliznicí dutiny ústní, jdou přímo do žaludku, kde je sežehne poměrně koncentrovaná kyselina chlorovodíková.

2. Brukvovité byliny a zelenina

Patří sem druhy zeleniny, které často takzvaně štípou – například ředkvička, zelí, kedluben, brokolice atd. Z jedlých bylin můžeme pro jaterní očistu využít česnáček lékařský, hořčici rolní, barborku obecnou nebo křez tenkolistý zvaný divoká rukola.

3. Ostropestřec mariánský

Tato rostlina má výsostné postavení mezi bylinami přispívajícími k ozdravení jater. V semenech ostropestřce se nachází komplex účinných látek zvaný silymarin, které posilují a regenerují játra. Ostropestřec obsahuje také silné antioxidanty a glutathion, jenž je nepostradatelný při detoxikačních procesech v játrech. K sehnání je ostropestřec nejčastěji ve formě oleje nebo tinktury. Olej můžeme užívat samostatně nebo do salátů. Tinktura obsahuje malé množství alkoholu, takže nemusí být vhodná pro každého. Další možností je konzumovat plody rozemleté na prášek.

Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock







Koupit časopis