Problém a řešení,  Psychologie

Pohodové Vánoce?

„Vánoce se blíží, to zase bude honička,“ napadá mě, když se začne stmívat kolem čtvrté a na oknech se objeví první mrazíky. A hned si v hlavě promítám, co všechno budu muset stihnout. Zároveň však dopředu vím, že ani letos nenapeču deset druhů cukroví a že o dokonale naklizeném bytě si můžu nechat jen zdát… Nemáte podobnou zkušenost?

První svíčka na věnci

První svíčku na adventním věnci rozsvítíme letos 29. listopadu. Už tehdy by měla v našich domovech panovat předvánoční atmosféra spojená s pohodou a klidem. Jenže v mnoha domácnostech se ta skutečná příprava na svátky rozjíždí teprve koncem listopadu. Začínáme přemýšlet o tom, co bychom měli koupit dětem a který předvánoční víkend padne na celodenní úklid. Naštěstí dnes už nežijeme v době, kdy je veškerá péče o domácnost na bedrech ženy. I muži se aktivně zapojují do práce. Někteří myjí před Vánocemi okna, jiní luxují, další se rádi podílejí na přípravách samotné štědrovečerní večeře. Ale i když ženě s Vánocemi pomáhá manžel, stejně se má dost co ohánět.

Do přípravy Vánoc nezapomeňte zapojit i děti. Foto: Shutterstock

Co chceme od Vánoc?

Jak ale zařídit, aby letošní Vánoce proběhly v klidu a bez stresu? Podle psychologůe bychom se nejprve měli zamyslet nad tím, co od Vánoc vlastně očekáváme. Kdysi dávno se zakořenil názor, že domácnost musí být před Vánocemi jako ze škatulky. Pokud pozornost zaměřím pouze na to, aby bylo navenek všechno dokonalé, a pak si Vánoce nestihnu užít, ztrácejí svátky smysl. Mnoho žen si však svátky bez naklizené domácnosti a dvaceti druhů vánočního cukroví na stole nedovede představit. Přemýšlejte o tom, jak vás v době adventu vnímají vaše děti a vaše rodina a jestli by nebylo lepší jít s blízkými do divadla než strávit advent v kuchyni… Teprve když změníte priority, můžete to, že jste nezvládla úplně všechno, hodit za hlavu. Vánoce mají být totiž především o klidu a o sdílení času s blízkými. Vše ostatní je podružné.

Jak se „nepoštěkat“

K roztržkám mezi partnery dochází při přípravách na Vánoce poměrně často. Když si žena myslí, že se angažovala v předvánočních přípravách více než její protějšek, stačí velmi málo a pár je v sobě. To, že se partneři pohádají, přiživuje i fakt, že Vánoce mají pro většinu lidí extrémní důležitost. Je to sváteční období, v němž spolu trávíme hodně času, také se vynořují vzpomínky na dávno uplynulé dětství. To vše vytváří pocit, že Vánoce se prostě musí vydařit. Čím větší máme potřebu mít Vánoce perfektní, tím větší je šance, že si je zkazíme. Pokud se před Štědrým dnem pravidelně opakují hádky typu kam postavíme vánoční stromek nebo kdo vykuchá kapra, měli bychom dopředu přemýšlet o tom, jak to zařídit, abychom se tentokrát diskusím na podobná témata vyhnuli.

Nezapomeňte koupit jmelí a zavěste je tak, abyste se mohli na Štědrý den pod jmelím s partnerem políbit. Staří Keltové, od kterých jsme tradici polibku pod jmelím přebrali, věřili, že jmelí zajišťuje plodnost a nosí štěstí. Foto: Shutterstock

Víte, co je advent?

Slovo advent pochází z latinského slova adventus, což znamená příchod. Pro křesťany je advent časem očekávání příchodu spasitele. Pro naše předky to byl čas, kdy uklízeli nejen své příbytky, ale půstem, modlitbou a rozjímáním očišťovali své tělo, mysl i duši. První zmínky o slavení adventu pocházejí z konce 4. století z jižní Galie. Dnes si lidé připomínají advent především tím, že zapalují svíčky na adventních věncích, děti zase hledají čokoládu v adventních kalendářích. Advent by měl být především dobou zklidnění, v mnoha rodinách se však ta pravá pohoda dostaví až na Štědrý den.

Anna Skalská, foto: Shutterstock







Koupit časopis