Několik tipů na „zdravá“ předsevzetí
Lékaři jsou si jisti, že lidské zdraví lze v největší míře ovlivnit zdravým způsobem života!
Zdravý životní styl vám může pomoci posílit imunitu, zhubnout a vytvarovat si postavu či dokonce oddálit stárnutí. Navíc platí, že i malé změny mohou mít pro vás v budoucnu zásadní význam. A pokud váháte, zda je s vaším životním stylem vše v pořádku, poradíme vám, které změny byste měli do svých novoročních předsevzetí zařadit především, aby z toho vaše zdraví nejvíc profitovalo.
Přestaňte kouřit
Kuřáci umírají dříve, vyskytují se u nich mnohem častěji onemocnění srdce a cév a zhoubné nádory. Ani toto stále opakované a opětovně potvrzované zjištění nevede k tomu, že by v populaci kuřáků ubývalo. Naopak kuřáků přibývá zejména mezi mladistvými. Dokonce zákaz kouření od lékaře se setká s úspěchem jen zcela ojediněle. Aby kuřák s kouřením přestal, je totiž nutné, aby byl sám motivovaný, aby chtěl sám přestat kouřit. K tomu mu mohou pomoci dnes už běžně dostupné pomůcky pro odvykání – nikotinové náplasti, žvýkačky či léky. Ale nejlepší je využít přímo specializované ambulance pro odvykání kouření.
Jezte ještě o něco zdravěji
Na první pohled vypadá, že v oblasti stravovacích návyků jsme se za poslední desetiletí výrazně zlepšili. Pomalu se z domácností vytrácí bůček, sádlo a slanina a v našem jídelníčku se objevuje čím dál více zeleniny. Na druhou stranu se stále více lidí stravuje ve fast foodech, kde dominují smažená jídla s vysokým obsahem soli. Nejlépe pro své zdraví uděláte, když budete jíst pestrou a racionální stravu s dostatkem vlákniny, která zahrnuje ovoce a zeleninu, maso, mléčné produkty a vejce. Právě taková strava je plně dostačující a mnohdy není ani potřeba žádných doplňků stravy či vitaminových preparátů.“
Sledujte svůj pitný režim
Aby lidské tělo fungovalo spolehlivě, měl by člověk vypít denně alespoň 2 – 2,5 l tekutin denně. Pro každodenní příjem tekutin je zcela optimální voda z kohoutku, která je v ČR pod bedlivým dohledem, musí splňovat daná kritéria a je pravidelně kontrolovaná. Vhodné jsou různé druhy čajů, zejména čaje zelené či ovocné, samozřejmě neslazené, nebo minerální vody. Vždy je ale dobré znát složení minerální vody, kterou pijeme pravidelně. Nízce a středně mineralizované vody (údaj naleznete na etiketě) lze pít bez omezení, při sportovní zátěži a v horku jsou vhodné více mineralizované vody k doplnění solí. Místo minerální vody lze ztrátu minerálů nahradit i nízkoalkoholickým či lépe nealkoholickým pivem v rozumné míře. Je však třeba mít na paměti, že 0,5 l běžného výčepního piva obsahuje energii asi 550 kJ, což je energie obsažená v devíti kostkách cukru!
Třikrát týdně si naordinujte pohyb
Pravidelná tělesná aktivita a pohyb jsou pro zdraví zkrátka nepostradatelné. Můžete se snažit jíst zdravě jakkoli, není-li na druhé straně adekvátní energetický výdej, přichází vaše snažení vniveč. O hubnutí ani nemluvě – to je bez zvýšení fyzické aktivity v podstatě nemožné. A kolik bychom měli cvičit? Minimem by mělo být cvičení 30 až 40 minut asi třikrát týdně. Ideální jsou takzvané aerobní aktivity, tedy jízda na kole, in-line bruslení, běh či aerobic. Ale pomohou i pravidelné procházky ostřejším tempem.
Pokud máte nadváhu, zhubněte
Hlavně proto, že nadváha je rizikovým faktorem celé řady civilizačních onemocnění, cukrovkou počínaje a infarktem či mrtvicí konče. Pro shození nadbytečných kil, a hlavně udržení dosaženého výsledku je především nutná úprava stravovacích návyků, každodenní pohyb a důsledné dodržování stanoveného režimu. Co ale zdůrazňují odborníci především, je to, aby hubnutí bylo pozvolné a plynulé, jinak se nevyhneme dobře známému jo-jo efektu, kdy jsou kila jakoby mávnutím proutku zpátky. Pravda také je, že každý jsme jiný, a proto také na každého působí malinko jiný mechanismus hubnutí. Je to dáno genetikou, ale i rozdíly v rychlosti metabolismu. Mnoha lidem pomáhají přírodní prostředky (fytofarmaka) nebo speciální diety doplněné vlákninou (dietetika). Pokud ale nic z vyjmenovaného nezabírá, je lepší požádat o pomoc lékaře.
Kontrolujte svůj stres
V nadměrném množství poškozuje stres naši psychiku. Může vyvolat podráždění, nervozitu, úzkost nebo depresi. Stres škodí i tělu, a tak nás bolí nás záda, cítíme se unavení, jsme častěji nemocní nebo trpíme migrénami. Proto je nutné využívat všechny možné způsoby, jak se stresu ubránit. Tím nejjednodušším je umění kvalitně odpočívat. Nejvíce však pomáhá pravidelná aktivní relaxace v podobě nějaké formy pohybu, masáže, koupele a jiné příjemné rozmazlování. Hlavní je však, aby byla práce vyvážena adekvátním množstvím odpočinku.
Postarejte se o kvalitní spánek
Spánek spolu se zdravým jídelníčkem a zvládáním stresu patří mezi tři nejdůležitější podmínky dobrého zdraví. Toho fyzického i psychického. Spíme-li dobře, hrozí nám mnohem méně psychické nemoci, především různé úzkostné stavy a deprese a lépe zvládáme i stres. Když spíme, klesá i tělesná teplota, což znamená, že šetříme energií. Snižuje se tempo látkové výměny a tělo se může věnovat obnově zničených tkání a buněk. Při spánku také mozek zpracovává informace, seřazuje je a zbytečné vyřazuje. Vědci také prokázali, že v průběhu spánku se buňky v krvi, odpovídající za boj s infekcí a obranyschopnost, více mobilizují, rychleji vnikají do tkání a očisťují je i od nepřátelských bakterií a virů. I proto nedostatečný spánek snižuje imunitu. Abyste se v noci skutečně zregenerovali, neměli byste podle odborníků před spaním jíst těžká jídla, cvičit a těžce fyzicky pracovat, pít kávu a čaj, dopřávat si příliš mnoho alkoholu, který sice urychluje usínání, ale způsobuje nekvalitní spánek. Důležitá je i dobrá postel nebo vyvětraná ložnice, ve které by mělo být spíše chladněji, a hlavně tma.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock