Posváteční hubnutí aneb Každý rok je to stejné
Po vánočních svátcích a novoročních oslavách mnozí z nás řeší otázku, jak se rychle zbavit kil, která jsme nabrali. Chcete to letos udělat pořádně?
Asi vás zklameme, ale jedinou možností, jak se jich zbavit a pak si udržet zdravou a štíhlou tělesnou schránku, je pohyb a zdravá strava. Pokud nejste zcela přesvědčeni o tom, že tato základní pravidla dlouhodobě dodržíte, raději si v tomto smyslu nedávejte žádná předsevzetí, ať nejste zklamaní. Hurá akce trvající pouze několik dnů nemají smysl.
Naučte se snídat
Dbejte na to, abyste se nasnídali nejpozději do jedné hodiny od probuzení. Po probuzení je totiž hladina cukru a inzulinu v krvi regulována a je připravena nastartovat metabolismus. Pokud snídáte až později, třeba v práci u počítače, tělo si bere energii ze špatných zdrojů, například ze svalů. Jestliže nesnídáte vůbec, pak si podle výživové poradkyně k obědu vyberete kaloričtější pokrm, než jaký byste si dali po pořádné snídani. A že ráno na nic nemáte chuť? To je právě proto, že se vaše pojídání soustředí do večerních hodin. Naučte tělo snídat a ono bude vědět, že se večer nemusí přejídat. Vždyť stačí dvakrát kousnout do žitného chleba a začátek změny je na světě. První týden to sice nepůjde úplně lehce, ale další týden uvidíte, že už vám to přijde snazší, takže klidně sníte půl krajíce chleba třeba se žervé. Další týden přidejte zeleninu a další třeba plátek šunky. Uvidíte, že za měsíc už budete normálně snídat. Nezapomínejte na malá jídla během dne! Může to být jablko, broskev nebo třeba mrkev, přidat můžete tvarohovou pomazánku. Svačina má za úkol udržet správnou hladinu cukru po celý den. Vynecháváním svačin navíc dáváte tělu signál, že si ze všeho, co sníte, má něco ukládat do zásoby.
Menší a lehce stravitelné porce
Večer bychom měli jíst nejpozději dvě až tři hodiny před ulehnutím do postele. Pokud chodíte spát opravdu pozdě, můžete si dát i druhou, velmi lehkou večeři, například plátek sýra a kousek salátové okurky, tělo by totiž nemělo být bez jídla déle než osm až deset hodin.Večeře by rozhodně neměly být opulentní. Dávejte si menší porce lehce stravitelných jídel, která tělu dodají vlákninu a bílkoviny. Pokud jste zvyklí večeřet pozdě, zkuste posunovat dobu jídla o patnáct minut dříve, a to každé tři dny, až se dostanete na požadovaný dřívější čas, tedy ony dvě až tři hodiny před spánkem.
Minimálně dvakrát týdně
Jak často je během týdne nutné cvičit, aby došlo k efektivní změně? Obecná doporučení, která už ovšem také mají své kritiky, představují 30 minut denně alespoň pětkrát v týdnu. Je však velmi důležité vybrat si pohyb, který vás bude bavit. Pokud pohyb není zábava, nemůže nikomu v pravidelném režimu dlouho vydržet. Když nevíte, která aktivita je ta pravá, vyrazte do fitness centra a dejte si tour po skupinových lekcích. Vyzkoušejte různé styly, časy, lektory a vyberte si. Co ještě dodat? Člověk by se sice měl hýbat denně, ale i cvičení dvakrát v týdnu je lepší než žádné. Navíc je to cíl, který se dá splnit. A přidávat můžete vždycky. Nezapomínejte ale ani na odpočinek, aby tělo mohlo zregenerovat!
Ideální pohyb na každý den
Podle odborníků je chůze jedno z nejzdravějších cvičení. Nezatěžuje totiž klouby ani páteř (myslete ale na dobře zvolené kvalitní boty!), což je velmi důležité v případě, že nemáte právě ideální váhu. Chůze podporuje posilování středu těla a výborně se s ní hubne. Skvělým pomocníkem pro monitoring pravidelné fyzické aktivity jsou chytré náramky, sporttestery či krokoměry. Na trhu je jich velké množství, jen je zapotřebí pečlivě si je vybírat i s ohledem na celodenní nošení.
Jak začít a vydržet
Nepopírejte sami sebe
Pokud chodíte spát nejdříve v jednu hodinu ráno a nevstáváte před osmou, nemyslete si, že s novým rokem se vše změní a vyskočíte z postele v šest hodin a půjdete běhat. Neměňte sebe, ale okolnosti. Když víte, že cvičení brzy ráno nebo hned po probuzení není nic pro vás, věnujte se pohybu odpoledne nebo podvečer.
Lokalita je základ
Obecné pravidlo říká, že fitness centrum by nemělo být dál než deset minut od místa, kde bydlíte nebo pracujete. Ideální je napojit pohybovou aktivitu na cestu mezi prací a domovem, neboť tak už máte z poloviny vyhráno.
Pořiďte si vybavení
Cvičit se dá ve starém domácím tričku a teplákách. Není to ale žádný požitek, i při cvičení můžete vypadat dobře. Investujte do kvalitního funkčního oblečení, bot a veškerého dalšího vybavení, jako jsou ručník, lahev na pití, ale i kvalitní antiperspirant, například Rexona, který zabrání vzniku nevzhledných map od potu.
Cvičením se nabíjíte, ne vybíjíte
Že toho máte hodně a potřebujete si nejdřív odpočinout, protože jste hrozně unavení, je jedna z nejčastějších výmluv, proč necvičit. Jenže ono to funguje přesně obráceně. Když se přemůžete a vyrazíte na hodinu, zjistíte, že cvičení vám pomohlo se únavy zbavit.
Přesně vyměřená pauza
Když před dovolenou skončíte ve fitku s tím, že „někdy po ní“ se do něj vrátíte, už tam nejspíš nikdy nepůjdete. Začít znovu je totiž horší než vůbec začít. Zapište si proto do kalendáře konkrétní datum a hodinu, kdy budete zpátky, a domluvte se na pevném datu s trenérem. Tak budete mít pocit pauzy a ne toho, že jste skončili.
Text: Anna Němcová, foto Shutterstock