Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Nastartujte své tělo detoxem!

Pomocí detoxikace lze zbavit tělo zbytečných toxinů, které mohou být příčinou únavy, bolesti hlavy a kloubů, špatného trávení nebo kožních obtíží.

Vsaďte na antioxidanty, tvrdí odborníci. Těmi důležitými jsou vitaminy C a E, zinek a selen. Velké množství jich obsahuje syrová zelenina – jakmile ji tepelně zpracujeme, vitaminy se znehodnocují. Na salát bychom neměli používat kovový nůž, ale trhat ho rukou, protože tak nedochází k chemické reakci a oxidaci vitaminu C. Také bychom měli vsadit především na sezonní potraviny. Například brokolice, mrkev, rajčata, kapusta, zelí, červená řepa, česnek, špenát, kiwi, citrony nebo mandarinky jsou antioxidanty přímo nabité. Úžasným zdrojem vitaminů B a C jsou ředkvičky, které obsahují také kyselinu listovou, vápník, draslík a karoten. Do jídelníčku zařaďte také bylinky: pažitku, petrželku, bazalku, medvědí česnek a řadu dalších. Při jarní očistě se nemusíte bát ani masa, pouze je třeba jíst je střídmě, různé druhy a kupovat jen to kvalitní. Ovšem nejdůležitější je dodržovat pitný režim. Dostatečný příjem tekutin, především čisté vody, podporuje vylučování toxinů z těla.

Vymačkejte si šťávy

Nastartovat tělo na očistný proces vám pomohou i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Šťávou z mrkve, celerových stonků, čerstvého mladého špenátu a hrsti petrželky dopřejete tělu mix pro očistu krve a tkání, neutralizaci kyselin a přestavbu buněk. Listová zelenina obsahuje chlorofyl, který pomáhá vyčistit kůži, ledviny a ozdravovat krev. Čerstvá šťáva z červené řepy podporuje metabolismus, napomáhá regeneraci jater a zároveň je detoxikuje. K zeleninovým džusům přidejte i ovocné, a to především v dopoledních hodinách. Urychlují metabolismus a mají alkalizující efekt na krev. Díky vysokému obsahu vlákniny podporují trávení. „Další výhodou je, že si zachovávají většinu živin a enzymů nezbytných k jejich vstřebávání. Děje se tak, protože se žádná ze surovin nezahřívá na teplotu vyšší než 42 °C,“ doplňuje Sabina Doskočilová.

Do jídelníčku zařaďte také bylinky: pažitku, petrželku, bazalku, medvědí česnek a řadu dalších.Foto: Sutterstock

Detoxikační procedury

Očistný rituál je vhodné podpořit i zvenku. Největším lidským orgánem, tedy kůží, se totiž dá odvést nemálo škodlivin a nastartovat i vnitřní ozdravné procesy. K tomu slouží především manuální lymfatická masáž, která pomáhá rozproudit mízní systém, čímž podporuje tok lymfy a dochází tak k odstraňování škodlivin. Účinnou detoxikační metodou je i medová masáž, která díky kompresním hmatům maséra a blahodárným látkám obsaženým v medu odstraňuje toxiny z těla a aktivuje vnitřní orgány. Pro podporu detoxikačních procesů v těle můžete využít, a to i v domácích podmínkách, koupele či zábaly. V horké vodě nechte rozpustit speciální sůl – například z Mrtvého moře, černou himálajskou nebo černou havajskou koupelovou sůl, která navíc obsahuje i aktivní černé uhlí, limetku a rozmarýn. Přidejte pár kapek esenciálního olej – bergamot, grep, pomeranč, citron, cypřiš, jalovec nebo skořici. Do vody vsypte ještě šálek jedlé sody, která pomáhá neutralizovat chemické látky, především chlor, a zvyšuje absorpci minerálů. Co se týká zábalů, ideální je rašelinový, dále z mořských řas nebo s obsahem jílů.

Pomohou i doplňky stravy

Pro podporu detoxikace organismu je vhodné do jídelníčku zařadit také kvalitní doplňky stravy. Látky v nich obsažené na sebe vážou škodlivé látky a pomáhají je z těla vylučovat. Vhodnými doplňky stravy, které mohou detoxikaci organismu podpořit, jsou například přípravky obsahující chlorellu. Tato sladkovodní řasa je schopna na sebe vázat těžké kovy a další škodlivé látky, které jsou následně z těla vyloučeny. V rámci detoxikační kúry je rovněž vhodné zařazení přípravků s probiotiky v kombinaci s prebiotiky. Probiotika zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry, zatímco prebiotika slouží jako zdroj energie právě pro probiotické bakterie a podporují jejich růst a aktivitu ve střevě. K dalším prostředkům, které jsou vhodné pro detoxikaci, patří silymarin – účinná látka byliny s názvem ostropestřec mariánský, který příznivě podporuje detoxikační procesy v játrech, velmi důležitém orgánu pro očistu organismu. Vhodný je i zelený jíl, který dokáže absorbovat nahromaděné škodlivé látky, vylučovat je a přitom se v organismu nevstřebávat. Vsadit ale můžete i na bylinné kúry. „K pročištění těla je vhodná směs bylinných výluhů z břízy, jalovce, ostropestřce a pýru. Tato kúra podporuje zdravou činnost jater a žlučníku. Střevní trakt očistí i tinktura z česneku, pelyňku, hořce a pupenů ořešáku amerického,“ doplňuje ještě bylinkářka Jarmila Podhorná. Vhodný je ale i aloe vera gel, který má výborné čisticí, detoxikační a antioxidační schopnosti. Navíc podporuje správnou funkci střev i zdravé trávení!

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock







Koupit časopis