Prevence,  Rubriky

Pohodové těhotenství

Poradíme vám, jak se vyrovnat s některými nepříjemnostmi, které provázejí těhotenství.

Těhotenství je nádherné období, které si budoucí maminky chtějí vychutnat. Pokud jim v tom brání některé těhotenské potíže, neměly by se jim poddávat, ale raději s nimi rázně zatočit. Poradíme vám, jak na ty nejběžnější, pokud vás však trápí vážnější problémy, neváhejte a svěřte se svému gynekologu nebo porodníkovi. Pohodové těhotenství stojí za to!

Pálení žáhy

Trápí až dvě třetiny budoucích maminek, především na začátku a konci gravidity. Žaludek má totiž v těhotenství sníženou pohyblivost a jeho svalstvo je méně napjaté. Žaludeční obsah se tak lehce vrací do jícnu. Těhotné ženy mohou pociťovat pálení, ale i tlak v oblasti žaludku nebo bolest za hrudní kostí. Tyto těžkosti mohou trvat několik desítek minut a zpravidla se opakují po každém jídle.

Co můžete dělat?

Pálení žáhy předejdete menšími porcemi jídla a stravou s nízkým obsahem tuků. Doporučuje se také nejíst alespoň dvě hodiny před spaním, pít jen nesycené nápoje a pod záda si při spaní nebo odpočinku položit jeden polštář navíc. Když bude horní část těla výš, obsah žaludku se do jícnu nebude tolik vracet. Pomoci vám mohou i některé volně prodejné léky, které mohou i těhotné ženy. Takovými jsou třeba Tums, Anacid, Rennie a další.

Migréna z hormonů?

Budoucí maminky může zaskočit také migréna. Mohou ji vyvolat velké hormonální změny, které působí i na cévy v oblasti hlavy. V těhotenství jsou však silné léky proti bolesti nevhodné a většina gynekologů je vůbec nedoporučuje.

Co můžete vyzkoušet?

Pomůže vám odpočinek v zatemněné místnosti a magnéziové tablety. Paralen užijte jen tehdy, když jste už více než ve třetím měsíci. Bolesti hlavy mohou způsobit i ztuhlé svaly na šíji, v takovém případě požádejte partnera o masáž. Když se záchvaty migrény objevují pravidelně, měl by vás vyšetřit neurolog. Potvrdí, zda mají bolesti hlavy na svědomí jen hormony.

Nadbytek slin

Častý je zejména v období prvních čtyř měsíců, pak tato potíž většinou vymizí sama. Není nebezpečná, jen nepříjemná. Některé ženy v průběhu dne vyloučí až litr slin. Přesná příčina není známá, někdy doprovází časté zvracení, jindy změnu v metabolismu minerálů.

Co můžete vyzkoušet?

Nic moc proti tomu udělat nemůžete. Je potřeba počkat, až problémy ustoupí samy, a nezanedbávat doplňování tekutin. Léky na snížení tvorby slin jsou na místě jen v nejtěžších případech.

Zácpa

Většina těhotných žen ji důvěrně zná. V období rostoucího bříška totiž tělo produkuje hormony, které uvolňují nejenom svalstvo dělohy, ale i střev, čímž se v nich zpomalí postupování stravy. Navíc stále větší váha plodu a celé dělohy tlačí na střeva a konečník a způsobuje nepravidelné vyprazdňování. Podle některých odborníků mohou zácpu způsobit i tablety s obsahem železa, které těhotné užívají.

Co můžete vyzkoušet?

Zkuste konzumovat více celozrnného pečiva, ovoce nebo lněná semínka s jogurtem. V jídelníčku by se také měly objevit tuky, aby střeva správně fungovala. Obohaťte jimi například zeleninové saláty a upřednostněte oleje lisované za studena, hlavně olivový. Pomoci mohou i mléčné výrobky s probiotickými kulturami.


Nic vážného! Těhotné ženy občas cítí prudké bolesti v pravém podbřišku, které připomínají zánět slepého střeva. Je to proto, že apendix se vlivem váhy dítěte přemísťuje, což vyvolává typickou kolikovitou bolest. Bolest však většinou po nějaké době ustoupí sama. Foto: Sutterstock

Spánek s bříškem

Před těhotenstvím jste spali jako v bavlnce a teď, když vám roste bříško, probdíte půlku noci? Stává se to běžně. Na vině jsou opět hormony a jejich vliv na nervový systém. Navenek vás možná nic netrápí, ale v podvědomí můžete pociťovat úzkost, stres nebo strach o miminko. Když se k tomu přidají další těhotenské potíže, či dokonce problémy v práci, není divu, že nemůžete spát. K lepší duševní pohodě vám může pomoci partner. O dobrý spánek se totiž spolehlivě dokáže postarat pravidelný sexuální život, pravda, jen pokud vám jej gravidita dovoluje.

Co můžete zkusit?

Vylepšení spánkové hygieny, které představuje několik jednoduchých opatření: nejíst před spaním, oblékat si pohodlné pyžamo a usínat v dobře vyvětrané, nepřetopené a tmavé místnosti. Od sedmého měsíce raději nespěte na zádech, pro dítě to není pohodlné, začne kopat a probudí vás. Ideální poloha při spaní pro těhotnou ženu je podle odborníků na levém boku. Tato poloha nejméně zpomaluje návrat krve do srdce z dolní poloviny těla.

Text: Soňa Zavadilová, foto: Sutterstock







Koupit časopis