Jak si poradit s nachlazením
Pokud pozorujete potíže typické pro nachlazení, nemá smysl se u lékaře dožadovat antibiotik. Ta zabírají jen na bakteriální infekce a při léčbě běžného nachlazení nepřinesou žádný užitek. Ale co jiného dělat?
Nejdůležitější je soustředit se tzv. symptomatickou léčbu, tedy tlumení a zmírňování konkrétních příznaků. K tomu by neměl chybět klidový režim, dostatek tekutin a zvýšený příjem vitaminů. Jak tedy zatočit s jednotlivými příznaky nachlazení? Pokud se tělesná teplota vyšplhá přes 38 stupňů, úlevu přinášejí léky proti horečce – antipyretika. K těm nejběžnějším patří přípravky s účinnou látkou paracetamol, ibuprofen nebo kyselinou acetylsalicylovou. Ibuprofen navíc tlumí bolest a má protizánětlivé účinky. Od bolesti uleví i paracetamol, který je v porovnání s ibuprofenem šetrnější k zažívacímu ústrojí. Kyselinu acetylsalicylovou by ale neměly užívat děti mladší 12 let kvůli riziku poškození jater. U všech antipyretik je samozřejmě potřeba dodržovat doporučené dávkování, tedy nepřekračovat maximální možnou dávku a respektovat intervaly mezi jednotlivými dávkami. Horečku pomáhají kromě léků snižovat i fyzikální metody, jako jsou zábaly nebo sprchování chladnější (nikoliv ledovou) vodou. Na trhu je k dispozici také široká škála kombinovaných přípravků, které obsahují antipyretika a další látky – například vitamin C, kofein, pseudoefedrin, analgetika či látky tlumící kašel nebo naopak podporující vykašlávání. Někteří pacienti nedají na tyto přípravky dopustit kvůli jejich efektivitě, ale při výběru je potřeba pečlivě sledovat přesné složení kvůli případným lékovým interakcím s dalšími dlouhodobě užívanými léky.
Pastilky z lékárny i bylinná terapie
Od bolesti v krku a od kašle, což jsou při nachlazení běžné obtíže, mohou ulevit jak lokální protizánětlivé léky nebo antiseptika nejčastěji ve formě pastilek, tak podpůrná bylinná léčba. Podráždění a bolest v krku zmírní například přírodní olejové spreje. Olejová forma zvlhčuje a regeneruje podrážděné sliznice a působí přímo tam, kde je potřeba, tedy v dutině ústní a hltanu. V souvislosti s kašlem vyzdvihuje lékař zejména borovici a jitrocel. Při potížích s horními i dolními dýchacími cestami pomůže borovice, která podporuje správnou funkci dýchacího systému a pomáhá tak volněji dýchat. Z mladých výhonků borovice, jehličí či šišek lze připravit čaj na kašel, její výtažky lze užívat již zpracované ve formě tinktur nebo tobolek. Kromě borovice přináší úlevu také jitrocel. Ten lze užívat ve formě čajů nebo sirupů, které se hodí hlavně pro děti.
Do domácí lékárničky přidejte i konvičku na výplach nosu
Rýma by se dala označit za „ukázkový“ příznak nachlazení. Naopak při chřipce tak obvyklá není. Počáteční pocit ucpaného nosu a pálení se při nachlazení většinou během jednoho dne rozvine do dalšího stadia, při kterém se spouští rýma. Kromě různých nosních kapek, s jejichž výběrem dobře poradí lékárník, můžete sáhnout po plastové konvičce určené k vyplachování nosu. Výplach solným roztokem je jednoduchý, šetrný a účinně uvolní a vyčistí dýchací cesty. Využívat ho mohou dospělí i děti. Výplachy pomáhají také při regeneraci nosní sliznice a posílení její obranyschopnosti. Pokud budete při rýmě spoléhat na nosní kapky a spreje, pamatujte, že některé byste neměli užívat déle než týden. Jejich dlouhodobé užívání může způsobit poškození nosní sliznice a zapříčinit vznik závislosti, u níž není odvykání jednoduchou záležitostí. Omezená doba užívání se týká například kapek obsahujících účinnou látku oxymetazolin nebo xylometazolin, které slouží k uvolnění nosu.
Pomoc z přírody
Také bylinky mohou pomohou pomoci. Nejen s posílením imunity, ale také při ucpaném nosu, kašli, bolesti v krku nebo horečce. Které například?
Černý bez
Černý bez patří mezi hlavní bojovníky při horečkách doprovázejících rýmu, kašel a zahlenění, protože působí antivirově, protizánětlivě, usnadňuje vykašlávání, je antioxidační a podporuje imunitu. Užívá se zejména při potních kúrách. Vysoká teplota patří k obrannému mechanismu našeho těla, kterým se vypořádává s nemocí, neměla by však trvat déle než dva dny, v opačném případě raději navštivte lékaře. Černý bez lze užívat jak ve formě čajů, tak například jako součást tobolek pro uvolnění dýchacích cest.
Měsíček
Měsíček působí především regeneračně, antibakteriálně a antivirově, ale také protizánětlivě a analgeticky. Pomáhá proto s léčbou zánětů a je silným přírodním antibiotikem. Užívat jej lze ve formě čajů, tinktur nebo jako kloktadlo, případně formou oleje ve sprejích do krku.
Rakytník
Léčivou sílu rakytníku znali již ve starém Řecku. Rakytník obsahuje celou řadu vitaminů, včetně notné dávky vitaminu C, která je několikanásobně vyšší než například v pomeranči. Olej z rakytníku pak pomáhá také antibakteriálně, působí regeneračně a zmírňuje bolest, proto se hodí také při léčbě bolesti v krku. Zároveň má antioxidační a zklidňující účinky, takže přispívá ke správné obranyschopnosti organismu.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce