jarní únava
Novinky,  Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Jaro je tady, probuďte se!

Podle odhadů až tři čtvrtiny Čechů mohou mít po zimě problém probrat se k plnému životu pod teplým jarním sluníčkem. Jarní únava ale není neléčitelná.

Dlouhé období nízkých teplot, ve kterých se člověku ani nechce ven, se podepíše na těle i duši většiny lidí. Příchod jara tak místo nadšení mnohdy provází pocit vyčerpání a oslabení. Odhaduje se, že tímto problémem trpí ženy až čtyřikrát častěji než muži. Pro nedostatek energie se vžil termín „jarní únava“. Lékem na ni je zdravější strava, psychické povzbuzení a především pohyb.

Scházejí vitaminy

Během zimy, kdy jsou čerstvé ovoce a zelenina dražší a často na ně ani nemáme chuť, mnoho lidí nedostává do těla tolik vitaminů, kolik by potřebovali – scházet jim může až pětina doporučeného množství. I to přispívá k jejich vyčerpanosti a je třeba to při boji s jarní únavou napravit. Do těla je potřeba doplnit především vitaminy. Do jídelníčku by tak měly přibýt červené papriky, čerstvá petrželka, citrusy, květák a další zelenina a ovoce, jež obsahují „céčko“, a brambory, banány, luštěniny nebo kvasnice, které dodají potřebný vitamin B. Důležité jsou i mořské ryby, z nichž tělo získává vitamin D, a špenát, vejce, celozrnné pečivo nebo ořechy, které obsahují vitamin E. Rajčata, papriky, listová zelenina a mrkev jsou bohaté na beta-karoten. Jídelníček si také můžete zpestřit tím, co vám čerstvě vyraší na zahrádce: špenát z kopřiv či pampeliškových listů nebo čerstvá pažitka či řeřicha budou pro tělo vítanou změnou. Nebojte se ani sedmikrásek a fialek, které vám mohou talíř zajímavě ozdobit.

Dobrá rada: Ověřit si, zda je vaše strava vyvážená, můžete i na internetových stránkách www.ekalkulacka.cz, kde zjistíte energetickou hodnotu jídel a potravin, obsah bílkovin, sacharidů, tuků i cholesterolu.

Posilujte (imunitu)!

Vaše tělo také jistě ocení, když ho občas nakrmíte dávkou bakterií střevní flóry, které prospívají imunitě. Laktobacily nebo bifidobakterie vám mohou dodat jogurty či kysané nápoje, ve větších dávkách pak speciální tablety, které koupíte v lékárně.

Dobrá rada: Organismus také můžete posílit otužováním. Právě na jaře se s ním dá pomalu začít. Příjemnou teplou vodu střídejte postupně s vlažnou a studenou, přičemž dobu pobytu v chladné vodě můžete postupně prodlužovat. Nejenže tím své tělo osvěžíte, ale postupně ho také zocelíte.

Od únavy pomůže pohyb, nejlépe venku

I když se to možná nezdá, pohyb je uklidňující a psychické vyčerpání a únavu spolehlivě odstraňuje. „Pohybem nemusí být pouze urputné ‚dření těla‘ v posilovně nebo rychlé cvičení při hudbě do posledního dechu. Začít je možné po malých krůčcích, které ale pro naše zdraví hodně znamenají. Vhodným pohybem může tak být stejně dobře plavání, jízda na kole nebo třeba svižnější chůze při procházkách se psem,“ doporučuje nutriční terapeutka Věra Králová.

Dobrá rada: Protože po zimě navíc tělu schází slunce, je rozumné se vydat za sportem ven. Pobyt na sluníčku je pro „dobití baterek“ velmi důležitý. Pokud je venku slunce málo a váš rozpočet to dovolí, zvažte, zda na dovolenou k moři nevyrazit v březnu místo o prázdninách.

Zkuste do svého jídelníčku natrvalo zařadit zeleninu a ovoce. Konzumujte nejlépe pět porcí denně, upřednostňujte zeleninu (obsahuje méně cukru) a jednotlivé druhy střídejte. Doporučené množství je 500 g zeleniny a ovoce denně. Foto: Shutterstock

Hlídejte si psychiku

Pro psychickou pohodu ještě musíte odbourat stres a další nepříjemné podněty. Nenechte se nervovat ani v práci, ani doma – například jarní úklid, který pro vás může být nepříjemnou povinností, v rámci duševní pohody odložte na léto. Důležitější je, abyste se v klidu a dobře vyspali a trávili čas činnostmi, které máte rádi. Ohledy ke svému duševnímu rozpoložení nepodceňujte. Jarní únava totiž může přerůst v depresi, a to už je problém, jehož řešení je náročnější.

Dobrá rada: Depresí, nechutenstvím, podrážděností, nezájmem o okolí a podobnými příznaky se projevuje takzvaná sezonní afektivní porucha. Člověk, který jí trpí, reaguje velmi silně na změnu ročních období a pro zvládnutí svých potíží často potřebuje pomoc odborníka.

Jak na krizi?

Pokud se cítíte opravdu unavení, může se vám stát, že budete potřebovat akutní pomoc, abyste zvládli běžné povinnosti v práci nebo i doma. Látek, které vás „nakopnou“ k aktivitě, je celá řada. Kromě kofeinu obsaženého v kávě nebo černém čaji vám mohou pomoci také přípravky s guaranou nebo ženšenem. Na výběr jich je mnoho. Nesmí se to s nimi ale přehánět, protože si můžete narušit spánkový režim. Nezapomínejte také, že káva nebo silný černý čaj působí močopudně a organismus odvodňují. Je proto důležité zapít je dalším jiným nápojem, nejlépe vodou.

Dobrá rada: Myslete také na to, že vaše tabletky či nápoje by neměly mít zbytečně moc cukru. Ten vašemu po zimě ztěžklému tělu neprospěje.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock







Koupit časopis