Menopauza může znamenat i kila navíc
Ženy zastihuje menopauza obvykle v období středního věku, kdy jsou méně aktivní než v mládí. Hormonální změny mohou často být hlavním spouštěčem chuti k jídlu. Připočteme-li k tomu fakt, že s přibývajícím věkem se zpomaluje metabolismus, pak kila navíc naskakují, aniž bychom si to uvědomovaly. Co s tím?
Když ženy procházejí menopauzou, klesá jim hladina estrogenů v těle. Už to je pro ně velmi náročné – často se necítí dobře, dochází ke změnám nálady, mohou mít návaly horka i bušení srdce. Žena totiž při menopauze prochází velmi významnými hormonálními změnami, hladiny estrogenů v jejím těle, které před menopauzou běžně produkovala, začínají postupně klesat. Právě hormonální změny v organismu ženy vedou postupně k tomu, že se snižuje množství svalové hmoty a zvyšuje se tendence k nabírání tuku.
Více jídla, více pohybu
Druhým, neméně důležitým faktorem je, že žena, která se nachází v období menopauzy, má kvůli hormonálním změnám tendenci se trochu jinak chovat. Ženy své nepříjemné pocity více zajídají. V tu chvíli mají jedinou možnost – začít se více pohybovat. Kvůli postupnému snižování množství svalové hmoty je pro ně obzvlášť vhodný posilovací trénink. Pohyb rovněž zpomaluje řídnutí kostí, což je obvyklý problém, který přichází spolu s menopauzou. Kombinace pravidelného pohybu a zdravé stravy bohaté na vápník a vitamin D je klíčem k zabránění nárůstu váhy během menopauzy a je také prevencí osteoporózy.
S hormonální substituční léčbou opatrně
Hormonální substituční léčba, která byla velmi populární a ještě před deseti lety se ženám podávala téměř paušálně, pomáhá především tomu, aby se žena cítila lépe. Jenže vše má svá pro a proti. Zjistilo se, že i hormonální substituční léčba má svá rizika. Například pokud se s léčbou začne příliš brzy a podává se ještě v době, kdy menopauza není úplná, zvyšuje se riziko vzniku nádorů souvisejících s ženskými pohlavními orgány. Ukázalo se také, že léčba hormony může v některých případech zvyšovat riziko aterosklerózy a komplikací, jako je srdeční infarkt nebo cévní mozkové příhody. Od paušálního předepisování se proto už dnes ustupuje a více se váží případná rizika. Podle odborníků má dnes předepisování hormonální substituční léčby smysl hlavně ze zdravotních důvodů, především při léčbě osteoporózy. Určitě to však není elixír mládí, který by si mohla každá žena dovolit jen proto, aby se cítila lépe.
Co si v menopauze dopřát vrchovatě
Fytoestrogeny – tyto přírodní rostlinné hormony mající podobné účinky jako lidské hormony, ale v daleko slabší míře a bez vedlejších účinků. Dokáží částečně kompenzovat pokles hormonální hladiny spojený s přechodem a nastolují rovnováhu mezi hormony estrogenem a progesteronem. Proto potlačují nepříjemné vedlejší příznaky – návaly, pocení, vysychání sliznic. Jsou obsaženy především v sóji (sójových bobech, sójovém mléku, tofu). Zařazení sóji do jídelníčku navíc může přispět ke snížení cholesterolu v krvi.
Vápník – je jednou z hlavních minerálních látek, která se podílí na vytváření hustoty kostí. Dalšími minerálními látkami a vitaminy potřebnými pro prevenci osteoropózy jsou hořčík, fosfor, vitamin D, C, K a vitaminy skupiny B. Důležitý je však nejen jeho obsah v potravinách, ale také jeho využitelnost z nich. Z tohoto pohledu je nejvýhodnější konzumace mléčných výrobků. Doporučuje se přijímat minimálně 1000 mg vápníku denně, to je cca 80-100 g tvrdého sýra..
Esenciální mastné kyseliny n-3 a n-6 – obsahují je především rostlinné tuky, ale také ryby, semínka a oleje (řepkový, slunečnicový). Současně je však třeba celkové množství konzumovaných tuků omezit a preferovat tuky rostlinného původu před živočišnými.
Bylinky – jejich použití je třeba konzultovat s lékařem, který ordinoval užívané léky, či s lékárníkem. Každá bylinka má totiž více účinků a ty se mohou s různými léky ovlivňovat. Například šalvěj může mírnit návaly horka a noční pocení, pupalkový olej zase menstruační obtíže, ale nedoporučují se nemocným trpícím epilepsií.
Pohyb –pravidelný pohyb pomáhá nejenom udržovat zdravou hmotnost, ale prospívá i srdci, kostem, svalům, tělesné váze, dobré náladě, uvolňujícímu spánku a pocitu harmonie. Při pohybu organismus vylučuje hormony štěstí, endorfiny. Bohužel v období menopauzy se ženy často cítí unavené a pohybovým aktivitám se spíše vyhýbají (protože je bolí klouby nebo záda). Důležité tedy je volit vhodné aktivity. To je takové, které co nejméně zatěžují kloubní systém, jako třeba aerobní pohyb při rychlé chůzi (pozor na vhodnou obuv a terén), jízda na kole (posiluje srdečně-cévní systém), jóga (buduje rovnováhu, snižující riziko pádu a zlomenin), ale i jízda na koni (posiluje svaly pánevního dna). Kloubní systém šetří také plavání, které však není při vysokém krevním tlaku vhodné. Úplně prvním a jednoduchým doporučením pak může být: do schodů chodit pěšky a dolů jezdit výtahem.
Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock