Krása a relaxace,  Prevence,  Psychologie,  Rubriky

Magické svíčky aneb Co všechno dokážou

Světlo, barva, teplo i vůně svíček uklidňují, působí příznivě na psychiku a mohou mít i léčivé účinky.

Sychravé zimní dny bez světla má rád asi málokdo. Zkusme se však na toto období dívat trochu pozitivněji. Kdy jindy si vychutnáte lahodný čaj, než když přijdete vymrzlí z víkendové procházky? Kdy jindy než za dnů, kdy soumrak padá na vaše město či vesnici už v odpoledních hodinách, si můžete užít magické kouzlo zapálených svíček?

Ohňový rituál – světlo svíce

Nedostatek slunečního svitu v zimních měsících může u mnohých z nás vést až k takzvané sezonní depresi, kterou způsobuje především minimum denního světla, jež za normálních okolností aktivuje a podporuje v našem těle řadu důležitých procesů. Svíčky vás sice depresí nezbaví, ale rozhodně mohou zmírnit nepříjemné depresivní nálady a vytvořit intimní pohodovou atmosféru. Ve většině náboženství od pohanských přes křesťanství až po ta východní mají svíce a její plamen důležitou rituální roli. Oheň, tedy i plamen svíce, je vnímán jako zdroj životní síly, jako očistný i léčebný rituální prostředek. Při pohledu do třepotavého plamene svíčky se naše mysl zklidní a zároveň připraví tělo na chvíle relaxace.

Náš tip: Udělejte si z koupelny vlastní wellness. Mihotavá světélka plamínků a vůně svíček jsou vhodným doplňkem relaxační koupele po namáhavém dni.

Aromatické uvolnění

Nedílnou součástí působení svíček na lidské smysly je jejich vůně, proto jsou společně s éterickými oleji vhodné k aromaterapii. Čich je jedním z našich nejcitlivějších smyslů a vědecké studie prokázaly, že vůně pronikají do čichového centra v mozku, odkud aktivní vonná látka působí na autonomní nervový systém. To znamená, že vůně v nás vyvolává různé pocity nebo vzpomínky, které máme spojené s tím kterým aromatem. Díky vonným svíčkám si můžeme především teď v zimě navodit příjemnou atmosféru doma, ale i v práci. Dopřejete-li si pikantní aromatické uklidňující vůně cedrového dřeva, santalu, ylang-ylangu nebo pačuli, budete si rázem připadat jako v pohádkách Tisíce a jedné noci, ale především harmonizujete a zklidníte psychiku, budete se cítit uvolněně a usnete jako nemluvně. Pocit bezpečí a pohody vám do bytu přinese vyloženě zimní a sváteční kombinace vůní pomeranče nebo jablka a skořice a hřebíčku. Tato kořenitá kombinace pročistí hlavu, zlepší koncentraci a dodá klid po náročném dni. Pohodu navodí také svíčky ze včelího vosku s medovou vůní. Do práce se pro změnu hodí osvěžující a povzbuzující citrusové vůně, které zlepšují koncentraci a dodávají energii.

Náš tip: Při výběru svíčky nehleďte na cenu. Vybírejte svíčky z přírodních extraktů a esenciálních olejů. Vůně by měla být příjemná a ihned evokovat danou květinu, ovoce nebo koření. Pozornost věnujte i době hoření a také použitému vosku – nejlepší jsou ryze přírodní, tedy palmový nebo včelí.

Magie barev

Bílá barva zbavuje strachu a vyjadřuje silnou energii a odevzdanost vyšší moci – právě proto uvidíte v kostele jen bílé svíce. Červená a oranžová vám zvednou náladu, navodí pocit radosti a dodají elán. Ten vám dopřeje i svíce žlutá, která zažene chmury a rozveselí mysl. Růžovou nebo purpurovou barvu asi nejčastěji zvolí ženy, protože tyto barvy symbolizují lásku, cit, oddanost a mystickou prapodstatu ženského elementu. Chcete-li se zklidnit a harmonizovat svou mysl, zvolte si barvu modrou nebo hnědou. Přímo s vlastnostmi jednotlivých barev pracují čakrové svíce, které jsou povětšinou vyrobené ze stoprocentního palmového vosku a každá barva má nějaký účel. Například zelená slouží k setkávání s vlastním srdcem, červená rozproudí radost a veselí, královská modř je zase barvou meditace. Speciální je ovšem duhová svíce, která rozšiřuje obzory a pomáhá při seznamování s čakrami.

Náš tip: Při výběru barev svíček se sice můžete řídit jejich charakteristikou, ale vždy dejte na svůj pocit – kupte si zkrátka tu, která se vám nejvíc líbí a bude se vám hodit do bytu.

Vyrobte si vlastní svíčku
Svíčka ze včelího vosku je na výrobu nejjednodušší. Zakoupíte si jen včelí plástve zbavené medu (prodávají se v plátech) a srolováním přes vložený knot budete mít v mžiku vlastnoručně vyrobenou svíčku. Jednoduché a efektivní!
Budete potřebovat:
palmový nebo parafínový vosk, knoty, špejle, formy (koupíte ve výtvarných potřebách), plechovku, vonný olej, speciální barvy pro vosky, hrnec
Jak na to:
Parafín dejte do plechovky, kterou vložte do hrnce s vodou a nechte pomalu zahřívat. Mezitím přivažte kousek knotu v odpovídající délce na špejli, kterou položte přes formu tak, aby knot visel dolů do nádoby. Hlavní předností svíček vyráběných doma je to, že vosk můžete obarvit a ovonět podle svých představ a přání. Nyní nalijte trochu vosku na dno formy, aby se knot přichytil, chvíli počkejte a pak dolijte i zbytek. Nechte zchladnout, nejlépe do druhého dne.

Foto: Sutterstock

Svíce přímo na tělo

Možná jste o nich zatím neslyšeli, ale už starodávné národy je používaly k odstranění blokací toku energie v těle, které jsou startem pro různé zdravotní problémy. Tělové svíce využívá hojně i čínská medicína a dopřát si tento rituál můžete i v některých wellness nebo terapeutických centrech. Tělové svíčky jsou nejčastěji vyráběny ze včelího vosku a bavlny za přidání vonných esencí. Dutá tělová svíčka se přikládá na akupresurní body nebo bolavá místa, natahuje do sebe škodliviny, místo prohřívá, čímž přes roztažené póry do těla snáze a rychleji proniknou výtažky z léčivých rostlin. Touto alternativní metodou prý lze vyléčit různé záněty, zregenerovat tělo a aktivovat lymfatický systém. Působení tělových svíček je harmonizační spojení tepla, světla a vůně.

Náš tip: Jste-li citlivá osoba, která upřednostňuje alternativní léčebné metody, objednejte se na rituál tělových svíček. Používají se při nespavosti, nervozitě, bolestech kloubů a vazů, k posílení imunity, při rýmě, zánětu čelních dutin nebo ženských problémech.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Sutterstock







Koupit časopis