čerstvé šťávy
Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Nastartujte tělo domácími šťávami

Vitaminy, minerály a další zdraví prospěšné a pro tělo důležité látky získáte pitím čerstvých ovocných a zeleninových džusů.

Hlavní složkou zdravé životosprávy je konzumace pěti porcí čerstvého ovoce a zeleniny denně. Jednu z těchto porcí můžeme nahradit šťávou – ať už ovocnou, zeleninovou nebo mixem obojího. Tu správnou službu, tedy posilování imunity, podporu trávení a detoxikaci organismu, vám dopřejí především šťávy vypité hned ráno. Vyděsila vás představa ranního rituálu spočívajícího v pracném vymačkávání šťávy z citrusů a marně si lámete hlavu, jak byste dolovali tekutinu z okurek nebo rajčat? Kupte si kvalitní odšťavňovač! Počáteční investice se vám mnohonásobně vrátí v podobě rychlé přípravy nepřeberného množství různorodých šťáv, ale především blahodárnými účinky na vaše zdraví.

Životabudiče

Ano, i tak by se daly ovocné šťávy nazvat. Čerstvá zelenina a ovoce, respektive šťávy, jsou zdrojem celé řady vitaminů, především pak vitaminu C, beta-karotenu, který si tělo následně přeměňuje na vitamin A, některé z řady vitaminů B, ale také draslíku, fosforu, hořčíku a dalších. Tyto vitaminy a minerály tvoří náš ochranný štít před různými onemocněními od rýmy přes chřipku až po rakovinu. Podílejí se také na podpoře činnosti enzymů, které pomáhají tělu maximálně vstřebat a využít zdraví prospěšné látky, přeměňovat je na potřebnou energii, dále jsou nezbytné pro posilování obranyschopnosti organismu, správné fungování nervové soustavy a mozku a udržují hormonální rovnováhu v těle.

Přednosti šťáv

Především je naše tělo dokáže strávit mnohem lépe než tuhé ovoce a zeleninu, ale nejdůležitějším pozitivním přínosem šťáv je mnohem lepší a vyšší vstřebávání a využití vitaminů a minerálních látek, které dané ovoce či zelenina obsahují. A právě pro zachování blahodárných účinků je nejlepší připravovat domácí šťávy z čerstvých surovin, protože vařením by ztratily mnoho živin, proteinů i vitaminů. Konzumace čerstvých šťáv také umožňuje mnohem rychlejší vstřebávání všech látek a enzymy v nich obsažené začnou na svých úkolech pracovat již po několika minutách od vypití. Ovocné a zeleninové šťávy jsou také doporučovány jako ideální součást detoxikačních a regeneračních kúr. Ovoce, v první řadě citrusy, je totiž bohaté na organické kyseliny, které se spolupodílejí na pročištění zažívací soustavy od škodlivin. Některé plody, například jablka a pomeranče, v sobě navíc skrývají pektin, tedy vlákninu, která zbavuje trávicí trakt nadbytečných tuků a toxinů. Zeleninové a ovocné šťávy také dokáží vyrovnávat a obnovovat kyselinobazickou rovnováhu, tedy zajistit optimální zásaditost v našem těle.

Pokud nemáte čas si připravovat si šťávy doma, můžete si je koupit. Kvalitní šťáva z obchodu má stoprocentní podíl ovocné nebo zeleninové složky a může být označena jako džus. Ten může obsahovat přírodní cukry pro úpravu kyselé chuti, vitaminy, minerály a například kyselinu citronovou. V žádném případě nesmí obsahovat konzervanty, sladidla, barviva a jiné přidané látky. Foto: Shutterstock

Ovocná lékárnička

Trápí-li vás zácpa, připravte si jablečnou šťávu, která vám navíc dodá železo, hořčík a draslík a svým obsahem pektinu pomůže se snižováním hladiny cholesterolu v krvi, stejně tak je účinná na snižování horečnatých stavů. Neprohloupíte, ani když sáhnete po borůvkách, které jsou jedním z nejúčinnějších přírodních antioxidantů s vysokým obsahem vitaminu C, beta-karotenu, železa, manganu, vlákniny, ale také taninu, který zklidňuje rozbouřená střeva, zastavuje průjem a likviduje choroboplodné zárodky. Nervový systém, ale také stav kostí, chrupavek, pokožky a zubů příznivě ovlivňuje kombinace vitaminu C, minerálních látek a stopových prvků, které v sobě skrývají třešně. Samozřejmě že pomyslnou jedničkou v pozitivním vlivu na lidské zdraví zůstávají citrusy a mezi nimi jsou králi pomeranče a citrony. Ale nebojte se je do šťávy nakombinovat s mandarinkami, limetkami či grapefruity. Dopřejete si tak vitaminovou bombu plnou vitaminů C a E, některých vitaminů z řady B, ale také selen, draslík, vápník, železo, kyselinu listovou, fosfor a další. Nejenže posílí vaši obranyschopnost vůči vnějším vlivům, ale také příznivě ovlivní hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak.

Lékárnička zeleninová

Vynikajícím pomocníkem v boji proti volným radikálům, při zvyšování obranyschopnosti a podpoře trávení je džus z mrkve, který je také zdrojem beta-karotenu, ze kterého si naše tělo umí vyrobit vitamin A, který jinak najdete pouze v živočišných produktech a který se stará o krásu a zdraví našich vlasů, nehtů, kostí a dobrý zrak. Rajčatová šťáva je skvělá nejen jako hlavní složka koktejlu Bloody Mary, ale je také zdrojem antioxidačních vitaminů A, C, E, železa, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu a dalších složek, které posilují psychiku a imunitu a kromě jiného i snižují krevní tlak. Ovšem jednou z největších předností džusu z rajčat je vysoký podíl vody a zároveň schopnost zasytit, právě proto je vhodný jako doplněk při dodržování nízkokalorických jídelníčků. Proti únavě a na obnovu energie je ideální listová zelenina, a tak zkuste do některé zeleninové šťávy přidat i špenát. Rozhodně však zkuste červenou řepu, která je důležitá pro tvorbu červených krvinek, čistí krev a prospívá ledvinám, žlučníku i játrům.

Dobrého pomálu

Platí i o pití domácích ovocných či zeleninových džusů. Vaší fantazii v kombinování různých druhů ovoce a zeleniny se meze nekladou, ovšem s množstvím vypitého moku už je to jinak. Většinu šťáv je ideální pít ráno, a to v množství přibližně 250 mililitrů, což je zhruba jedna sklenice. Pijte pomalu a v klidu, jen tak bude jejich účinek stoprocentní, ale hlavně v případě ovocných šťáv, které obsahuji hodně cukru, zabráníte šoku, který by organismu větší množství cukru způsobilo. V průběhu dne pak můžete vypít ještě jednu sklenici šťávy a nejlépe tak, že pokud jste ráno měli ovocnou, nyní si dejte zeleninovou a naopak. Samozřejmě jsou některé šťávy velmi husté nebo příliš sladké, a tak si je můžete naředit vodou, čímž tělu usnadníte i trávení obsažených živin.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock







Koupit časopis