Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Rubriky

Krásné nohy jsou zdravé!

Kvalitní obuv, hygiena, masáže, koupele – to je základní péče, kterou potřebují nohy, jež nám slouží celý život.

Nosí naše tělo, dobíhají ujíždějící autobus, vynesou nás do kopce a drží balanc na každé nerovnosti, na kterou je náš mozek donutí došlápnout. Navíc bojují s vetřelci, jako jsou plísně a kuří oka, a občas k tomu všemu musí ještě snášet nepohodlné a naprosto nevhodné boty, které jim berou svobodu prostorové svobody, a navíc je i deformují. Řeč je o nohách, které budeme v létě vystavovat světu na odiv mnohem víc, než kdykoliv jindy v průběhu roku. Aby byly nohy krásné, musí být především zdravé a opečovávané. Co všechno bychom jim rozhodně měli dopřát?

Domácí péče je základ

Ztvrdlou kůži na patách, ale také na stranách palců, která v letních botách opravdu nevypadá hezky, změkčujte pravidelným promazáváním krémem na nohy. Tím kůži změkčíte, zjemníte a zamezíte tvorbě otlaků. Krém na nohy jim dodá i potřebné vitaminy pro krásnou pokožku a podle dalších obsažených složek může například ulevit i od otoků nebo pálení. Pravidelným promazáváním se myslí každý den, respektive večer po koupeli. Právě tu byste ale nohám měli dopřát také. Do vodní lázně přidejte soli, které poskytují unaveným nohám úlevu, tedy například levandulovou nebo rozmarýnovou. Můžete přidat i kapku esenciálních olejů – skvělý je tea tree, protože má antiseptické vlastnosti, a tak zamezuje tvorbě plísní. Po koupeli nohy vždy perfektně vysušte; pokud byste je nechali vlhké, poskytli byste živnou půdu bakteriím. Pak odstraňte odumřelou kůži peelingem – můžete speciálními peelingovými krémy nebo gely, ale také velmi jemnou pemzou. Nezapomínejte ani na zastřihávání nehtů nejlépe do rovna, aby nedocházelo k zarůstání nehtů do nehtového lůžka.

Nedejte mykóze šanci

Mykóza nohou a jejich nehtů se šíří přenosem odpadlých šupinek z pokožky napadené plísní z člověka na člověka. Inkubační doba u mykózy bývá různě dlouhá v závislosti na mnoha faktorech a zdravotním stavu jednotlivce, většinou se pohybuje okolo 30 dnů. Zárodky plísní vydrží v prostředí živé a nakažlivé velmi dlouho. Například na jediném čtverečním metru na koupališti se může vyskytovat až 12 druhů plísní. Plíseň se z meziprstních prostorů může dostat i pod nehet, který časem změní barvu, tvar a strukturu. Mykózu provází nepříjemný zápach a nezřídka také výrazná bolestivost napadených míst. Existuje řada prostředků, které fungují na různých principech. Lokálně, kdy například potíráme nehet lakem, jehož účinná látka spálí mykózu na povrchu nehtu, nebo užíváním léků, jejichž účinné látky k nehtu proniknou krví. Tyto léky se ale nedoporučují diabetikům, lidem s narušenou imunitou nebo s žilní nedostatečností. Zcela převratná metoda, kterou mohou využít všichni, je „chytrá houba“ (Pythium oligandrum). Tato mikroskopická houba po aplikaci využívá ke svému životu jiné plísně – napadne je a vysaje z nich všechny živiny. Právě ty, které způsobují onemocnění kůže nohou a nehtů. Dostane se všude, nemá žádné vedlejší účinky a při jejím použití se nemůžete biopreparátem předávkovat.

