Neodkládejte očkování proti chřipce!
S příchodem podzimu a chladnějších dnů se neodvratně blíží nejen Vánoce, ale také chřipková sezóna. Zejména starším lidem se proto doporučuje v tomto období očkování proti chřipce, které je nejúčinnější prevencí proti tomuto nevyzpytatelnému onemocnění. K dispozici je několik druhů vakcín, které jsou určeny pro různé skupiny lidí. Moderní vakcíny již respektují například specifika stárnoucího organismu nebo obavu dětí z injekcí.
Chřipka je virové onemocnění, které může postihnout kohokoli, pro starší nebo chronicky nemocné lidi však představuje zvláštní riziko. Jejich imunitní systém má omezenou schopnost bránit se virům a bakteriím, což znamená, že je náchylnější k infekcím. U seniorů se k věku přidávají i chronická onemocnění, jako je cukrovka, astma a srdečně-cévní nemoci, která jsou pro imunitu zatěžující. Stárnoucí nebo chronickou nemocí oslabený organismus je pak méně schopný bránit se viru chřipky a průběh nemoci se může snadno zkomplikovat nebo skončit fatálně – podle statistik až 70–85 % těch, kteří jí podlehnou, jsou právě lidé starší 65 let.
„Chřipkový virus může u starších osob vést k bakteriální superinfekci nebo zhoršit stávající chronické onemocnění. Častými komplikacemi chřipky ve vyšším věku jsou zápal plic či zánět srdečního svalu,“ upozorňuje MUDr. Lukáš Kohout z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Prodělaná chřipková infekce navíc několikanásobně zvyšuje riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Na pozoru by se měli mít ale i mladší a zdraví lidé.
Odlišné vakcíny pro účinnou ochranu v různém věku
Riziko těchto komplikací, hospitalizace a úmrtí významně snižuje každoroční očkování proti chřipce. Lidé starší 65 let i chronicky nemocní pacienti mají navíc toto očkování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. „Imunitní systém s přibývajícím věkem ztrácí schopnost udržet si hladinu protilátek, které se tvoří po očkování a které nás mají chránit před infekcí. Hladina těchto protilátek se však u starších lidí snižuje rychleji,“ vysvětluje MUDr. Kohout. S ohledem na věková specifika organismu jsou v současné době k dispozici i různé typy chřipkových vakcín pro různé věkové skupiny a jejich použití je upraveno i v doporučeních České vakcinologické společnosti. „Zároveň je třeba znovu vyvrátit častou obavu, která mnoha lidem v očkování brání, že jeho vedlejší účinky jsou ve srovnání s možnými riziky spojenými s chřipkou zanedbatelné. Případné reakce po podání vakcíny jsou většinou mírné a přechodné a obvykle odezní během několika dnů. Jsou tedy malou cenou za ochranu před závažnými následky chřipky,“ zdůrazňuje MUDr. Kohout.
Text redakce, foto: Shutterstock