Potřebují děti syntetické vitaminy?
Jako zdroj vitaminů bychom měli dávat přednost zelenině, ovoci a stravě bohaté na cenné látky, ale mohou nastat okamžiky, kdy musíme sáhnout po vitaminech v tabletách.
Většinu vitaminů si lidské tělo, a to dětské nevyjímaje, neumí vytvořit samo. Proto je musíme v průběhu celého života dodávat organismu prostřednictvím vhodné stravy. Mnozí z nás však žijí tak uspěchaně a pohodlně, že velmi často raději sahají po vitaminech a minerálních látkách ve formě potravinových doplňků z lékárny. Je ale takové řešení vhodné i pro naše děti? Většina odborníků se shoduje na tom, že rozhodně ne. Mohou však nastat situace, kdy je přísun potravinových doplňků vhodný, a někdy dokonce nezbytný.
„Hladový“ dětský organismus
Protože se dětský organismus velmi rychle rozvíjí a samozřejmě i fyziologicky roste, je pro něj pravidelný a dostatečný příjem vitaminů a minerálů naprosto nezbytný.Bez nich by totiž tak složitý proces, jakým je růst, mentální schopnosti, ale i posilování imunity, jen těžko zvládl. Děti by měly mít v první řadě přísun kvalitní, pestré a dobré stravy, díky které bude jejich tělo dostatečně zásobováno nezbytnými látkami. Jako kojenci je přijímají v mateřském mléce, poté přichází ke slovu námi sestavený jídelníček. Ten by měl být bohatý na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, libové maso, cereálie, luštěniny a kvalitní rostlinné oleje. Obecně platí, že dodávání běžných vitaminů prostřednictvím stravy je z hlediska základních potřeb dětského organismu celoročně postačující, tvrdí vesměs lékaři. Mohou ale nastat situace, kdy například dítě odmítá jíst dostatek zeleniny či maso nebo je často nemocné. V ten okamžik mohou přijít ke slovu potravinové doplňky.
Kdy je vhodné podávat doplňky stravy?
Vitaminy ve formě multivitaminových přípravků obohacených o stopové prvky je vhodné podávat obvykle na počátku předškolního věku či po prodělaných běžných respiračních onemocněních. Některá onemocnění s neurologickou složkou vyžadují podporu zejména v oblasti vitaminů skupiny B. U některých onemocnění kožních se zase doporučuje podpořit přísun vitaminu A a přípravků mu blízkých.
Podávání potravinových doplňků dětem vždy zvažte, pokud trpí alergiemi nebo nesnášenlivostí potravin. V takovém případě se pro jistotu poraďte s dětským lékařem nebo alergologem.
Které vybrat a jak je podávat?
Když se rozhodnete, že právě ve vašem případě, či lépe řečeno v případě vašeho dítěte, je vhodné podávat vitaminové tablety, volte ty, které jsou vyvinuty speciálně pro děti. Nikdy nedávejte dětem potravinové doplňky určené dospělým, ty se liší v obsahu a množství látek, a především v dávkování, které se určuje nejen podle věku dítěte, ale i jeho aktuální hmotnosti. V lékárnách koupíte speciální multivitaminové přípravky, jež jsou vhodné pro děti už od jednoho roku. Většinou se jedná o sirupy, které mají příjemnou ovocnou chuť, ale zároveň neobsahují cukr. Starším dětem jsou kromě sirupů k dispozici i tablety, pastilky, šumivé či žvýkací tablety, a to v mnoha barevných provedeních i formách.
Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock