Krása a relaxace,  Problém a řešení

Jste vhodný kandidát na transplantaci vlasů?

Pokud se zeptáme mužů, co je nejvíce trápí na jejich vzhledu, tak je velmi častá odpověď: ztráta vlasů. A obavy mužů jsou oprávněné. A ti, kteří se nechtějí smířit se ztrátou vlasů se tak mohou svěřit do rukou odborníků a od „plešatění“ si pomoci.

Po třicítce začíná ztráta vlasů postihovat totiž až 35 % můžu. Kolem padesátého roku to je pak již přibližně 50 % všech mužů. Nejčastěji postihuje ty, kteří trpí na tzv. androgenetickou alopecii (lidově řečeno plešatění). Ta postihuje až 80 % mužské populace. Způsobuje ho mužský pohlavní hormon dihydrotestosteron, který smršťuje vlasové kořínky, které zmizí a vlas navždy vypadne. Kromě mužů postihuje ztráta vlasů i ženy. U nich může díky změnám hladiny hormonů (např. při menopauze) nastat alopecie. Vlasy u nich ale vypadávají na různých místech a nevznikají tak velké holé plochy. Vlasy mohou vypadávat ale i při špatné kosmetické péči jako je časté odbarvování, používaní nevhodné kosmetiky. A samozřejmě své často udělá i stres.

Na transplantaci nechoďte příliš mladí.

Asi nejvíce efektivní metodou, pokud někdo chce „novou kštici“ je transplantace vlasů, která je stále více populárnější i u českých mužů (a žen). A na tento zákrok se nyní začínají specializovat i české kliniky estetické medicíny. Tuzemští pacienti tak již nemusí cestovat například do Turecka, kam jezdí ročně tisíce turistů za novými vlasy z celé Evropy. A pokud si chce někdo nechat odstranit pleš, kdo je ale na tuto proceduru nejvhodnější adept? „Dalo by se říct, že ideální kandidáti jsou muži mezi třiceti či čtyřiceti lety, kteří mají středně pokročilou ztrátu vlasů (například výrazné kouty). Transplantace pak není vhodná pro příliš mladé pacienty, protože u nich je předpoklad, že ztráta vlasů bude ještě výrazněji pokračovat. Dolní hranice je většinou 25 let. Proceduru také nedoporučujeme jedincům nad 80 let či lidem, kteří trpí na vážnější především imunitní onemocnění,“ říká odborník na transplantaci vlasů MUDr. Tomáš Herma z Perfect Clinic. Transplantací se nejčastěji řeší tzv. kouty, řídnoucí temeno, vertex neboli kolečko, ale také lze transplantovat vousy či řídké obočí. „Nové“ vlasy (štěpy) na transplantaci se pak odeberou ze zátylku pacienta, kde málokdy dochází k celkové ztrátě porostu. Pokud někdo nemá vůbec žádné vlasy, tak lze uvažovat tzv. „bodyhair“ – extrakci chloupků na těle (například hruď) a následné implantaci místo chybějících vlasů.


Transplantované vlasy (s dobrou péčí) již nikdy nevypadají.
Nepodléhají totiž degeneraci pod vlivem hormonů.

Ženy a transplantace

Do ordinací klinik stále častěji ale chodí i ženy, které trápí alopecie, a ta je způsobena kombinací genetiky a hormonálních změn. Ženy netrpí jako muži například na kouty, ale vlasy jim většinou ustupují z pěšinky” uprostřed hlavy nebo difúzně řídnou. Technika transplantace je u nich v zásadě stejná jako u mužů.

Existují dva typy transplantace

Robotická, která je prováděná speciálním přístrojem. Ta je trendem dnešní doby, ale nemusí být tak jemná jako je manuální. Výhodou je menší časová náročnost. „Další možností je pak manuální transplantace (FUE a FUT), která se provádí ručně vlas po vlasu, resp. štěp po štěpu – speciální dutou mikro jehlou se jemně navrtávají folikulární jednotky (soubor vlasových cibulek). Jedna po druhé se odebírají z kůže hlavy a velmi opatrně se vkládají do místa vlasového úbytku. Tam se postupem času přihojí a začnou opět produkovat vlasy,“ říká MUDr. Tomáš Herma. Výhodou této metody je naprostá přesnost, přirozenost a minimum jizviček po zákroku. Připravte se ale na větší časovou náročnost. Pacient sedí ve speciálním křesle 6 až 8 hodin. Vše probíhá v lokální anestezii.

Text: Soňa Zavadilová, foto: Shutterstock







Koupit časopis