Když máte pocit, že na vás něco leze, neváhejte a uvařte si bezový čaj!
Do šálku dejte lžičku sušených květů a zalijte je vřelou vodou. Po deseti minutách čaj slijte přes sítko a vypijte. Čaj podporuje pocení a prohřeje organismus. A máme ještě více tipů a rad, které vám pomohou, když nachlazení nebo virům přece jen podlehnete.
Většinu nemocí z nachlazení způsobují viry, které se přenášejí cestou kapénkové infekce. Bohužel pro nás mají kapénky schopnost přežívat dlouhé hodiny na neživých předmětech, například na klikách a držadlech v dopravních prostředcích, na klávesnicích nebo kapesnících, a proto nachlazení patří mezi vysoce infekční onemocnění, a lze se mu jen obtížně vyhnout. Příznaky trvají většinou asi týden a mezi nejčastější patří škrábání nebo bolest v krku, kašel, kýchání, rýma, celková malátnost a zvýšená teplota. I když má většina nachlazení mírný průběh, bývá nejčastější příčinou návštěvy lékaře. Jak čelit všem těmto nepříjemnostem?
A je to tady
Pokud se příznaky nachlazení již projevily, začneme s léčbou. Je potřeba připomenout, že virová onemocnění se antibiotiky neléčí. Terapie je tedy jen symptomatická, to znamená, že mírníme příznaky, ale neovlivňujeme původce nákazy. Důležitý je zejména klid na lůžku, teplo a dostatek tekutin, to znamená 2−2,5 l denně, při zvýšené teplotě ještě více. Dále se doporučuje využívat přípravky ke zmírnění bolestí v krku, tedy různá kloktadla, spreje nebo cucavé pastilky. Určitě je vhodné se vybavit léky ke snížení teploty a zmírnění bolesti, zde je však dobré pamatovat na konzultaci s lékárníkem, protože ne každý volně dostupný lék je vhodný pro všechny pacienty. Pokud se léčíte sami, vyvarujte se kombinace různých přípravků bez předchozí konzultace v lékárně, předejdete tak nechtěnému užití nadměrné dávky. V případě, že příznaky nachlazení trvají déle než dva týdny nebo trpíte i jinými potížemi (například vysoká horečka, silná bolest hlavy), určitě vyhledejte lékaře.
Může to být i chřipka
Poznáte ji podle toho, že chřipka je doprovázena horečkou, kašlem a rýmou. Někdy také bolestmi kloubů, svalů a hlavy. Inkubační doba chřipky je krátká: mezi jedním a třemi dny. Samo onemocnění si pak většinou vyžádá léčení v době od pěti do deseti dnů. V některých případech se může k onemocnění přidat i zánět dutin, průdušek nebo zápal plic, to jsou případy, kdy je potřeba vyhledat lékaře. Jinak léčba chřipky spočívá hlavně v dostatečném přijímání tekutin a vitaminů a podávání léků snižujících teplotu, zmírňujících bolest hlavy, kloubů a svalů. Stejně jako u většiny onemocnění také u chřipky platí, že nejlepší je prevence.
Vyzkoušejte bylinky
Je dávno známé, že léčivé rostliny obsahují účinné látky, které mohou při bolestech v krku, rýmě i kašli opravdu znatelně ulevit a pomáhají potírat i původce nemoci. Největší skupinou léčivých rostlin, po nichž je dobré sáhnout při nachlazení, jsou druhy bohaté na dezinfekčně působící silice. Tyto látky totiž potlačují množení bakterií i virů. Těkavé složky se uvolňují v dýchacích cestách při popíjení, účinná jsou ale také inhalace a koupel. Které bylinky se používají nejčastěji? Například šalvěj – v podobě čaje nebo nálevu ke kloktání je prvotřídním přírodním prostředkem pro potírání bolesti v krku. Aromatické a dezinfekční silice obsahuje dále řepík lékařský, jemná mateřídouška obecná a vonný tymián obecný, dobromysl, pupeny borovice lesní a mladé jehličky modřínu. V poslední době je oblíbený i dezinfekčně působící zázvor − nálev či odvar připravený z plátků oddenku je mírně pálivý a skvěle prohřeje celé tělo. Jako vitaminová bomba je pak nenahraditelný šípkový čaj.
Co máte ve spíži?
Určitě tam najdete česnek, a to je spolehlivý ničitel bacilů. Dokáže pročistit tělo a působí protizánětlivě. Účinné látky obsažené v česneku pomáhají hubit viry, které způsobují chřipku a nachlazení. Udělejte si oblíbenou česnečku nebo můžete každé ráno sníst jeden stroužek samotný. Když jej zapijete vodou, nemusíte se bát ani typického odéru. Česneková léčba pomůže preventivně, ale i tehdy, dostaví-li se první příznaky nachlazení.
Ale dobrý je i křen!
Naši předkové přirovnávali jeho účinky ke schopnostem kořene ženšen a staří Řekové věřili, že bystří mysl. Křen dokáže v našem těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby při nachlazení, angíně a chřipce. V případě nemocí spojených s kašlem a rýmou nám křen prokáže ještě jednu skvělou službu. Jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest. Při počínajícím nachlazení, rýmě nebo chřipce (ale také preventivně) můžete denně užívat tři lžičky křenového medu. Připravíte ho, když nastrouhaný křen smícháte s medem v poměru 1:1.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock