Návštěva v italské kuchyni
Italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších z celého světa – chcete se i vy mít alespoň chvíli nejlépe? Nachystejte si některou z letních specialit!
Ossobuco s česnekem
Budete potřebovat:
50 ml olivového oleje
6 menších kusů ossobuca
80 g anglické slaniny
3 cibule
paličku česneku
snítku šalvěje
3 čerstvé bobkové listy
350 ml suchého bílého vína
650 ml drůbežího vývaru
sůl a pepř
400 g růžičkové kapusty
Předehřejte troubu na 150 °C. Do hrnce vhodného do trouby vlijte olej, rozehřejte ho a zprudka opečte maso po obou stranách dočervena (asi 5 minut). Poté maso vyjměte a dejte stranou. Opečte slaninu nakrájenou na nudličky a také dejte stranou. Zmírněte plamen a do vyprázdněného kastrolu vložte cibule pokrájené na plátky, oddělené stroužky česneku, šalvěj a bobkový list. Opékejte asi 8 minut dorůžova. Zalijte vínem a vývarem, vložte zpět maso i slaninu a přiveďte k varu. Přidejte sůl a pepř, přiklopte a pečte asi dvě a půl 2 hodiny, dokud nebude maso měkké a nezačne odpadávat od kostí. Na posledních 15 minut přidejte kapustu, zvyšte teplotu na 200 °C a nechte odklopené dopéct. Podávejte s dušenou rýží či bramborovou kaší.
Chlebíčky po italsku
Na 1 porci si nachystejte:
3 ks veky
trochu panenského olivového oleje na zakapání
100 g gorgonzoly
100 g prosciutta
hrst rukoly
několik výhonků čerstvého zeleného chřestu
2 lžíce oliv a kaparů
Troubu předehřejte na 200 °C. Plátky veky položte na plech a 2–3 minuty opékejte v troubě, aby zezlátly a byly křupavé. Troubu vypněte, zakápněte chleba olejem, pokryjte plátky gorgonzoly a vraťte do trouby, kde se sýr zlehka roztaví. Chřest (čerstvý zelený není třeba tepelně upravovat) obalte v prosciuttu, veky vyjměte z trouby a rozložte na ně vypeckované pokrájené olivy a kapary, rukolu a obalený chřest. Podávejte ještě teplé.
Italská cuketová polévka
Potřebné suroviny:
60 ml olivového oleje
lžíce česneku
hrst lístků bazalky
sůl a pepř
kilogram cuket
750 ml zeleninového vývaru
60 ml smetany
hrst hladkolisté petrželky, nasekané
50 g nastrouhaného parmazánu
K podávání:
čerstvě mletý pepř
strouhaný parmazán
Cukety pokrájejte na malé kousky. Na středním plameni rozehřejte v pánvi olej. Deset minut zvolna opékejte nadrobno nasekaný česnek, nasekanou bazalku a osolenou cuketu, dokud cuketa lehce nezezlátne a nezměkne. Opepřete, zalijte vývarem a vařte osm minut. Sejměte z ohně a tři čtvrtiny polévky rozmixujte dohladka. Rozmixovanou polévku vraťte zpět do hrnce a vmíchejte smetanu, petrželku a parmazán a podle chuti osolte. Při podávání rozdělte polévku do misek či talířů a ozdobte čerstvě mletým pepřem, petrželkou a posypte parmazánem. Podávejte nejlépe s opečeným chlebem.
Italská stehýnka
Přichystejte si:
6–8 kuřecích paliček
4 lžíce olivové pasty
olivový olej na pečení
dvě hrsti černých oliv bez pecek
cherry rajčátka
větší cibuli
sůl a pepř
Maso příčně nařízněte, do vzniklých řezů vetřete olivovou pastu a poté řezy spíchněte párátky. Cibuli přepulte a pokrájejte na tenké plátky. Rajčátka zbavte stopek a pokrájejte na menší kousky. Předehřejte troubu na 220 ˚C, kuřecí stehýnka potřete olivovým olejem a pečte spolu s cibulí a rajčaty dvacet minut, dokud kůže na paličkách nezezlátne. Po deseti minutách maso obraťte, troubu vypněte a nechte ještě deset minut dojít.
TIPY A RADY
- Telecí maso je chutné po pomalém dušení, díky němu se nevysuší. Aby bylo šťavnatější, je vhodné ho nejprve zalít tekutinou a zprudka osmahnout, aby se zatáhlo. Celé palice česneku se nebojte, při pomalém dušení se rozpeče a přidá pokrmu na chuti a vůni.
- Ossobuco (telecí kolínko s kostí) je milánskou specialitou. Je to nejen velmi chutné maso, ale i dietní – nízký obsah tuku vyrovnává vysoký obsah kolagenu, díky němuž je maso šťavnaté.
- Lilek se nechává vypotit, aby pozbyl hořkou příchuť.
- Při přípravě sušenek můžete část oliv nahradit nasekanými sušenými rajčaty.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock