Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Máte příznaky menopauzy? Jděte k lékaři

Menopauza neboli přechod je období, kdy žena prožívá mnohdy velmi nepříjemné stavy. Ty se ale dají korigovat vhodnou léčbou!

Menopauza je přirozený proces postupných změn v hladinách ženských hormonů, který trvá celé roky. Věk, v němž menopauza přichází, je ovlivněn řadou faktorů. Svoji významnou roli hraje i dědičnost. Pokud matka nebo babička konkrétní ženy měla toto období buď hodně časně, například v období pod 45 let věku, nebo hodně pozdě, třeba až kolem šedesátky, pak je velmi pravděpodobné, že podobně na tom bude i tato konkrétní žena, tedy že její klimakterium přijde v tomto časném nebo pozdním věku. Je ale samozřejmé, že mohou nastat výjimky.

Jak to poznám?

Jako první příznak blížícího se klimakteria zaznamená obvykle žena nepravidelný menstruační cyklus s odchylkami spíše ve smyslu plusovém, krvácení tedy přichází častěji a je delší. Podstatné jsou ale i příznaky subjektivní. Mezi ně patří zejména: zvýšené návalovité pocení, zejména v noci, návaly pocitů horka do oblasti horní poloviny trupu, hlavně obličeje, nespavost, nervozita, předrážděnost, zvýšená únavnost, špatné soustředění se na práci, špatné vybavování vzpomínek. Někdy se objevují i bolesti kloubů, časté pocity nucení na močení i bez odpovídající náplně močového měchýře, pocity suchosti poševní sliznice a s tím související obtíže až bolesti při pohlavním styku.

Na celkové zklidnění organismu při probíhající menopauze má pozitivní vliv i úprava životosprávy včetně úpravy jídelníčku, odstranění kořeněných jídel, omezení soli, pravidelný odpočinek, spánek, pohyb na čerstvém vzduchu. Foto: Shutterstock

Když hormony ubývají…

Základem většiny obtíží v menopauze je pokles produkce vaječníkových hormonů, zejména estrogenů. Z toho vyplývá i cílená metoda léčby, takzvaná hormonální substituce, česky řečeno hormonální náhrada. Slovo náhrada musím zdůraznit! V těchto léčivých prostředcích se do organismu ženy nedodává nic, co by do něj nepatřilo, pouze se doplňuje deficit estrogenů v době, kdy nejsou k disposici z vlastní produkce a organismus je ještě potřebuje. Nejde tedy o nic proti přírodě. Dlouhodobým zdůrazňováním možných rizik této léčby vznikl u velkého procenta žen pocit, že jde o nebezpečnou léčbu, které je nejlepší se vyhnout. Křečové žíly, záněty žil, embolie do plic, zhoubné nádory prsu, onemocnění jater… To jsou příklady onemocnění, která se dávají za vinu hormonům. Všechny léky mohou mít nežádoucí účinky. Pokud jsou ale podávány pouze v případě potřeby a jen po dobu, po kterou jsou indikovány, a na základě znalosti zdravotního stavu pacientky, je riziko hormonální substituce více než vyváženo jejím přínosem pro zdravotní stav ženy.

Neškodné bylinky

Některé ženy však tuto léčbu nesmějí užívat. Jde například o stavy po léčbě některých nádorů, například gynekologických nebo rakoviny prsu, po prodělaných hlubokých zánětech žil, u poškození jaterních funkcí. Ošetřující gynekolog ale tyto stavy zná z anamnézy pacientky. Ženy, které mají výše uvedená onemocnění, jsou prakticky jediné, u nichž má racionální podklad bylinková léčba. Středně těžký nebo těžký klimakterický příznakový komplex prostě nelze dostatečně ovlivnit léky přírodního původu, jako jsou výtažky ze sóje, červeného jetele, ploštičníku nebo výtažky z propolisu. Tyto léky nejsou škodlivé, koneckonců to také potvrzuje na obalu uvedené schválení ministerstvem zdravotnictví. Ale pozor – toto schválení potvrzuje jen neškodnost, ale v žádném případě ne účinnost těchto potravinových doplňků. V řadě případů obsahují tyto prostředky jako přídavek řadu vitaminů, vápník a další minerály, nicméně odstranit potíže vzniklé nedostatkem hormonů lze pouze a jedině dodáním právě těchto chybějících hormonů.

Podle odborníků je normální během této fáze života přibrat maximálně pět kilogramů.
Kilogramy nad tuto hranici jsou většinou důsledkem nedostatku pohybu a také faktu, že se ženy nepřizpůsobí nové situaci a nezmění jídelníček. Foto: Shutterstock

Režimová opatření

Na celkové zklidnění organismu při probíhající menopauze má pozitivní vliv i úprava životosprávy včetně úpravy jídelníčku, odstranění kořeněných jídel, omezení soli, pravidelný odpočinek, spánek, pohyb na čerstvém vzduchu. Stejně pozitivní vliv může mít i odstranění škodlivého vlivu nadměrného příjmu kofeinu, o alkoholu a kouření ani nemluvě. Cvičení, pohyb a omezení kofeinu, kouření a alkoholu jsou také významnými faktory pro snížení rizika osteoporózy, tedy odvápňování kostí. I v tomto ohledu je ale klasická hormonální substituce jako prevence tohoto závažného onemocnění nenahraditelná. Platí to zejména u žen s rodinnou zátěží tímto onemocněním, kde se často vyskytují zlomeniny obratlů a kyčlí v rodině. Je nutné si uvědomit, že osteoporóza je onemocnění, které se dlouhou dobu nijak neprojevuje. Ne nadarmo se jí říká tichý zloděj kostí. Prvním klinickým projevem této nemoci může být přímo zlomenina. V souvislosti s hormonální substitucí je také diskutováno možné preventivní snížení rizika vzniku Alzheimerovy nemoci – stařecké demence, onemocnění, které prakticky nemá dosud žádnou léčbu.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock







Koupit časopis