Zdraví v kuchyni

Menu, které vám dodá energii

Proti únavě způsobené dlouhými zimními měsíci můžeme bojovat i vydatným, ale zároveň zdravým jídlem. Sestavili jsme pro vás menu, které dodá vitaminy, energii, a zároveň i dobrou náladu a vynikající labužnický zážitek.

Marinovaná červená řepa

500 g červené řepy, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce jablečného octa, cibule, špetka tymiánu, sůl, pepř, čerstvý kozí sýr

Uvařenou řepu oloupejte a pokrájejte na silnější plátky. Z octa, oleje, koření a soli připravte zálivku, kterou nalijete na řepu. Dejte do lednice odležet alespoň na hodinu a párkrát promíchejte, aby se zálivka do řepy nasákla. Podávejte v misce, můžete ozdobit kousky kozího sýra.

Jehněčí kotletky s houbami

8 – 12 jehněčích kotletek, 1 citron, drcený česnek, pepř, olej , houby – lišky, smrže, ale mohou být i hříbky

Z kotletek odstraňte přebytečný tuk. Po obou stranách je potřete šťávou z citronu, drceným česnekem, pepřem a solí. Nechte uležet přes noc. Připravte si houby – pokud máte sušené, nechte je alespoň hodinu ve vodě, aby změkly. Zamrazené nebo jinak konzervované houby smíchejte se solí, pepřem a česnekem a osmahneme na másle na pánvi. Troubu předehřejte na 250 stupňů. Kotlety dejte do vymazaného pekáče. Asi čtyři minuty zprudka zapečte, pak snižte teplotu na 180 stupňů, odkryjte a pečte ještě čtvrthodinku; na tu přidejte do výpeku i osmažené houby.

Rajská polévka

2 lžíce olivového oleje, 1 cibuli, 1 l drůbežího vývaru, 500 g konzervovaných loupaných rajčat, 25 g másla, špetičku skořice, sůl, pepř, parmazán

Rajčata nakrájejte nadrobno. Na oleji v hrnci osmahněte najemno nakrájenou cibulku a zalijte ji horkým vývarem. Přidejte rajčata, sůl a pepř. Polévku za občasného míchání vařte asi dvacet minut na mírném ohni. Pak ji rozmixujte, nechte chvíli prohřát a přidejte do ní máslo nakrájené na kousky, a promíchejte, až se rozpustí. Přidejte špetku skořice a podle potřeby ještě osolte a opepřete. Servírujte posypané nastrouhaným parmazánem.

Proč je jíst?

Červená řepa Je vynikajícím zdrojem křemíku, draslíku, hořčíku, železa, zinku, kyseliny listové. Má protisklerotické účinky, podporuje krvetvorbu, ovlivňuje pozitivně tvorbu inzulinu, podporuje látkovou výměnu, vylučuje škodliviny z těla.

Jehněčí masoVelmi zdravé, téměř bez tuku, voní a má vysoký obsah bílkovin, vápníku, fosforu, železa, vitamínu B2 a dalších látek. Jehněčí maso je vhodné zejména pro zdravou nízkotučnou stravu jako kvalitní zdroj bílkovin. Jehněčí maso je vhodné i pro bezlepkovou dietu.

RajčataObsahují betakaroten, vitamin B1, provitamin A, vitamin C, který pomáhá předcházet infekcím, a důležitý lykopen, jenž působí proti rakovině. Nejvíce ho dodají rajčata upravená tepelně na olivovém oleji nebo čerstvá rajčatová šťáva.







Koupit časopis