Psychologie

Proč by děti měly číst a jak je k tomu vést

Naučit děti, aby měly rády knížky a rády četly, je důležité. Proč by knihy neměly zmizet ze života dětí?

Těch důvodů je samozřejmě hodně. A většina z nich je velmi důležitá hlavně pro emocionální rozvoj dětí. Podle odborníků existují velké rozdíly mezi dětmi, kterým rodiče četli, a těmi, kterým nečetli. Čtení v raném věku usnadňuje mluvení, stimulují se oblasti mozku, které se podílejí na kontrole chápavosti a fantazie, výrazně jsou aktivovány i ty oblasti v mozku, kde vznikají mentální obrazy (ty, které dítěti umožní vnímat příběh jako živý). Čtení je taky hodně důležité v době, kdy děti přestávají listovat v obrázkových knihách a přecházejí ke knihám s textem a lépe si představí, co se v něm vypráví. Mnohé studie taky prokázaly, že děti, které čtou, jsou empatičtější než ty, které hrají jen počítačové hry. A kromě toho knihy otevírají jakési pomyslné okno do světa! Je tedy jasné, proč bychom dětem měli číst.

Jděte příkladem

Možná vám to připadá jako zbytečnost, ale pravda je, že děti, jejichž rodiče sami hodně čtou, mají ke knihám vřelejší vztah. Pravda, nelze to zobecnit, ale obvykle to tak je. „Odmalička jsem hodně četla a i dnes přečtu měsíčně třeba pět knížek. Čtu pořád a všude, kde se dá. Mám tři syny, nejstarší je velký čtenář, prostředí například nečte skoro vůbec. Přitom jsem všem třem odmalička předčítala pohádky, vyprávěla příběhy a knížky byly součástí jejich dětství,“ vypráví pětačtyřicetiletá Jana. Aby se totiž z vašeho dítěte stal čtenář, měli byste mu jít skutečně příkladem. Čtěte knížky dětem každý den – když to budete dělat, stane se to rutinou, kterou dítě bude vnímat jako normální věc. Čím víc mu budete číst a čím častěji vás uvidí, že taky čtete, tím vyšší je pravděpodobnost, že si knihy zamiluje i ono.

Kdy, jak a co dětem číst

Je to snadné – co nejdříve. Kniha rozvíjí děti v jakémkoli věku, ať už je to leporelo nebo román s dvěma sty stránkami. Na četbu pro ty úplně nejmenší jsou vhodné říkanky, básničky a rýmovačky, které jsou melodické a rytmické a které kladou důraz na opakování. Podle psychologů právě monotónnost pomáhá dětem rozvíjet smysl pro jazyk, a co víc – skvěle uspává. Proto by maminky měly dětem před spaním číst. Kromě toho maminčin hlas navozuje příjemné pocity. Když čtete, ukazujte prstem na obrázky, pojmenovávejte to, co vidíte, když dítě začne mluvit, snažte se, aby vám samo ukázalo, co vidí na obrázku. Později nastupují knihy obrázkové, které pomáhají rozšiřovat slovní zásobu a taky fantazii. Starší děti mají rády příběhy, které si budete i sami vymýšlet a které vyprávějí o nich. A jaké knihy později vybírat? Jak říkají psychologové, není tak důležité, jakou knihu, ale spíše subjektivní pocit čtenáře. Pokud se podle něj nespojí zájem, vyladění a psychická připravenost dítěte, ani sebelepší titul nezmůže nic. Předškoláci ocení klasické pohádky, starší ocení pohádky na pokračování. Vybírat byste měli také podle zájmu. Má-li váš syn rád auta, kupte něco o autech.

Papírové knihy, nebo elektronické?

Malým dětem samozřejmě nejprve učarují ty papírové, plné barevných obrázků. Dokud neumějí číst, je to zcela pochopitelné. I později je vhodné číst knihy klasické, v nichž můžete listovat stránkami a vracet se k tomu, co vás zaujalo, nebo abyste dětem připomněli hlavní postavy děje. Starší děti už možná sáhnou raději po elektronické knize, a vlastně se ani nemůžeme divit. Ani odborníci čtečky knih nezatracují – pořád je to kniha, jen ne vázaná v papíře. Výhodou je, že do čtečky se vejde spousta knih, můžete mít rozečteno více knih naráz a během několika vteřin titul přepnout. A navíc, většina elektronických čteček si pamatuje, kde jste skončili, takže nepotřebujete záložku. Na druhou stranu elektronické knihy nikdy nenahradí krásnou vázanou knížku. Ty jsou ostatně právě pro malé děti nejvhodnější.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Koupit časopis