Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení

Oči a ochrana před sluncem

Před poškozením zraku vás ochrání dobré sluneční brýle, klobouky se širokou krempou, ale i takzvaný španělský filtr.

Stejnou péči, jakou v letních měsících věnujeme pokožce a vlasům, je nutné dopřát i očím, které jsou jedněmi z nejcitlivějších (a také nejvzácnějších) lidských orgánů. Důmyslný obranný mechanismus vytvořilo už naše tělo tím, že jsou oči umístěny v oční štěrbině a chráněny víčky, řasami a obočím, ale to nestačí. A tak se o to, aby ochrana byla co nejdokonalejší, musíme postarat také my sami. Víte, jak?

Nepřítel číslo jedna – UV záření

V letních měsících ohrožuje oči hlavně UV záření, které poškozuje oko hned na několika frontách. Ohroženy jsou spojivky, rohovky, čočky a sítnice. Slzení, bodání, svědění a otoky očí a víček jsou jen prvními, ale zdaleka ne banálními příznaky. Dlouhodobé vystavování očí ultrafialovému záření může stát u vzniku šedého zákalu, ale také za onemocněním oční rohovky, které může přejít až do infekce s trvalými následky. UV záření je také jedním z rizikových faktorů vzniku makulární degenerace – věkem podmíněného poškození sítnice. Při tomto poškození se v centrální části sítnice vytvoří jizva a pacient není schopen číst, psát ani sledovat televizi. Pokud se toto onemocnění rozvine, je jeho léčba velmi obtížná. Jestliže vám při čtení těchto řádků začaly slzet oči, nepatrně v nich píchá a přijde vám, že se text tak divně rozmazává, vězte, že se jedná jen o jakýsi podmíněný reflex způsobený pouze naší psychikou. Pokud ale nebudete své oči chránit, může být z reflexu smutná realita.

Módní doplněk? Ano, ale hlavně ochrana!

Nabídka slunečných brýlí je dnes natolik široká, že se trefí do vkusu, tvaru obličeje i preferovaných módních trendů každého z nás. Sluneční brýle zlepšují během dní zalitých sluncem vidění a jsou důležitou ochranou zraku nejen před ostrým slunečním světlem a UV zářením, ale také před větrem, drobným hmyzem a prachem. Nezbytné jsou samozřejmě pro řidiče a sportovce, protože je chrání před oslněním. Při nákupu slunečních brýlí dávejte přednost optikám a zapomeňte na tržnice. Tam sice koupíte brýle vypadající krásně, téměř až značkově, ale nevalné kvality a bez jakékoli záruky, že váš zrak opravdu ochrání. Kvalitu skel nebo používaných fólií nemáte jako laik šanci poznat. V optice by vám na požádání měli ukázat prohlášení o shodě, které garantuje ochranné parametry stanovené evropskými normami.

Jak je vybírat?

Kromě toho, aby se vám brýle líbily, věnujte pozornost tomu, jak vám takříkajíc sednou. Tedy jestli vás pacičky netlačí, nemáte-li brýle nakřivo, jestli přes ně dobře vidíte a nezkreslují-li váš pohled na okolní svět. Většina slunečních brýlí není opatřena skly, ale speciální fólií, které jsou lehčí a například při pádu z kola je jejich rozbití méně nebezpečné. Kromě svého vkusu se ale řiďte také tím, k jakému účelu brýle potřebujete. Například kovové obruby se nehodí na sport – naopak bezobroučkové nebo ty opatřené neklouzavými nosními opěrkami jsou pro sportovní aktivity ideální. Pozornost věnujte i tvaru brýlí, sluneční svit by neměl pronikat ani shora, ani ze stran, proto volte brýle větší a se širšími stranicemi.

Zabarvení je důležité, ale UV filtr důležitější!

Pokud si myslíte, že čím tmavší fólie, tím vyšší ochrana, jste na velkém omylu. Tmavé brýle bez UV filtru jsou pro oči větší pohromou než brýle žádné. Když totiž nemáte brýle, zafunguje ochranný reflex oka, kterému se při pohledu do slunce zúží zornička, a do očí tím pádem proniká méně světla s UV zářením. Nasadíte-li si černé brýle, avšak bez ochranného filtru, zorničky nijak nereagují a i při pohledu do slunce zůstávají rozšířené, čímž je oko vystaveno plné dávce ultrafialových paprsků. Co se týče barvy fólie, odborníci doporučují šedou, která je prý nejpřirozenější, ale samozřejmě záleží na vás. Na výběr máte od černé přes zelenou, červenou, žlutou až po hnědou.

Filtry v dioptriích

Jsou-li běžnou, ale hlavně nutnou součástí vašeho každodenního života brýle dioptrické, měli byste už při jejich nákupu zvolit skla obsahující UV filtr. Dalším řešením jsou sluneční dioptrické brýle, kterými ovšem rozšíříte portfolio brýlí, které budete muset nosit s sebou, protože v místnosti je zřejmě budete muset vyměnit za čiré dioptrické brýle, o čtení ani nemluvě. Je zde ještě možnost koupě takzvaného slunečního klipu, který můžete jednoduše nasadit na brýle, které nosíte. I když to bude znít drasticky, tak v úvahu přichází i operace, která vyřeší nejen potíže s dioptrickou vadou, ale poskytne i ochranu před škodlivým zářením. U některých očních operací se totiž původní čočka nahrazuje novou – umělou nitrooční čočkou, která je vybavena UV filtrem.

Informace o kategorii slunečního filtru, tedy ochraně proti UV záření, najdete na etiketě nebo na stranici brýlí. Stupnice filtrů se pohybuje od 1 – image, tedy žádná ochrana, přes 2 – velmi slabá ochrana, 3 – dobrá ochrana, 4 – velmi kvalitní ochrana – až konečně 5, což je nejvyšší možný stupeň ochrany. V našich podmínkách volíme stupeň 3 nebo 4. Pokud jedete k moři nebo hor, rozhodně sáhněte po intenzitě UV filtru 4 nebo 5. Foto: Shutterstock

Nepřítel číslo dvě – near UV záření

Že jste o něčem takovém nikdy neslyšeli? Není divu, o tom, že UV záření je nebezpečné víme, ale méně často se mluví o near UV záření, což je modrá složka světla, která je ve spektru poblíž UV vlnových délek. Toto záření je přítomné v běžném denním světle a je nebezpečné hlavně pro lidi po operaci šedého zákalu, při které se odstraňuje původní zakalená čočka a nahrazuje novou, umělou nitrooční čočkou. Nejčastěji je opatřena běžným UV filtrem, který ovšem nechrání právě před modrým světlem, jehož dlouhodobá expozice může přispívat k vyvolání postižení centrální části oční sítnice, které se projevuje skvrnou v centru zorného pole, což znamená, že znemožňuje úkony vyžadující dobré centrální vidění, jako je čtení nebo psaní. Ochranu před near UV zářením poskytuje takzvaný španělský filtr (dostal název podle oční lékařky Celie Sánchez Ramosové ze Španělska) a který je i součástí unikátních žlutých nitroočních čoček.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock







Koupit časopis