Zamezte žilním problémům

Bolest nohou může být často způsobena žilními problémy, které mívají prazáklad v našem životním stylu. Nedostatek pohybu, dlouhé sezení nebo naopak stání – to vše může stát za vznikem žilních potíží. Projevují se těžkostí a bolestí nohou, mravenčením, otoky nohou a nočními křečemi. Prevencí a včasnou léčbou může každý z nás své žíly pozitivně ovlivňovat. Ideální je tedy nečekat, až nás bolest bude sužovat, ale udělat něco pro své nohy předem. Do svého jídelníčku zařaďte dostatek vlákniny, pohybu a pitný režim. Každý den sprchujte nohy studenou, ne však ledovou, vodou! Pak použijte speciální krém na žilní potíže, který aplikujte od chodidel směrem vzhůru až ke stehnům. K účinným krémům na žilní potíže patří především masti s výtažky z kaštanů a červených listů vinné révy. Na trhu je mnoho potravinových doplňků, které ovlivňují pružnost žil, a tím pomáhají k bezbolestné chůzi. Některé jsou ještě obohaceny o rutin, jenž napomáhá udržovat pružnost cév a zpevňovat vlásečnice.


Několik rad navíc
– Nohy si umývejte denně, a to i mezi prsty a pod nehty..Každý den používejte krém na nohy.
– Denně noste čisté ponožky z přírodních materiálů.
– Nehty na nohou stříhejte rovně napříč, abyste zamezili jejich zarůstání.
– Investujte do kvalitních bot.
– Boty střídejte, aby mohly pořádně vyschnout.
– Jednou za měsíc si dojděte na pedikúru.
– Dopřejte si i reflexní masáž, která uleví nejen nohám.
– Nezanedbávejte léčb
u mykóz ani mozolů či kuřích ok.
– Nechte nohy odpočívat.

Otlaky i kuří oka potřebují ošetřit

Kuří oko je vlastně hrbolek zrohovatělé kůže s centrálním jádrem tvrdého kreatinu, který reaguje velmi bolestivě na tlak. Nejčastěji se objevuje na horních částech kloubů prstů a na chodidlech přímo pod prsty. Mozol bývá větší a jeho jádro tvoří ohraničené ložisko zesílené vrstvy odumřelých kožních buněk. Nejčastěji se vyskytuje na plosce, hlavně pod patou, na spodní straně palce a nad kloubem u vbočeného palce. Kuří oka přelepte náplastí na kuří oka, čímž snížíte tlak na postižené místo, a potírejte je speciálními přípravky, které přinesou úlevu a většinou do týdne vás problému zbaví. I na mozoly můžete nanášet změkčující krémy nebo gely či využít léčivé náplasti. V případě, že by vám nic z dostupných prostředků od potíží nepomohlo, vyhledejte lékaře, který vám může předepsat speciální medikaci nebo kuří oka i mozoly odstranit chirurgicky.

Důležité je, v čem chodíte

Sexy botičkami okouzlíte možná okolí, ale rozhodně ne své nohy, které v nich budou trpět, a navíc si můžete zadělat na další nepříjemné zdravotní potíže, například se zády, nebo chronické bolesti hlavy. Boty zkoušejte ve stoje a vždy levou i pravou botu a rozhodně ne pozdě odpoledne, kdy jsou nohy po celém dni oteklé. Vyhýbejte se příliš úzkým a špičatým botám, které deformují klenbu i prsty. Právě prsty by měly mít v botě dostatek místa, ne být stísněné. Pozornost věnujte i stélce bot, která slouží jako prevence vzniku otlaků, bolesti nohou, ale také deformaci chodidel. V dnešní době už naštěstí výrobci myslí nejen na to, aby na trh dodávali trendy boty, ale také, aby splňovaly požadavky na zdravou chůzi, a tak si jistě vyberete. Na léto se vyhýbejte botám, které jsou neprodyšně uzavřené a jsou vyrobeny z umělého vlákna. Tomu se vyhněte i v ponožkách, volte ty z čistě přírodních materiálů nebo speciální antibakteriální ponožky, které obsahují jedinečné nanočástice stříbra, jež mají antiseptické účinky, a tím zamezují vzniku a množení plísní, a samozřejmě i nepříjemnému zápachu.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock







Koupit časopis