Monotónně rozhodně nehubněte!
Když vydržíte, opravdu monotónní diety fungují! Ale neradujte se. Pokud účinkují, tak jen proto, že se vám předepsané potraviny brzy zoškliví a nemůžete je už ani vidět. Navíc se může stát, že ztratíte nejen kila, ale i své zdraví.
Každý pravděpodobně zná slavnou dietu založenou na konzumaci zeleninové tukožroutské polévky. V různých obměnách se stále vrací jako velmi oblíbená metoda hubnutí. Méně proslulé jsou i další diety postavené na stejném principu, např. rýžová, vajíčková, grapefruitová či ananasová. Téměř všechny slibují kromě rychlého úbytku kilogramů také očistu organismu, nastartování bezvadně fungujícího metabolismu a další specifické klady podle charakteru potravin.
Trápí tělo a nudí mozek
Monotónním dietám se někdy také říká fádní, stereotypní nebo diety bez fantazie. Tato označení jsou dokonalá, protože přesně vystihují charakter stravovacího režimu, ke kterému byste se při volbě některé z nich dobrovolně upoutali. Jsou totiž založeny na konzumaci jednotvárné stravy, při níž si dáte na talíř den co den k snídani, obědu i večeři převážně totéž. Brzkou odpovědí vašeho mozku, který přirozeně baží po slasti, je: „Už mě to nebaví, nechutná mi to, nemám z toho žádné potěšení, nechci to jíst!“ Postupně tedy ztrácíte chuť k jídlu (anebo dietu porušíte a sníte všechno, co milujete, abyste uspokojili své ochuzené chuťové buňky), jíte méně a kila jdou dolů. Trápíte-li však své tělo touto nudou dlouhodobě, dolů jde i váš zdravotní stav, i když v ten moment o tom třeba ještě nevíte. Nevyvážený příjem živin totiž nemůže vést k ničemu, co by vašemu organismu doopravdy prospívalo. Žádný skutečný odborník vám tedy monotónní dietu nedoporučí jako cestu k trvalému řešení nadváhy. Pokud vůbec, tak snad jedině jako pomoc ve chvíli, kdy u jiné, z lékařského hlediska správné, diety dojde k zastavení ztráty kilogramů a je třeba metabolismus trochu popostrčit. Maximálně však jen na pár dní.
3 nepříliš lákavé příklady
Rýžová dieta – je bohatá na minerály a vlákninu, takže musí být fajn… Ale kdepak! Je totiž sacharidovou bombou. Tedy pravým opakem, co byste při správné dietě měli chtít. Vaším cílem by přece mělo být sacharidy jako hlavní zdroj energie našeho těla omezit a přimět ho tak k tomu, aby spalovalo zásoby uložené v tucích. Jenže při neustálé konzumací rýže děláte pravý opak – sacharidy tělu dodáváte. Tukové zásoby nemizí. Pokud hubnete, je to jen proto, že se na rýži už nemůžete ani podívat.
Vajíčková dieta – držet ji musíte pouze 14 dní, po kterých budete o neuvěřitelných 8 kg štíhlejší! To se nejspíš dočtete, když si o ní budete shánět informace. Navíc zjistíte, že s touto dietou přišla kdysi slavná americká Mayo Clinic (a také ji brzy přestala propagovat). Opravdu však toužíte po tak drastickém způsobu hubnutí? Jíte jen třikrát denně. Každý den smíte k snídani jen tři vejce natvrdo, půlku grepu a neslazenou kávu bez mléka. K obědu máte zase vejce, navíc třeba zeleninový salát, kousíček grilovaného kuřete, špenát nebo rajče. Večeře jsou bez kupodivu bez vajec, ale plátek masa nebo kousek ryby s celerem, mrkví nebo míchaným salátem vás po celodenním hladovění nemůže uspokojit. Až po dvou týdnech s hubnutím skončíte, bude se vám dělat při pohledu na vejce špatně, navíc však téměř s jistotou přijde jojo efekt a svá kila budete mít zpět dříve, než si vůbec tu vysněnou postavu užijete.
Ananasová dieta – ananas, ananas a zase ananas doplněný dalším tropickým ovocem, nejlépe kiwi a papájou. Princip hubnutí je založen na tom, že všechny tyto dobroty patří mezi nízkokalorické ovoce. Tělo tedy musí hledat potřebný přísun energie jinde než v potravě a začne spalovat zásoby uložené v tucích. Ale bohužel nejen v nich, používá i ty ve svalech. Ananas a jeho exotické doplňky konzumujete syrové a čerstvé tři- až pětkrát denně v malých dávkách. Klidně do sebe můžete dostat až 3 kg ananasu za den. Má se držet maximálně týden, ale i to je dost. Pojídání ananasu se vám omrzí hodně brzy, a navíc je dost nevhodné pro každého alergika, atopika, astmatika včetně těch, kteří dosud ani nevěděli, že jimi jsou. Strava je velmi nevyvážená a může při ní dojít k překyselení organismu.
Stále opěvovaná tukožroutka
Pokud namítáte, že přece není zaměřena na jednu potravinu, máte pravdu. Stejně ale patří k monotónním dietám – bezesporu je totiž fádní a bez špetky fantazie. Skládá se z hlávkového zelí, kořenové zeleniny, rajčat, papriky a cibule v libovolném poměru. Postupně ji můžete doplňovat vařeným bramborem, rýží, libovým masem a syrovou zeleninou. Vzhledem k jednotvárnosti není doporučeno držet ji déle než týden. I když vás to vzhledem k zelenině může překvapit, neobsahuje potřebné živiny. To je však pravda jen zčásti, na nedostatek vlákniny a vitaminů určitě trpět nebudete. Zato sacharidy, tuky a bílkoviny v ní chybějí, což také není v pořádku. Všechny výše jmenované diety a řada jejich dalších mají jedno společné. Jsou nudné a do té míry jednotvárné, že mohou vést k nechutenství. Také mohou být příčinou psychických problémů, únavy a vyčerpání. Při návratu k normálu pak na sebe nenechá dlouho čekat jojo efekt.
Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock a archiv redakce