léky na bolest
TIPY ZDRAVÍ

Léky na bolest neřeší problém

Bolesti v zádech, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak… Obvyklé problémy, které řeší praktický lékař se svými pacienty. Někdy komplikují každodenní život, jindy o nich ani nevíme, vždycky by se ale měly řešit včas.

Stačí pár čísel: v Česku se s migrénou potýká přibližně milion lidí. Asi 300 tisíc z nich má více než čtyři záchvaty do měsíce. První signál, že je něco špatně slyšíme v ordinaci, komentuje praktický lékař z Ostravy s tím, že pacientovi provedou základní vyšetření a při jakýchkoli varovných příznacích ho pošlou do specializované ordinace. Jedním z častých důvodů zdravotních obtíží je nejen životní styl, ale i nekontrolovaný krevní tlak. Ten stojí za většinou obtíží. Hypertenze neboli vysoký krevní tlak, je jednou z nejčastějších kardiovaskulárních chorob. S krevním tlakem se nejen u ostravských praktikůléčí okolo 20 % dospělých. Už tak je toto číslo vysoké, ale vzhledem k tomu, že krevní tlak nebolí, dost lidí vůbec netuší, že by se léčit měli, proto své zdraví neřeší.

Neinfekční epidemie
Je název nárůstu nemocí založených na vysokém krevním tlaku. Vedlejšími projevy, kterých by si lidé mohli všimnout jsou bolesti hlavy, občasná horkost, bušení srdce, dušnost a bolest na hrudníku při větší námaze. Vysoký krevní tlak totiž ovlivňuje činnost srdce. Dalšími orgány, kterým hrozí nebezpečí jsou oči či ledviny. Řešením je celková změna životního stylu. Méně soli, kávy, alkoholu, žádné kouření, víc pohybu, zeleniny, lehkého jídla připravovaného v páře, dušením nebo vařením., Praktičtí lékaři při každé pravidelné preventivní prohlídce se svými pacienty proberou aktuální zdravotní stav i jejich chronické choroby. Zkontrolují užívané léky a případně doporučí návštěvu specialisty. Velmi často to bývají ortopedi a rehabilitační pracovníci či fyzioterapeuti.

Ach, ta záda
Bolesti pohybového ústrojí spojená s nadváhou, nedostatkem pohybu, špatným držením těla a stresem, který stahuje zádové svaly, patří k další nejčastější diagnóze, se kterou lidi vyhledávají svého praktika. Ten předepíše léky na bolest, takzvaná analgetika a v případě, že léčba nezabírá, odešle ho ke specialistům.

Duše se trápí stejně jako tělo
Velmi často se stresy, které prožíváme, promítají do fyzických obtíží. Únava, pocity diskomfortu v zaměstnání, nedostatek času na odpočinek a koníčky, se začnou promítat do fyzické kondice. Oslabuje se imunita, psychika člověka a začnou se objevovat zdravotní potíže: bolesti hlavy, zad, únava, nechutenství nebo naopak stresové přejídání, úzkosti. Je potřeba se nestydět a svěřit se odborníkovi. Psychické strádání není na první pohled patrné a lidi mají tendenci ho skrývat. Stydí se za vlastní slabost, což stav ještě zhoršuje. Dostanou se do začarovaného kruhu osamění a pocitu, že nic nezvládají, což přispívá k fyzickému stresu. Pokud mají důvěru ke svému praktikovi, svěří se mu a ten najde řešení: nejlépe terapie u psychologů nebo psychiatrů. Psychická rovnováha je základem zdraví, to ví každý praktik.







Koupit časopis