Prevence,  Problém a řešení

Jak si poradit s kašlem

Ušetřete peníze i čas a bojujte proti kašli vhodnými zbraněmi hned od počátku.

Lékaři často zdůrazňují, že samotný kašel není nemoc, ale pouze její projev. Příčin, proč kašleme, přitom může být několik: od zachycení potravy v dýchacích cestách přes infekci až po astma. Proto je důležité co nejdříve odhalit, proč a jak vlastně kašleme.

Jaký máte kašel?

Základním problémem při léčbě kašle bývá špatné určení druhu kašle. Pokud máte pochybnosti, vyplatí se o koupi vhodného přípravku poradit s lékárníkem. Pokud vás při kašli trápí i bolesti, chytají vás silné záchvaty nebo spatříte hleny s příměsí krve, rozhodně je načase jít k lékaři.

Tlumit, či ne?

Utlumovat kašel léky není vždy správná cesta. Zvláště nevhodné je potlačovat vlhký kašel, který je zdraví prospěšný. Vykašláváním se zbavujete hlenu a jiných cizích látek v dýchacích cestách. Když nastoupí produktivní kašel, nemusíte ihned zamířit do lékárny. Stačí den počkat, dokud nezeslábne. A slabší kašel může ustoupit i spontánně. Pokud se rozhodnete léčit vlhký kašel bez lékaře, chybu můžete udělat už při koupi volně prodejných léků a jejich kombinování. Zatímco některé sirupy proti kašli zlepší hygienu dýchacích cest a pročistí je, jiné podrážděnou sliznici uklidní a tím kašel zmírní. Užívat je najednou je však nevhodné! Výsledkem může být hlen, který se vám nebude dařit vykašlat.

Suchý nebo vlhký

Kašel je nejčastější příznak onemocnění dýchacího ústrojí. Podle délky trvání dělíme kašel na akutní (trvající po dobu kratší než tři týdny) a chronický, za který je považován kašel trvající déle než tři týdny. Lékárnice BENU, PharmDr. Ivana Lánová, upozorňuje: „Důležité je, zda se jedná o kašel suchý, zpravidla spojený s drážděním v krku, kdy pacient nevykašlává hlen, nebo produktivní, často doprovázený bolestí na prsou, kdy pacient vykašlává hlen snadno či obtížněji. Vykašlávaný hlen nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, ale může se jednat o hlen, který stéká z nosu či dutin, tedy tzv. zadní rýmu.“ Podle doktorky Lánové jsou pro léčbu tohoto typu kašle vhodná antitusika, která kašel tlumí. K dispozici jsou volně prodejná kodeinová či nekodeinová. Kodeinová antitusika mají centrální mechanismus účinku – snižují citlivost centra pro kašel. Jejich dlouhodobé podávání může vést ke vzniku závislosti, a proto je potřeba dodržovat přesně dávkování a pokyny lékárníka. Pro léčbu produktivního kašle se doporučují mukolytika, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání. Dále je možné použít léky s účinnou látkou guajfenesin, která pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání. Již od dob starověku se k léčbě kašle používaly také byliny a používají se dodnes. Jednou z nich je břečťan popínavý, dále také jitrocel a mateřídouška. Alternativou či doplněním klasické léčby může být i léčba homeopatická.


Kašel není příjemný průvodní jev nemocí. Je tedy přirozené, že když se dostaví, snažíte se ho účinně utišit. Avšak touha zbavit se ho co nejrychleji někdy způsobí, že zvolíte nesprávný postup.
Foto: Shutterstock

Pozor, při samoléčbě někdy hrozí předávkování

Stačí jen nevědomky užít několik přípravků se stejnými účinnými látkami a riskujete nepříjemné závratě nebo bolesti hlavy. Pletou se hlavně obchodní názvy léků, u kterých je účinná látka stejná, nebo jsou účinné látky chemicky velmi příbuzné. Obezřetní byste měli být i při lécích z domácí lékárničky. Pro jistotu si vždy schovejte příbalový leták. Nedoporučuje se také současné podávání antitusik a mukolytik, neboť může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách. Často se také stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle, a podle toho je třeba zvolit správnou léčbu. Pokud si nejste jisti, který lék je pro vás v určité fázi kašle nejhodnější, zeptejte svého lékaře nebo lékárníka.

Tekutiny jsou důležité

Zatímco při suchém kašli se doporučuje pít více tekutin, při produktivním kašli jejich příjem zvyšovat netřeba. Neplatí to však v případě, že máte zvýšenou teplotu nebo se nadměrně potíte. Tehdy se doporučuje pít více, ale ne čehokoli. Káva se v tomto případě nepočítá za tekutinu, protože tělo odvodňuje. Sáhněte po čajích, které podporují vykašlávání. Vhodná je i voda a minerálka, zato byste se měli vyhnout studeným perlivým nápojům a alkoholu. Podle odborníků by minimální příjem tekutin neměl klesnout pod jeden a půl litru za den. Účinným domácím pomocníkem proti kašli je pak cibulový, lipový a bazalkový čaj, ale i odvar z jablečných slupek či z mateřídoušky.

Kdy je nutné navštívit lékaře?

• Pokud kašel trvá déle než tři týdny.

• Je-li přítomna horečka vyšší než 39 °C (zejména u dětí a seniorů).

• Pokud pacient obtížně dýchá.

• Pokud pacient vykašlává krev (i nitky krve), hnisavý hlen.

• Při bolesti na hrudi.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock







Koupit časopis