Prevence,  Problém a řešení

Nebolí, což neznamená, že není zákeřný

Vysoký krevní tlak celé roky o sobě nemusí dávat vědět. Pak na sebe razantně upozorní až infarktem, srdečním selháním či mrtvicí. Tedy komplikacemi, které se zvládají mnohem hůře než samotný vysoký krevní tlak. Proto je důležité mít ho pod stálou kontrolou.

Které příznaky mohou naznačovat, že s vaším tlakem není všechno v pořádku? Patří mezi ně například častější bolesti hlavy, nadměrné pocení, hučení v uších, krvácení z nosu nebo podrážděnost. Není nic snazšího než si u lékaře či v lékárně nechat tlak změřit. A kdy už se jedná o arteriální hypertenzi? Když jsou naměřené hodnoty alespoň dvakrát během tří po sobě jdoucích návštěv lékaře vyšší než 140/90 mm rtuťového sloupce. První číslo označuje horní, systolický tlak, tedy ten, kterým působí krev na stěnu cévy v okamžiku stažení srdce, druhé číslo platí pro spodní, diastolický tlak měřený v okamžiku, kdy se srdce plní krví. Hypertenze může být primární, kdy nemusí být konkrétní příčina známá a obvykle se na ní podílí více vlivů, nebo sekundární, při níž je příčina známá, například onemocnění ledvin, těhotenství, užívání některých léků a řada dalších faktorů včetně nadváhy a nedostatku pohybu. V každém případě je důležité zahájit neodkladně léčbu, aby se předešlo závažným zdravotním komplikacím.

Odhalí ho prohlídky

Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze patří k nejčastějším onemocněním oběhové soustavy, jen u nás jím trpí téměř dva miliony lidí. Je opravdu nesmírně důležité uvědomit si, že po dlouhou dobu nemusí svému nositeli působit žádné obtíže, a právě proto je nutné jeho výši kontrolovat. K tomu slouží mimo jiné systém preventivních prohlídek, které bychom všichni měli absolvovat každé dva roky. Zhruba od pětatřiceti až čtyřiceti let by měření tlaku mělo být častější. Ke sledování jeho hodnot poslouží i domácí měření. Musí se ale provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou pacienta spíše stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů, ideálně vybavených Intelli manžetou, tvrdí odborníci.

Rozhodně ho nepodceňujte

S vysokým krevním tlakem není radno si zahrávat, protože neléčený ohrožuje řadu orgánů, například ledviny. Nefroangliskleróza, jak se onemocnění jmenuje, způsobuje v Evropě okolo osmi procent ledvinových selhání, v USA je to dokonce bezmála třicet procent. Mít svůj tlak pod kontrolou je důležité i pro snížení rizika infarktu myokardu, protože hypertenze obecně zdvojnásobuje možnost kardiovaskulárních onemocnění. Významně se také podílí na rozvoji aterosklerotických cévních změn a současně s dalšími rizikovými faktory podmiňuje stále vyšší výskyt cévní mozkové příhody – na ni umírá v naší republice zhruba 10 procent z celkového počtu všech zemřelých.


Předcházení vysokému krevnímu tlaku má stejná pravidla jako prevence oběhových onemocnění. Platí obecná doporučení zdravého životního stylu: dostatek pohybu, ideálně formou dlouhých procházek, a střídmá dieta. Zásadní význam má nekuřáctví, i jedna cigareta denně zvyšuje významně riziko mozkové mrtvice či infarktu myokardu. Foto: Shutterstock

Léčba je bezbolestná

Pochopitelně patří do rukou odborníků a spočívá v kombinaci úpravy životního stylu a užívání léků, které se nazývají antihypertenziva. V současné době je jich k dispozici několik skupin a každá má své specifické vlastnosti. Výběr těch nejvhodnějších pro konkrétního pacienta je vždy v rukou lékaře. Celkem výjimečně se může stát, že první volba neúčinkuje stoprocentně tak, jak by měla, ale správné řešení se vždy najde. Většina nemocných potřebuje k dosažení optimalizace a kontroly hypertenze spojení více léků. Je také možno využít tak zvaných fixních kombinací, tedy léků, které obsahují více účinných látek v jediné tabletce tak, aby se počet užívaných prášků snížil. Je nutné si uvědomit, že po zahájení medikamentózní léčby krevního tlaku může někdy trvat i několik týdnů, než se dosáhne plného účinku.

Nejen léky pomohou

Každý „vysokotlakař“ si bude muset sáhnout do svědomí a zamyslet se nad tím, jak žije, což bychom měli udělat všichni, protože dodržování zásad zdravého životního stylu je tou nejlepší prevencí nejen hypertenze, což potvrzuje i většina kardiologů. Předcházení vysokému krevnímu tlaku má totiž stejná pravidla jako prevence oběhových onemocnění. Platí obecná doporučení zdravého životního stylu: dostatek pohybu, ideálně formou dlouhých procházek, a střídmá dieta. Zásadní význam má nekuřáctví, i jedna cigareta denně zvyšuje významně riziko mozkové mrtvice či infarktu myokardu. Ať se nám to líbí nebo ne, režimovým opatřením především v oblasti stravy se ani při hypertenzi nevyhneme.

Jaké změny udělat?

Česká společnost pro hypertenzi například doporučuje jíst potraviny s obsahem nerafinované vlákniny, celozrnné místo bílého pečiva, rýži, luštěniny a především čerstvou zeleninu a ovoce. Důležité je upřednostňovat potraviny s nízkým obsahem tuku a soli, u mléčných výrobků sáhnout po netučných nebo polotučných. Masu není zapotřebí se vyhýbat, ale měli bychom se zaměřit na příjem drůbežího, králičího a vůbec libového masa na úkor tučného a červeného. Ryby jsou velice zdravé a rozhodně bychom je měli jíst častěji, ovšem nikoli smažené, ale například grilované nebo upravené na minimálním množství tuku či v páře. V přiměřené míře, tedy spíše menší než větší, bychom měli do jídelníčku zařadit i ořechy, které obsahují řadu prospěšných látek, ale ne slané. Příjem soli je naopak nutné co nejvíce snížit stejně jako spotřebu cukrů, které způsobují obezitu. A jedna z nejdůležitějších rad zní: vždy si rozmyslete, zda porce jídla, kterou máte před sebou, není příliš velká! Ono skutečně platí, že méně je mnohdy více. Což ovšem neplatí o pohybu, který je nedílnou součástí změny životního stylu. Pravidelný pohyb, stačí i chůze, je minimálně půlkou úspěchu preventivních i léčebných opatření.

Krevní tlak v těhotenství

U některých žen dochází v průběhu těhotenství k problémům se změnou krevního tlaku, a to i v případě, že se dosud s ničím takovým nesetkaly. Správný krevní tlak by měl mít i v tomto období hodnotu okolo 120/80, může být mírně vyšší. Stejně jako s vyšším krevním tlakem se během těhotenství mohou objevit problémy s tlakem nízkým. Ať už se hodnota vašeho krevního tlaku snížila či zvýšila, v obou případech dbejte na zdravou stravu, omezte příjem soli, dodržujte pitný režim a omezte namáhavé aktivity. Choďte na pravidelné kontroly k lékaři, pořiďte si domů tlakoměr a měřte se i mimo ordinaci. Na nízký krevní tlak pomůže pomalé vstávání ze sedu či lehu, pravidelné stravování po menších porcích, dostatek tekutin a také krátké, ale pravidelné procházky.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis