Péče o cévy se rozhodně vyplácí
Infarkt, mozková příhoda, plicní embolie, angina pectoris, ischemická choroba dolních končetin a mnohé další zdravotní komplikace nám hrozí, když zanedbáme péči o své cévy. Víme to, ale přesto jim mnoho pozornosti nevěnujeme. Je načase to změnit.
Nepříjemnosti s ucpaným odpadem v domácnosti zažil asi každý. V lepším případě stačilo ho pročistit některým z prostředků k tomu určených, v tom horším ho provázelo vytopení bytu vlastního i sousedů, shánění instalatérů, rozkopání podlahy, jednání s pojišťovnou… zkrátka samé potíže. Každý, kdo něco takového zažil, se snaží takovým patáliím předejít. Ovšem málokdo si uvědomuje, že úplně stejně jako odpad se mohou ucpat cévy. Zdá se vám to přirovnání poněkud přitažené za vlasy? Možná, ale faktem je, že na stěnách cév se také ukládají nánosy především v podobě tuku, které tam být nemají. Když se nebudeme starat o pročišťování, potopa sice nevznikne, ale neprůchodnost cév ano. A ta bude intenzivně napomáhat vzniku kornatění tepen, tedy ateroskleróze. Problémy, a ne malé, budou na světě. Takže je rozhodně lepší věnovat cévám patřičnou péči a nepříjemnostem předcházet.
Kde hledat příčiny
Neprůchodnost cév způsobuje ukládání tuku na jejich stěnách, kterému napomáhá zvýšený LDL cholesterol – to je ten, který označujeme jako zlý. V místech, kde se částečky tuku, odborně řečeno tukové plátky neboli aterogeny, ukládají, dochází k zúžení, tak zvanému průsvitu, cévy se stávají křehčími a méně pružnými a krev jimi proudí mnohem obtížněji. Ztížený průtok krve znamená nedostatek kyslíku a jak známo, nedostatek kyslíku představuje zvýšené riziko vzniku řady život ohrožujících stavů. Pokud nebudeme o cévy pečovat, můžeme si být celkem jisti, že nás dříve či později čeká jejich kornatění, a to už je skutečně závažné onemocnění. Vyhnout se mu stoprocentně zřejmě nejde, ale minimalizovat ho rozhodně ano.
Jak a proč si chránit cévy
Asi tušíte, že bude následovat obligátní věta o zdravém životním stylu – a máte pravdu! Ono to totiž jinak nejde, pokud chcete mít zdravé cévy a předejít vzniku aterosklerózy, nebo ho alespoň významně oddálit. Ateroskleróza je totiž nevyléčitelné onemocnění a jedinou cestou, jak se vyhnout jejím komplikacím, je prevence. Kdo chce snížit riziko cévních onemocnění, musí volit zdravý životní styl. Změna stravovacích návyků totiž často vede k výraznému snížení hladin cholesterolu či tuků v krvi. A pokud už člověka nemoc postihne, je nutné dodržovat vhodné stravovací návyky tím spíše, a to i v případě, že bere léky na snižování hladiny krevních tuků.
Jak tedy máme žít?
Normálně, to znamená přiměřeně zdravě. Obecně platí, že je důležité omezit příjem soli (jsme národ, který jí rozhodně nešetří), nevhodných tuků, za něž jsou považovány hlavně ty živočišné, a zařadit do jídelníčku kromě jiného více zeleniny a ovoce. O tom, že kuřáci by se měli zbavit svého zlozvyku stejně jako konzumenti většího množství alkoholu, se snad není třeba ani zmiňovat. A zřejmě není nutné připomínat ani to, jak podstatný je pravidelný – slovo pravidelný je důležité – pohyb. Nemusíte kvůli němu chodit do posilovny nebo do fitka, stačí chůze, rekreační plavání či jízda na rotopedu. Vše výše zmíněné přispívá k udržování optimální, čímž se rozumí nízké hladiny LDL cholesterolu, případně k jejímu snižování. Naše cévy si zaslouží, abychom místo tučného masa konzumovali mnohem více ryb, místo sádla a másla olivový či řepkový olej nebo olej z konopných, dýňových, lněných a mnoha dalších semínek – výběr za studena lisovaných olejů je velmi pestrý. Ovšem pozor, nepatří mezi ně kokosový nebo palmový olej. Protože naše oběhová, chcete-li cévní soustava zajišťuje kromě přenosu kyslíku do tkání také rozvod živin z trávicí soustavy přes játra do všech tělesných orgánů a odpadní látky odvádí do ledvin, vyplatí se dbát o čistotu a průchodnost cév, na nichž to vše z velké části závisí.
Čistěte je šetrně
To znamená nejlépe přirozenou přírodní cestou. Pomocníků najdete dostatečné množství. Jedním z nich je česnek, který se po staletí využívá v lidovém léčitelství na problémy spojené se srdcem a vysokým krevním tlakem. Podle řady vědeckých studií hraje lutein důležitou roli nejen při ochraně zraku, ale také při prevenci kornatění tepen. Toto žlutooranžové barvivo patřící mezi karotenoidy produkují výhradně rostliny. Navzdory své barvě se ve větším množství nachází v zelené listové zelenině, například v zelí, kapustě a špenátu, dále v mrkvi, paprice a také ve žlutočerveném ovoci, ale i ve vejcích. Někdo nedá dopustit na čerstvý zázvor, jiný se ušklíbne jen při představě jeho nahořkle palčivé chuti. Faktem je, že jeho oddenky nejen výborně ochucují pokrmy, ale mají výrazné léčivé účinky na celou řadu onemocnění, včetně ucpaných cév. Tepelná úprava pomůže s jeho konzumací i těm, kteří se mu vyhýbají, protože se stane méně štiplavým. Kromě čaje můžete jíst také třeba zázvor kandovaný. Denní dávka zázvoru by měla být okolo pěti gramů. Zapomínat bychom neměli ani na vitaminy, zejména B6 a B12 a vitamin C. Podle řady odborníků právě ony pomáhají udržovat stěny tepen pružné a zabraňují poškození, které může vést ke krevním sraženinám a hromadění plaku.
Text: Beata Křeneková, foto: Shutterstock a archiv redakce