Máte doma cvalíka?
V Česku je stále víc dětí s nadváhou, může za to nezdravý jídelníček a málo pohybu!
Podle průzkumů je mezi mladšími školáky deset procent obézních a deset procent má nadváhu, o něco lepší je situace u dospívajících. Vzhledem k tomu, jak za posledních dvacet let vzrostla nabídka pamlsků a zábav, které nevyžadují pohyb, se není co divit.
Pravidla jsou známá
Když se kohokoli zeptáte, jak vypadá zdravá strava, téměř každý vám odpoví správně: zelenina, ovoce, málo tučné mléčné výrobky, bílé maso, spíše dušené než smažené jídlo. Ti poučenější si vzpomenou i na známou pravdu, že cola nebo ovocné džusy jsou kalorické bomby a že je vhodnější voda, neslazený čaj nebo džusy hodně naředěné. Naopak neplatí pravidlo, že správné jídlo pro dítě ve vývinu je polévka a hlavní chod: stačí jen jedno, a hutnější polévka naopak poslouží jako hlavní chod. Tolik teorie. Pak ale nastává problém, jak to chodí v praxi. Není žádným překvapením, když bumbrlíček vyroste v rodině, kde je typickou večeří smažený sýr s hranolky nebo knedlík se smetanovou omáčkou. Někdy ale dítěti kila navíc „naskočí“ z mnohem rafinovanějších důvodů. Stačí, když je děcko vybíravé a rodiče mu ze strachu před nechutenstvím ustupují a servírují dobroty, které požaduje. Ať už to jsou „trendy“ dobrůtky z fast foodu nebo sladkosti, kterými dítě rozmazlili babička a děda.
Chce to trpělivost
Pokud si rodiče všimnou, že je jejich dítě „oplácané“, měli by naplánovat citlivou strategii, která ho dovede ke zdravější figuře. Hlavní je děti nestresovat tím, že jsou „tlusté“, „špatné“, „nemožné“ a „musí se sebou něco dělat“ – jinak jíst nebo začít cvičit. Dítě je naopak třeba podpořit a ke zdravější stravě ho motivovat vlastním příkladem. Nemůžete čekat, že potomek s nadšením povečeří zeleninu, když vy si dáte svíčkovou se šesti. „Nejdůležitější je, aby rodiče své dítě pozorovali, znali a zvolili postup, který pro ně bude příjemný,“ zdůrazňuje psycholožka. A stejné pravidlo platí i pro pohyb, který je pro srovnání tělesné hmotnosti rovněž nutný. Je potřeba vybrat takovou činnost, která dítěti vyhovuje.
Jak na to
Zajímá se syn o historii? Naplánujte si každý víkend výlet s pěší procházkou na nějaký zajímavý hrad. Je dcera vášnivá čtenářka? Vyrazte s ní do nejbližší knihovny vybrat čtivo pěšky nebo na kole. Naopak sezení před televizí nebo monitorem počítače (při němž se navíc tak krásně mlsá) by se rodiče měli snažit omezit. A opět platí: ne zákazem, spíš nabídkou zábavné alternativy. Co si dát nějakou společenskou hru a k tomu zobat zeleninu s jogurtovým dipem?
„Dospělácké“ diety pro děti nejsou
Velkou chybou by také bylo nechat potomka hubnout podle postupů doporučovaných pro dospělé. To by dětem mohlo uškodit. Hrubou chybou je také vzít dítěti z jídla tuky, dávat mu například netučné a odstředěné varianty mléčných výrobků – dítě má jíst výrobky polotučné. Chybou je také dávat dítěti poslední jídlo v 17 hodin, jak to dělají někdy dospělí, zvláště pak u dětí staršího školního a dorostového věku. Pokud si myslíte, že vaše dítě má s váhou opravdu závažnější problém, poraďte se před zahájením „odtučňovací kúry“ s odborníkem.
Hlavně klid!
I když by se nadváha u dětí neměla podcenit, není na místě ani propadat panice. Zvlášť u menších dětí, které mají navíc jen pár kilo, stačí trochu zbrzdit příjem slazených nápojů a o něco přidat na aktivitě – za pár měsíců může být vše v pořádku. Naopak když začne víc jíst váš puberťák, je možné, že se zrovna vytahuje a druhou večeři skutečně potřebuje. Aby se věci daly řešit, měla by být celá rodina v pohodě. Proto se ani vy nestresujte a případná kila řešte klidně, třeba i s pomocí odborníků.
Soňa Zavadilová, foto: Shutterstock