Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení,  Zdraví v kuchyni

Přidejte bylinky, spoustu tekutin a pohyb!

Pokud si pod jarní detoxikací představujete hladovění, projímadla nebo klystýry, tak se velice pletete a můžete si poškodit zdraví, varují odborníci.

Dlouhodobé hladovění a další extrémy typu užívání projímadel nebo klystýrů zdraví jednoznačně neprospívají. Jejich rizikem je snížená odolnost vůči infekcím, úbytek svalů, opětovné nabrání ztracených kilogramů nebo nervozita a úzkost. Jak si udělat jarní očistu jednoduše a správně?

Přehodnoťte, co jíte

Chcete-li na jaře pro své zdraví udělat něco prospěšného, omezte ve svém jídelníčku tučná masa, uzeniny, sladkosti, jídla typu fast food a alkohol. Naopak přidejte ovoce a zeleninu, zakysané mléčné výrobky, celozrnné cereálie, rybí a drůbeží maso. Nezapomínejte také na pravidelný jídelní režim a správný pitný režim se zařazením bylinných čajů. Můžete si dopřát i přísnější očistný den, který by se měl skládat z většího příjmu zeleniny, ovoce a zakysaných mléčných výrobků.

Zajděte si do sauny

Sauna je výborný prostředek, kterým se tělo může zbavit škodlivin. Pravidelná návštěva sauny posiluje obranyschopnost lidského organismu, snižuje výskyt různých onemocnění, přináší uvolnění, působí protistresově a odplavuje škodliviny z těla. Nejrozšířenějším typem u nás je finská sauna, ale vyzkoušet můžete také populární infrasauny, které mají podobné účinky.

Náš tip: Aby mělo saunování pozitivní výsledky, nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin.

Vyzkoušejte bylinky

K očistě těla výborně poslouží také bylinky. Snad nejznámější pročišťovacími bylinami jsou kopřiva a smetánka lékařská. Kopřiva čistí krev, játra a pleť, pampeliška odlehčí zažívacímu traktu. Pro nastartování organismu je vhodné každé ráno nalačno vypít sklenici vlažné minerálky s vymačkanou citronovou šťávou nebo sklenici vody s jednou lžící jablečného octa, který povzbuzuje látkovou výměnu a vyplavuje z těla odpadové látky. Pro jarní kúry se dále doporučují čaje z jahodníku, maliníku, černého rybízu a břízy. Do polévek také můžeme přidat mladé listy kopřivy, chudobky, řebříčku, jahodníku a dalších.

Náš tip: Na začátek jara si můžete naordinovat intenzivnější očistnou kůru až se třemi šálky kopřivového čaje denně po dobu tří týdnů. Odvar s kvalitním medem může sloužit i jako zálivka salátů.

Masírujte se kartáčem

Je to jeden z nejlepších způsobů jak podpořit lymfatický oběh, který se tím rozproudí a bude rychleji odvádět z těla nečistoty a toxiny. Kartáčování dělejte nasucho kartáčem s přírodními vlákny. Postupně masírujte celé tělo od končetin ke hlavě. Kartáčování nasucho podporuje prokrvení kůže, krev lépe proudí vlásečnicemi, aktivuje se krevní a lymfatický oběh.

Náš tip: Pokud vám suchá metoda nevyhovuje, podobnou službu vám udělá i masáž drsnější houbou nebo kartáčem ve sprše. Několikrát prostřídejte teplou vodu se studenou, čímž ještě zvýšíte prokrvení pokožky, a tedy i odtok toxinů.

Začněte cvičit

Pohyb povzbudí krevní oběh, ale také zlepší náladu a zredukuje stres. Můžete díky němu zhubnout, a především posílit kardiovaskulární systém. Budete-li cvičit dostatečně, objeví se i další zdravotní efekt: potem se odplaví z vašeho těla množství škodlivin.

Náš tip: Při zvýšeném pohybu nezapomínejte dodržovat pitný režim. Díky dostatku tekutin se čistí ledviny a škodliviny se vyplavují z těla rychleji.

Půst není hladovění!

Půst, pod kterým rozumíme velice krátké období, kdy nepřijímáme žádnou potravu, ale pouze tekutiny, je také účinná metoda detoxikace. Když totiž tělu na krátkou dobu odepřeme příjem potravin, dáme mu čas na regeneraci a odpočinek od trávení. Zkuste jeden den (maximálně dva) popíjet pouze ovocné a zeleninové šťávy, vodu a čaj. Půst v podobě popíjení bylinkových čajů nebo šťáv můžete nahradit zařazením ovocného nebo zeleninového dnu.

Náš tip: Na půst tělo připravte odlehčeným jídelníčkem a po něm se k normálním stravovacím návykům vracejte pozvolna, abyste organismus nešokovali.

Text: Marta Žigová, foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Které bylinky jsou vhodné?

Kopřiva – tato všudypřítomná bylinka se užívá nejenom pro čisticí pitný režim, ale také při léčbě chudokrevnosti a trávicích obtíží. Má také hojivé a protizánětlivé účinky. Její užívání nemá žádné vedlejší účinky, lze ji proto pít pravidelně. V lidovém léčitelství se traduje, že jeden šálek čaje denně výrazně zlepší duševní i fyzickou kondici.

Pampeliška – neboli smetánka lékařská − má schopnost zvyšovat produkci trávicích šťáv a žluči. Pro svůj obsah minerálů a obsahových látek je vhodná k celkovému posílení organismu. Mladé jarní lístky pampelišek mají také hodně vitaminu C a můžete je přidat do zeleninových salátů. Lístky můžete i nasušit a používat je k přípravě pročišťujícího čaje. Pampeliškové květy se nedají sušit, proto se používají začerstva, a to k přípravě medu nebo sirupu. Pampeliškový salát je výborným prostředkem proti jarní únavě a na pročištění organismu.







Koupit časopis