Neplodnost řeší každý pátý pár. Jaké jsou nejčastější metody léčby?
O neplodnosti se mluví tehdy, pokud se páru nedaří otěhotnět navzdory pravidelnému nechráněnému sexu po dobu jednoho roku nebo déle. Rozhodně nejde o ojedinělý problém. Podle statistik se v ČR týká 20 % populace, tedy každého pátého páru, který se snaží o početí. A tato čísla narůstají. Neplodnost má řadu příčin u žen i mužů, většina z nich je ale naštěstí léčitelná. Jak otěhotnět, když to nejde? Reprodukční medicína naštěstí nabízí řadu možností.
Příčiny neplodnosti mužů a žen
Odborná studie z magazínu Journal of Human Reproductive Sciences říká, že neplodnost je způsobená ze 40 % ženskými nemocemi, z 10 % mužskými nemocemi, z 10 % kombinací obou partnerů. Zbytek tvoří páry, u kterých nelze příčinu neplodnosti zjistit. V případě mužů jde nejčastěji o sníženou kvalitu spermatu (například menší množství spermií či nižší pohyblivost). Stejně jako u žen zde hrají roli hormonální poruchy a také genetické abnormality.
U žen jsou nejčastěji na vině ovulační poruchy, hormonální poruchy, ale také vyšší věk, ve kterém ženy začínají se snahou otěhotnět. Podle odborníků je ideální poprvé otěhotnět mezi dvacátým a třicátým rokem života. Schopnost otěhotnět se snižuje už po 30. roce života, dalším zlomem je 35. rok. Na vině bývají i konkrétní nemoci, především endometrióza, záněty, pohlavní nemoci nebo nádorová onemocnění pohlavního ústrojí. Negativní vliv má také špatný životní styl (přemíra stresu, kouření, alkohol).
Volba léčebné metody začíná vyšetřením
Léčbu neplodnosti známe pod pojmy jako je asistovaná reprodukce nebo také umělé oplodnění. Existuje řada metod. Nejčastěji jde o podávání léků, hormonů nebo manipulaci se zárodečnými buňkami (spermie, vajíčka – ať už partnerů, nebo darovaná). První kroky páru po neúspěšných pokusech o miminko obvykle směřují ke gynekologovia následně do centra asistované reprodukce. Po registraci a anamnéze následuje doporučení vhodného vyšetření. Ta až v 80 % odhalí příčinu neplodnosti.
Nejčastější je ultrazvukové vyšetření, laboratorní vyšetření krve a také hysteroskopie, která umožňuje vyšetřit vnitřní prostředí dělohy a odhalí např. neprůchodnost vejcovodů. V některých případech se přistupuje ke genetickému či imunologickému vyšetření. Muži podstupují vyšetření na spermiogramu. Na základě výsledků se stanovuje další postup a výběr léčebné metody. Obvykle se začíná s jednoduššími metodami a pokud jsou neúspěšné, volí se ty složitější.
Jak zvýšit šanci na otěhotnění?
Pokud se delší dobu snažíte otěhotnět, začnete se dříve nebo později zajímat o to, jak otěhotnění podpořit. Někdo věří babským radám, jiní spíše odborníkům. Pro podporu plodnosti lze užívat vitamíny – např. arginin (tzv. semi-esenciální aminokyselina, která dokáže např. zvýšit množství a pohyblivost spermií a tvorbu poševního sekretu), vitamín D či kyselinu listovou. Tu je vhodné užívat i v prvních měsících těhotenství. Z bylinek můžete sáhnout po maliníku či kontryhelu, které by měly příznivě ovlivňovat plodnost. Jestli doplňky nebo bylinky skutečně fungují, na to žádná data neznáme – ale přinejmenším neuškodí.
Podpořit otěhotnění lze také vhodnou medikací. Jde o léky, které stimulují ovulaci u žen a zvyšují produkci spermií u mužů. Proces vypadá tak, že žena v prvním týdnu menstruačního cyklu užívá antiestrogeny. Následně se pomocí injekčně aplikovaných hormonů vyvolá ovulace, a to ve chvíli, kdy má děložní sliznice dostatečnou výšku a vaječníkové folikuly jsou zdravé. Díky tomu má pár šanci na otěhotnění přirozenou cestou bez složitějšího zásahu.
Další možností léčby neplodnosti je tzv. intrauterinní inseminace (IUI), kdy se spermie zavede do dělohy během ovulace. Celý proces je často podpořen užíváním léků na podporu ovulace, aby šance na otěhotnění byla co nejvyšší. Je vhodná pro ženy, u kterých je neplodnost způsobena imunologickými faktory nebo u žen s neprůchodnými vaječníky, a také u mužů se sníženou pohyblivostí či množstvím spermií.
Jak probíhá umělé oplodnění?
Pokud tyto metody nejsou úspěšné, přistupuje se ke složitější léčbě, obecně známé jako umělé oplodnění. Patří sem metoda IVF (in vitro fertilizace), kdy je vajíčko uměle oplodněno mimo tělo ženy (odtud také pochází lidové označení „děti ze zkumavky“). Provádí se na specializovaných IVF klinikách nebo v centrech asistované reprodukce, kde vajíčka a spermie nejprve odeberou (pokud nepochází od dárců), vyberou nejkvalitnější a spojí je. Embryo se vyvíjí ve speciálních inkubátorech a každý den se posuzuje jeho vývoj. Do dělohy ženy se přenese zhruba po 2 až 6 dnech. Tento zákrok není bolestivý, provádí se ambulantně za plného vědomí pacientky.
Obdobou IVF je kryoembryotransfer, v rámci kterého musí žena podstoupit hormonální stimulaci vaječníků pro podporu vývoje folikulů. Následně dojde k odběru vajíček, obvykle se odebírá více najednou. Nejkvalitnější z nich jsou spojeny se spermií. Embrya, která se nevyužijí pro embryotransfer, se zmrazí pro pozdější využití.
Řada párů se po transferu embrya přirozeně zajímá o to, jak zvýšit šanci na jeho úspěšné uhnízdění. Odborníci doporučují lehčí odpočinek, ale nemá smysl několikadenní pobyt na lůžku. Spíše jde o to vyhnout se silovému cvičení. Nedoporučuje se také příliš horká sprcha či koupel, které by mohly vývoj embrya poškodit.
Co obnáší léčba neplodnosti?
Léčba neplodnosti je náročná jak z fyzického, tak i psychického hlediska. Nikdo neví, jak dlouho bude trvat, než se dočká vytouženého těhotenství – proto je důležité seznámit se předem se možnostmi a zvážit všechna pro a proti. Kromě toho jde i finančně náročné řešení, zejména při opakovaných pokusech. Pokud vás zajímá, jaká je cena umělého oplodnění, podívejte se na konkrétní centra asistované reprodukce. Zjistěte si také, zda a v jakých případech hradí léčbu neplodnosti vaše pojišťovna.