Nenápadný záškodník jménem herpes simplex
Víte, že jde o nejrozšířenější virové onemocnění, které čas od času potrápí drtivou většinu populace? Jeho zákeřnost spočívá v tom, že někdy i celá léta vyčkává, než se probudí k životu.
Sbalíte se na dovolenou, vyrazíte s celou rodinou, ale vůbec netušíte, že s sebou vezete ještě jednoho člena. Objeví se v ten nejméně vhodný okamžik. Ohlásí se pálením na rtu, a to už budete vědět, že minimálně týden strávíte ve společnosti oparu. K jeho vzniku přispívají měrou vrchovatou především stres a oslabená imunita, ale také různé infekce. Lze oparu předejít a jak urychlit jeho hojení? Máme pro vás několik rad.
Jak to, že někdo na opary trpí a jinému se vyhýbají?
Opar neboli herpes simplex je velmi nakažlivé infekční onemocnění, které postihuje hlavně sliznici a kůži úst, ale objevit se může i na genitáliích nebo v oku či v jeho bezprostřední blízkosti. Drobné puchýřky a vřídky způsobuje vir.Většina lidí, podle posledních statistik je jich až 90 procent, kteří v dospělosti trpí opary, se infikuje virem herpes simplex typu 1, který postihuje rty, ústa, oblast kolem nosu a výjimečně i oči už v dětství. První infekce může proběhnout naprosto bez příznaků a povšimnutí. Jenže pak se virus pohodlně zabydlí a doslova si vegetuje v lidském těle, nejčastěji v nervovém gangliu trojklaného nervu v oblasti spánku na hlavě. Tam čeká na správný okamžik a svou doslova životní příležitost. Ta přichází v okamžiku, kdy je náš imunitní systém oslaben. Rizikovými obdobími jsou i horečnatá onemocnění, menstruace, žaludeční obtíže či virová onemocnění, jako jsou nachlazení nebo chřipka. Ovšem vliv na vznik oparu mají i vítr, chlad, ale také sluneční UV záření. Virus se aktivuje, putuje podél nervu a způsobí nový výsev oparu. Další možností jak se nakazit je kontakt s postiženým člověkem, který je po celou dobu výskytu oparu infekční.
Jak si s ním poradit
Herpes simplex bohužel nejde nijak deaktivovat. Lidé, kteří mají sníženou imunitu a opary je sužují často a ve velkém rozsahu, povětšinou preventivně užívají antivirotika. Ta lze nasadit také při prvních příznacích (pálení a mravenčení) jako pětidenní intenzivní léčbu při výsevu oparu. Antivirotika vám může předepsat pouze lékař. Lékař vám může kromě virostatik pomoci i aplikací vakcíny, biostimulačním laserem, předepsáním celkových antibiotik a doporučením vhodných analgetik. Většina těch, kteří trpí na opary, ovšem volí samoléčbu, a to nejčastěji lokálními virostatiky jako jsou například krémy. Lokální virostatikum omezuje množení viru, ale pouze v případě, že je začneme aplikovat včas, tedy ihned při prvních projevech. Nevýhodou především u krémů je možnost kontaminace přes prsty, a také to, že je velmi snadno olížeme nebo smyjeme. Další nevýhodou je, že tyto krémy jsou drahé, a kvůli vysoké infekčnosti by se rozhodně neměly schovávat na další použití.
Pomoc z domácích zdrojů
První pomocí, která přinese úlevu od nepříjemného pálení, je přiložení chladného vlhkého sáčku čaje Earl Grey, který je nutné zalít vroucí vodou a pak ho nechat vychladnout. V laboratorních podmínkách vykazují protivirovou aktivitu tea tree olej a výtažky z eukalyptu. Také se ukázalo, že velmi účinné proti virům z kategorie herpes je pravidelné používání krému obsahujícího koncentrovaný extrakt ze sušených listů meduňky a podobné vlastnosti má i sibiřský ženšen. Úlevu přinesou také zklidňující bylinky jako je například heřmánek, který můžete aplikovat v krému či gelu nebo jako chladné sáčky heřmánkového čaje. Vsadit ale můžete také na rebarboru, která podle jedné čínské studie dokáže, a to dokonce i v malé dávce, zarazit šíření viru herpes simplex, a zároveň pomáhá i v prevenci. Další výzkum potvrdil, že krém ze šalvěje a kořene rebarbory je stejně účinný jako lokálně používaný acyklovir. Projevy spojené s výsevem oparu, ale i urychlení léčby, poskytuje rovněž potírání vodným extraktem propolisu.
Nutriční terapie jako prevence
Kromě toho, že byste měli minimalizovat vliv stresu a posilovat co nejvíce imunitu, by vám neměla chybět ani strava bohatá na vitaminy a minerály (především vitamin C, vitamin E, selen). Pokud na opary trpíte, jistě víte, že k jejich výsevu přispívají i některé potraviny, a proto se vyhýbejte ořechům, a to hlavně kešu a arašídům, obilovinám, příliš kořeněným jídlům, a bohužel i tolik oblíbené čokoládě. Výzkum dokázal, že vitamin C a flavonoidy dokážou zkrátit trvání příznaků doprovázejících opar na méně než polovinu. Už při prvním pocitu pálení tedy jezte co nejvíce ovoce, a to nejlépe citrusů. Mezi nimi vítězí grapefruit, který je bohatý nejen na vitamin C, ale také na flavonoidy. Navíc by vaše tělo mělo mít celoročně dostatečný přísun vitaminu B12. Podle odborníků není od věci nasadit si celoroční nebo alespoň tříměsíční b – komplexovou kúru. Do jídelníčku byste měli zařadit i selen, který potlačuje množení některých virů.
Zkuste relaxační cvičení
Jak už jsme si řekli, nemalou měrou přispívají k výsevu oparu stres, úzkost, starosti a depresivní stavy. Právě proto není vůbec od věci vyzkoušet i některé relaxační techniky, které dokážou zmírnit dopad stresu na lidské zdraví nebo zcela odbourat jeho vliv. Můžete vyzkoušet například hypnózu, břišní dýchání a meditaci; ty zpomalují srdeční a dechovou frekvenci a pomáhají zvládat stres. Vyzkoušet můžete i cvičení typu jóga nebo tai- či, které prospívají jak tělu, tak duši, a umějí člověka naučit být v pohodě. Mnoho odborných studií prokázalo, že zvládání stresujících životních situací vede zároveň k posílení imunitního systému člověka a k celkovému zlepšení fyzického i psychického zdraví.
Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock
Alternativní způsoby léčby
Jste – li příznivci homeopatické léčby, můžete při potížích s opary využít jejích léků. Nejčastěji doporučovaným homeopatickým lékem při akutním výsevu oparu je Rhus toxicodendron. Ten se doporučuje především těm, u nichž se svědění a bolestivost mírní působením tepla. Dalším homeopatickým lékem, jejž můžete zkusit, je Natrum muriaticum; doporučuje se lidem s oparem na rtech, a to jak při akutním výsevu, tak jako forma prevence. Můžete vyzkoušet také čínskou bylinnou léčbu. Ta doporučuje na akutní výsev Pilulku hořce, což je směs bylin – například kořen anděliky čínské, sušený list indigovníku nebo kořen reveně. Opar můžete potírat také pastou obsahující indigo v prášku.